אינפוגרפיקה: מפת חברות הסטארט-אפ בתחום תעשייה 4.0

מאת אגמון דוד פורת                  פורסם: 23.6.2018
מנהל מעבדת החדשנות לתעשייה 4.0 בחברת המ-לט
בישראל פועלות יותר מ-240 חברות סטארט-אפ בתחומי תעשייה 4.0 נכון לרבעון השני 2018. התחום הפעיל ביותר בקרב חברות הסטארט-אפ הוא תחום הבינה המלאכתית, שם פועלות כ-55 חברות. בתחום האופטימיזציה התפעולית פועלים כ-30 סטארט-אפים. המ-לט יוצאת בפרוייקט מיפוי של חברות הסטארט-אפ בתחום התעשייה 4.0, שמאפשר לעקוב ולתמוך בפיתוח תחומים טכנולוגיים תעשייתיים. 
ההתפתחות האחרונה של תעשייה 4.0 יצרה את מה שמכונה "המפעל החכם", שבו מערכות סייבר-פיזיות לקחו על עצמן משימות של ניטור תהליכים קבלת החלטות מבוזרת. דבר זה איפשר לשלב מערכות פיזיות נפרדות לאינטרנט עצום של דברים, שבו המערכות מתקשרות ועובדות זו עם זו ועם מפעילים אנושיים בזמן אמת באמצעות האינטרנט.
מפעלים חכמים נמצאים בלב תעשייה 4.0. במפעלים אלה, סינתזה מתקדמת של בינה מלאכותית, טכנולוגיות מידע ותקשורת יוצרת רמות חדשות של אוטומציה ודיגיטציה באספקה, ייצור ותחזוקה חזוייה, ומאפשרת איכות גבוהה יותר של מוצרים ושירותים תוך שמירה על עלויות נמוכות.

האינפוגרפיה כאן מציגה מגוון רחב של חברות סטארט-אפ צעירות בתחום תעשייה 4.0, שהוקמו בארבע השנים האחרונות ועדיין נמצאות בפיתוח פעיל. עבודתן מתמקדת בטכנולוגיות הבאות:

 
  1. AR / VR: מציאות מוגברת (AR) / מציאות מדומה (VR) מעצבת מחדש את ההכשרה התעשייתית, הניטור והתחזוקה כדי לשפר את האפקטיביות הכוללת של תהליכי הייצור, באמצעות אימון אחד על אחד, העברת נתונים בזמן אמת ואיתור סכנות.
  2. רובוטיקה: טכנולוגיה שמתקיימת מאז תעשיית 3.0, רובוטיקה בתעשייה 4.0 מתמקדת בשיתוף פעולה בין רובוטים. ככאלה, הם יכולים כעת לעבוד ללא פיקוח אנושי ולתקשר עם מפעילים אנושיים בביטחה ובאופן ארגונומי.
  3. מיטוב התפעול: כל מהפכה תעשייתית מיקסמה את יכולות התפעול בדרכן. בתעשייה 4.0, מאמצים כאלה יובלו על ידי נתוני עתק, לייעול פעולות יום-יומית.
  4. אבטחת סייבר: בסביבת עבודה מקושרת לחלוטין עם כמויות עצומות של נתונים הזורמים ברשתות ענן, האבטחה ממלאת תפקיד בלתי נפרד בהגנה על נתונים ועל קניין רוחני.
  5. ייצור תוספתי: עם התקדמות ההדפסה בתלת-ממד, צורה חדשה של ייצור המכונה "יייצור היברידי" אפשרית כעת. ייצור היברידי מאפשר לייצר מוצרים עם איכות חומרים גבוהה יותר וכוח עמיד בעייפות שמסוגל לעמוד בדרישות של תהליכי ייצור כבדים.
  6. פלטפורמת IOT: פלטפורמה לקישוריות איסוף נתונים, סינון כמו גם ניתוח, היא חיונית להקמת מפעל חכם. פלטפורמה זו משמשת כרשת עצבית של המערכות המשולבות, שבהן מפעילים אנושיים יכולים לאחזר נתונים רלוונטיים ולבצע ניתוח נתונים.
  7. פיקוח וניטור: חיישנים אקוסטיים וויזואליים משמשים במפעלים חכמים כדי לנטר את  הביצועים של מכונות כבדות וציוד הייטק. דבר זה מאוד משפר משמעותית את היעילות והבטיחות של עבודות תחזוקה ופתרון בעיות.
לצפייה באינפוגרפיקה באיכות גבוהה
למסמך המלא של חברות הסטארט-אפ
אינפוגרפיקה: מפת חברות הסטארט-אפ בתחום תעשייה 4.0, רבעון שני 2018                                                                                        גרפיקה: חברת המ-לט