אג'יט פאי: הגל הראשון של הדור החמישי בארה"ב יוצא לדרכו השבוע 

מאת אבישג אשר       פורסם: 23.12.2018
איך הצליחה ארצות הברית להתייצב ראשונה במרוץ לפרישת רשתות תקשורת מהדור החמישי? בביקור נדיר שערך בישראל אג'יט פאי, ראש ה-FCC – רשות התקשורת האמריקאית, היה אפשר ללמוד מעט על מדינה שמנהלת רגולציה בדרך שונה מאשר בישראל. בדברים שנשא בוועידת ישראל לעסקים של גלובס, אמר פאי כי המדיניות העיקרית של ה-FCC היא לקדם את הדור החמישי באמצעות חלוקה קלה של תדרי רדיו, הקלה בפרישת התשתית האלחוטית  ומודרניזציה של הרגולציה.

"אנחנו מאמינים שגישת השוק החופשי היא הדרך הטובה ביותר להביא למקסימום את הערך של המשאב הציבורי הנדיר הזה," אמר פאי, "לאורך השנים האחרונות הכנסנו לשוק חלק גדול מטווח התדרים, ובשנה וחצי הקרובות נוסיף יותר מ-5 ג'יגאהרץ של ספקטרום. מדובר בתחום תדרים גדול יותר מאשר כל התחום שמוחזק כיום על ידי כל המפעילים הסלולריים בארה"ב ביחד".
החמישי יהיו מהירות יותר תגובה מהירה יותר, כל נקודה ברשת תוכל לתמוך במקום באלף מכשירים במיליון מכשירים לכל קמ"ר. ייפתח הפתח לשירותים חדשים ואפליקציות שיגדילו את פעילות הכלכלה ואת רמת החיים".

האם רגולציה כזו אפשרית בישראל? פאי שומר על גישה דיפלומטית ואומר שלכל מדינה יש את מבנה השוק הייחודי שלה, שעל בסיסו היא מקבלת את ההחלטות על אילו רגולציות מתאימות. "אנחנו מצאנו שגישה מבוססת שוק היא המוצלחת ביותר במובן של קידום חדשנות והשקעות. עם מספיק ספקטרום ועם רגולציה קלה לגבי אופן בניית הרשת, נוצר מצב שממקסם את התמריץ ואת היכולת של חברות פרטיות להשקיע ברשתות אלה".
פאי אמר כי "הגל הראשון" של הדור החמישי יוצא עכשיו לדרכו בכמה ערים בארה"ב והתושבים יוכלו כבר בקרוב להתחבר לאינטרנט הביתי על בסיס הדור החמישי. כבר השבוע, אמר, אחד מהספקים בארה"ב יציע חיבור 5G ב-12 ערים בארה"ב, לצרכי שימוש בתקשורת סלולרית. לדבריו, כל ארבע ספקיות התקשורת המרכזיות מתכננות פריסה משמעותית של רשתות דור חמישי עד אמצע 2019.

פאי סבור שישראל, לצד ארה"ב, מובילות בכלכלה הדיגיטלית העולמית, שאחד מ"שדות הקרב" המרכזיים בה הוא הדור החמישי בסלולר. "בחודשים האחרונים השתתפתי בדיונים במקומות שונים בעולם, בארה"ב, במקסיקו, בהודו ועכשיו בישראל, וכולם מתמקדים בדור החמישי. למה? כמו שראש הממשלה דוד בן-גוריון אמר: 'לא מספיק להיות מעודכן להיום - צריך להיות מעודכן למחר'. זה הסיפור של הדור החמישי".

מה היכולות שהשוק יפתח על בסיס הטכנולוגיה החדשה? פאי אומר שסוגים שונים של יזמים יוכלו להשתמש ב-
5G כדי לפתח סוגים שונים של שירותים. "היכולות של הדור 
אג'יט פאי, ראש רשת התקשורת האמריקאית, ה-FCC. צילום: יח"צ