איפה הכסף? כל המידע על ערוצי המימון והסיוע הממשלתיים לתעשייה, בימים כתיקונם ובעידן הקורונה, יפורט בהשתלמות מקוונת שתיערך השבוע ובשבוע הבא

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 8.8.2020
לרשות התעשייה בישראל עומדים כלי סיוע ממשלתיים במגוון תחומים. מטרתם של כלים אלה להעניק תמריצי השקעה למפעלים כדי להעביר אותם לייצור מתקדם ולהגביר את התחרותיות והרווחיות שלהם בשוקי העולם. כמו כן ניתן למפעלים סיוע באבחון טכנולוגי וליווי צמוד במעבר לייצור מתקדם.

מרבית כלי הסיוע מופעלים על ידי משרד הכלכלה והתעשייה באמצעות רשות ההשקעות, רשות החדשנות, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, המכון לייצור מתקדם וקרנות שונות.

התמריצים הממשלתיים ניתנים בערוצים ובמסלולים רבים בכל ימות השנה. בימים אלה, תקופת הקורונה, פועלים ערוצים מהירים למתן מענקים לחברות ולמפעלים כדי לסייע להם לצלוח את המשבר.
 
כל המידע על ערוצי המימון והסיוע הממשלתיים לתעשייה, בימים כתיקונם ובעידן הקורונה, ומה צריך לעשות כדי לקבל אותם - בהשתלמות מקוונת שתיערך השבוע ובשבוע הבא.

במפגש הראשון (12.8)  יפרט עוז כ"ץ, מנהל מינהל תעשיות במשרד הכלכלה ועשייה, על ערוצי המימון והסיוע להטמעת הייצור המתקדם. לדבריו, עלות תהליך של אבחון, ייעוץ והטמעה באמצעות המכון לייצור מתקדם עשויה להגיע לכמה מאות אלפי שקלים (לא כולל מרכיב הציוד). התהליך מסובסד על ידי משרד הכלכלה בשיעור המשתנה על פי גודל המפעל: מענק למפעל קטנים - בשיעור 70% מההשקעה, לבינוניים - 50%, ולגדולים - 20%. לדברי עוז כ"ץ, כמה עשרות חברות כבר נמצאות בהליך סיוע של המכון לייצור מתקדם שקיבל חיזוק בתקופה זו במשבר הקורונה. "משבר הקורונה האיץ בחברות רבות את הרצון להשקיע בתהליך החדשנות", אומר עוז כ"ץ, "הן מבינות שזוהי ההזדמנות להתייעל".

בני אמויאל, מנכ"ל המכון לייצור מתקדם, יסביר על שילוב טכנולוגיות ייצור מתקדמות בתהליך הכולל אבחון, המלצות, סיוע במימון והטמעה. לדבריו, מכון מציע לחברות ומפעלים תהליך מסובסד של מעבר לייצור מתקדם באמצעות אבחון, ייעוץ והטמעה. "כל מי שעשינו לו אבחון רוצה להמשיך או לשלב הייעוץ או לשלב ההטמעה ואנו רואים בזה הישג לא קטן", אומר מויאל, "אחרי שלב האבחון, המכון מסבסד 400 שעות להטמעת הטכנולוגיה ועוד 200 שעות לייעוץ".

דני לרר מחברתOperational Exceiience  BDO יפרוש צעד אחר תעד את שלבי בניית התוכנית לקבלת מעמקים והטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדמות.

במפגש ההמשך (17.8) תפרט ד"ר מלכה ניר, ראש זירת ייצור מתקדם ברשות החדשנות, על ערוצי המימון והסיעו בתקופת הקורונה;

רונן נורני מייסד ומנכ"ל חברת אובליסק BDO יסביר איך מגישים בקשה להלוואה מהקרן בערבות המדינה;

ליאור נבון, מנהל מכירות ופיתוח שווקים בבורסה לניירות ערך יסביר איך לממש את ערוצי מימון וגיוס הון באמצעות הבוקרס לניירות ערך;

וחגית ציטיאט לוין, מנכ"ל בססח, תציג את הבטחונות לקבלת כסף מהלקוח גם בתקופת הקורונה (המלצות "עשה ואל תעשה").
 
צילום: UR