איגוד התעשייה הקיבוצית השיק תוכנית לייצור מתקדם

מאת אבישג אשר    פורסם: 10/1/2018
איגוד התעשייה הקיבוצית השיק בימים אלה את תכנית החדשנות "אופק לתעשייה", בשיתוף עם המכללה האקדמית אורט בראודה מכרמיאל, שמתמחה במקצועות הנדסה הנדרשים בתעשייה ואף שולחת את תלמידיה להתמחות בתעשייה.

רפי נבו, מנהל אגף מו"פ חדשנות ויזמות באיגוד התעשייה הקיבוצית מסר, כי התכנית תתפרש על פני שורה של כלים ושירותים, בהם הטמעת חדשנות טכנולוגית, תהליכית ותפעולית בתעשייה, ייעוץ וליווי מפעלים, השקעות בציוד טכנולוגי ומכונות מתקדמות, שדרוג הציוד והמכונות הקיימים, התקנות ציוד, מחשבים ותקשורת לרצפת הייצור, שיפור תהליכי ניהול, תכנון, מדידה הפעלה ובקרה כולל אימוץ והתאמת פרוצדורות מתחומי "תעשייה 4.0״ ותפיסת היצור המתקדם, הכשרות עובדים והשבחת ההון האנושי במפעלים, וכמו כן תעסוק בפיתוח מוצרים חדשניים, כולל שימוש בכלי ננוטכנולוגיה ובפיתוח אסטרטגיות מוצר.
תוכנית אופק לתעשייה מציעה למפעלים קיבוציים אבחון, ניתוח וחיבור לעולם התעשייה המתקדמת. הסיוע והתמיכה כוללים איתור צרכים בתחום הייצור ופערים טכנולוגיים שיש לגשר עליהם. מומחי התוכנית מציעים לתעשייה המסורתית פתרונות כולל מערכי מחקר ופיתוח, שיטות ייצור ומכשירים תוך הצבת מדענים, חוקרים ומומחים של אורט בראודה על רצפת הייצור של המפעל המסורתי לשם ביצוע האבחון.
נבו אומר כי התהליך השלם יכלול גם בחינת התמיכות הממשלתיות השונות המגיעות מצד המדינה, ובראשן תמיכות של משרד הכלכלה והתעשייה ותוכניות הרשות לחדשנות.

המוביל המקצועי של תוכנית אופק לתעשייה הוא ד"ר משה שביט, ראש מרכז היזמות אופק אשכולות במכללת אורט בראודה. אופק אשכולות היא חברה, שהוקמה על ידי מכללת אורט בראודה במטרה לעודד מחקר שמתבצע בתחומה ולהרחיב את קשריה עם התעשייה. החברה משמשת כזרוע עסקית למימוש נכסי הידע של המכללה וכמנוף לפיתוח תעשיה מתקדמת, ובנוסף, היא מציעה ביצוע מחקרים לגופים תעשייתיים ועסקיים, בין אם ע"י חברי הסגל שלה, מרצים מן החוץ, סטודנטים או מומחים מקצועיים, שמגויסים לחברה על פי הצרכים. תחומי הפעילות של החברה מקבילים לתחומי הלימוד במכללה: הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת תכנה, הנדסת מערכות מידע, הנדסת ביוטכנולוגיה, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה והנדסת מכונות.
מכללת אורט בראודה, כרמיאל                                                                                                        צילום: אורט בראודה