אימות וספירה אוטומטית בטכנולוגית עיבוד תמונה 

מאת: יגאל ידוב*, מנהל פתרונות טכנולוגים בזטס ישראל
במאמר זה נציג מערכת מבית זטס לזיהוי מתקדם של מוצרים בטכנולוגיית עיבוד תמונה למחסנים, מפעלים ולבתי אריזה. המערכת מציעה פתרונות שונים לאורך שרשרת האספקה והתוצאה היא אימות אוטומטי, השגת 100% בקרה על תהליכי אריזה, ליקוט ושילוח.
המערכת מותאמת לפתרונות שונים כגון:
  • קריאת ברקוד פריט ובניית קשר בין אריזה לפריטים שבתוכה (אגריגציה)
  • סריקת תכולת משטח
  • אימות וספירת מלאי אוטומטית 
  • אימות ובקרת העמסה
  • תיעוד ויזואלי ובקרת טעויות בזמן אמת
  • תצוגה ידידותית למפעיל – ומשוב תוך שניות
ספירת ואימות מלאי אוטומטית במרלו"ג עם מספר קומות רב, סריקת תכולת משטח בן עשרות אריזות המסומנות בברקוד לפני העמסה כאימות ובקרת העמסה ומשלוחים, קריאה על מסועים וכל זאת תוך בקרת טעויות בזמן אמת הכוללת תצוגה ידידותית למפעיל בשניות!
 
המערכת מאפשרת ערכים מוספים כגון ניהול מדויק ברמת הסריאלי, בניית קשר בין אריזה לפריטים שבתוכה (אגריגציה), בנק תמונות המאפשר תחקור בדיעבד והוכחה של מצב אריזה ותכולתה וחסכון במשאב אנושי.
אלו טעויות ניתן למנוע בעזרת מגוון הפתרונות שאנו מציעים?
  • ליקוט פריט שגוי / חסר / עודף
  • התראה על מדבקה חסרה/ ברקוד לא תקין
  • טעות בניהול FIFO, פריטים בתוקף שגוי 
  • טעויות בניהול מלאי לדוגמה: כמויות שגויות, מיקום פריטים
העלות הנחסכת כתוצאה מכך - עבודה חוזרת לתיקון הטעות בד"כ כשמתגלה הטעות עוד בשטח התפעול. 
עלויות הובלה חזרה ואדמיניסטרציה סביב החזרת המשלוח. פיצוי ללקוח עקב אי אספקת הפריטים שהזמין, וספיגת "חותמת אדומה". אבדן ערך הפריטים עצמם - לפריטים בעלי תוקף קצר. ועוד..
 
כיצד הטכנולוגיה עובדת?
מצלמות ברזולוציה גבוהה המשדרות וידאו ליחידת העיבוד. על גבי יחידת העיבוד רץ אלגוריתם ייחודי מבית ImageID אשר תוכנן לכיסוי שטח רחב ככל האפשר והתנהלות מול ריבוי ברקודים (עשרות ומאות) בפריים אחד.
מערכת ה-Reader יודעת לאחד תמונות וזיהויים ממספר מצלמות בו זמנית וליצור יישות וירטואלית תלת מימדית נרחבת, אשר בה מנותחים מימדי האובייקט, מיקום כל פריט, אבחנה בין פריט המייצג יחידת ניטול לבין ברקוד המוסיף מידע בלבד. בנוסף, המערכת יודעת לזהות עצמאית את כיוון התנועה של הפריט, לדוגמא, האם משטח מסויים מועמס, או נפרק ממשאית. יתרון ייחודי נוסף, הינו היכולת לזהות במארז של מספר רב של ארגזים, את הארגזים אשר עליהם לא הושמה מדבקת ברקוד, תוך מתן אינדיקציה ויזואלית למפעיל על גבי התמונה המנותחת.
הפתרון מאפשר הצגת תוצאות הקריאה וסימון כל פריט כתקין או חריג, על גבי מסך המשתמש
טכנולוגית עיבוד תמונה המבוססת אלגוריתמים מתקדמים, מאפשרת קריאת משטח שלם, ופענוח כל הברקודים תוך כשנייה. כפי שניתן לראות בטבלת ההשוואה לעיל, למעט הצורך בקשר עין בין הקורא (המצלמה) לאובייקט הנקרא, טכנולוגיה זו עדיפה משמעותית אל מול האלטרנטיבות הקיימות.

פתרון מתקדם לבקרת ליקוט

בד"כ ניתן לשלב עמדת קריאה זו בעמדת ניילון המשטח (שרינק), כך שעם אישור המשטח ניתן לניילן ולהבטיח שהתכולה אינה משתנה. יכולת תחקור והוכחת ליקוט תקין הינה מובנית בפתרון זה מכיוון שהתמונות ופרטי המוצרים נשמרים ב- ImageBank  וניתנים לשליפה בכל עת. הפתרון מאפשר הצגת תוצאות הקריאה וסימון כל פריט כתקין או חריג, על גבי מסך המשתמש. המשתמש יופנה ויזואלית לטיפול מהיר בפריטים חריגים אשר לוקטו בטעות או בכמות שגויה, ולאחר תיקון וקריאה חוזרת המשטח יאושר כתקין.

פתרון לספירת מלאי משטחים

המערכת מוסעת על גבי מלגזה מתאימה לאורך "הרחובות" במחסן ומבצעת קריאה אוטומטית של ברקוד המשטחים והאיתורים, בזמן אמת משני הצדדים.בעזרת המערכת ניתן להפיק תוך זמן קצר (בממוצע כדקת נסיעה עבור כל קומה של רחוב במחסן), דו”ח חזותי של המשטחים והאיתורים במחסן ולהשוואתם בזמן אמת למול מערכת ה- WMS/ERP.
טבלת השוואה בין טכנולוגיות קריאת תגים
בקרת העמסת משטח ברמפת העמסה
פתרון מתקדם לבקרת העמסה

יישום נוסף ופשוט של הפתרון, מאפשר בקרת העמסת משטחים  דרך שערי העמסה ברמת זיהוי ואמינות הקרובה ל 100%. הפתרון מזהה אוטומטית את מדבקת המשטח תוך כדי תנועת המלגזה, ומאשר באופן מיידי את תקינות ההעמסה. אמנם יש צורך לקרוא רק מדבקה אחת, אולם מיקום המדבקה יכול להיות בכל גובה ע"פ המשטח, ומרחק המשטח מהקורא יכול להשתנות משמעותית בין משטח למשטח. 


לא רק לקריאת משטחים

הפתרון מאפשר לדוגמא, קריאת ציוד מסומן, בסביבת Pharma – עשרות פריטים בשנייה. תמונת מסך המשתמש - כל ברקוד מזוהה נצבע בירוק, ומדווח ישירות ל ERP.

סיום דבר
שימוש בפתרון הטכנולוגי החדשני המוצג כאן כולל פוטנציאל גדול לחיסכון בעלויות תפעול כגון השבתת מחסן, חוסרים שוטפים במלאי, גניבות ועוד. מומלץ לכל חברה לבחון את המשמעויות ליישום הפתרון למול היתרונות שהוא עשוי להשיג עבורם. 

---
* יגאל ידוב הינו מנהל תחום פתרונות בחברת זטס ישראל. חברת זטס הינה המיישמת הרשמית של פלטפורמת MCL Mobility Platform והיא מתמחה בפתרונות מתקדמים לאיתור וזיהוי אנשים (People ID) ובפתרונות לסימון, זיהוי ומעקב אחרי פריטים לכל אורך שרשרת האספקה (Goods ID). לפרטים נוספים: Yigal.Idov@imageid.zetes.com