ארבעה זוכים בפיילוט הסימביוזה התעשייתית

מאת אבישג אשר       פורסם: 31.3.2019
מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה, בשיתוף עם מטה ישראל דיגיטלית במשרד לשוויון חברתי, סיים את הליך המכרז לפרויקט הלאומי לסימביוזה תעשייתית. מדובר בפרויקט פורץ דרך עבור המשק הישראלי, אשר עוסק ביצירת שיתופי פעולה בין גורמים שונים כך שתוצרי הלוואי והפסולות של תעשייה מסוימת ישמשו חומר גלם של תעשייה אחרת.

החברות הזוכות הן 4S הישראלית, שתפעל בשיתוף פעולה עם חברת International Synergies הבריטית, דנירון הישראלית, שתפעל בשיתוף פעולה עם חברת Pathway 21 האמריקאית, יוזמת האנרגיה הטובה הישראלית בשיתוף פעולה עם קבוצת מחקר מאוניברסיטת קנטבריה בספרד ואביב ייעוץ עסקי שתפעל בשיתוף פעולה עם חברת קומרקס מישראל.

החברות זכו בהליך מכרזי בהיקף 5 מיליון שקל והן יפעלו באזורים שונים בארץ. חלק מהזוכים יפעילו טכנולוגיות מתקדמות שנוסו כבר בחו"ל, וחלק יפעילו טכנולוגיות ישראליות. זאת בנוסף למספר שיתופי פעולה של הזוכים במכרז עם חברות מובילות בתחום בחו"ל. תקופת הפיילוט תמשך כשנה, ובסופה המשרד יפעל לקדם פרויקט לאומי ארוך טווח לקידום הסימביוזה באמצעות אחד הזוכים.
במינהל התעשיות מעריכים שהפוטנציאל לחיסכון לתעשייה ולמשק בתקופת הפיילוט יהיה כ-200 מיליון שקל, הנובעים, בין השאר, מרווחים ממכירות פסולת, מחסכון בעלויות טיפול בפסולת, ממניעת פליטות של גזי חממה, מחסכון בשימוש במים בתעשייה, ממניעת העברה של פסולת המיועדת להטמנה, ממניעת הצורך בסילוק חומרים מסוכנים ומחסכון בחומרי גלם בתעשייה. לדברי אנשי משרד הכלכלה, חלוקת הארץ לארבעה אזורים – הצפון, חיפה והשרון, המרכז והדרום – תייצר פעילות משמעותית בכל הארץ, תוך יצירת התמחות ומתן מענה ברמה המקומית, רשויות המקומיות, אזורי התעשייה ומרכזי המסחר בערים.

סימביוזה תעשייתית מייצרת ערך גם עבור התעשייה וגם עבור הסביבה. מחד היא מייצרת פוטנציאל חיסכון אדיר לתעשייה ולמשק על ידי צמצום עלויות הטיפול בפסולת וחיסכון בחומרי גלם ומאידך, היא מסייעת לשמור על הסביבה ע"י צמצום פסולות, מניעת זיהום וצמצום בצריכת משאבים. לדוגמא מפעל אלקטרוניקה מעביר את תוצרי הנחושת המוצקים המופרדים מהשפכים הנוצרים בתהליך הייצור לשימוש כחומר גלם למפעל מתכות. החומר מועבר ללא עלות כאשר החברה מרוויחה את עלות הטיפול והשינוע של הפסולת.

דוגמא נוספת היא מפעל בינוני-קטן מתחום המזון, המספק חומרי גלם לאחת מחברות המזון המובילות והמוכרות בארץ. עיקר הפסולת של החברה הן אריזות הפוליאתילן איכותיות (HDPE) בהן מגיעים חומרי הגלם. חומרים אלו הועברו לשמש כחומר גלם למפעל מתחום הפלסטיקה אשר היה זקוק להם עבור תהליך הייצור שלו.

סימביוזה תעשייתית היא אחד הכלים הבולטים בתחום הכלכלה המעגלית בעולם. תכנית לאומית לסימביוזה תעשייתית שפועלת באנגליה נבחרה על ידי האיחוד האירופי כתכנית המובילה מבין 120 תכנית שנבחנו עבור התייעלות במשאבים וכפי שצוין עכשיו היא מגיעה לארץ. במהלך חמש שנות פעילות, התכנית ייצרה כ-2 מיליארד שקל של רווחים או חיסכון בעלויות, 8,600 מקומות עבודה שנוצרו או ניצלו וחיסכון של מיליוני טונות של פסולת וגזי חממה.

פוטנציאל ההצלחה בישראל צפוי להיות גדול מכיוון שאחוז המיחזור בישראל נמוך יחסית לעולם ועומד על פחות מ-20% לפסולת המוצקה. חומרים כגון פסולות של פלסטיק, מינרלים, צמיגים, אריזות פוליאתילן, מזון ואף חומרים מסוכנים – לכולם פוטנציאל כלכלי לשמש כמשאב במקום נטל כלכלי וסביבתי כפסולת.

מינהל תעשיות מקדם מספר פרויקטים נוספים על מנת לעודד ולשפר את הביצועים הכלכליים של התעשייה, תוך שיפור הביצועים הסביבתיים לקידום תעשייה סביבתית, יעילה וצומחת. ביניהם ניתן למנות את המכון לייצור מתקדם ואת המרכז להתייעלות במשאבים, אשר צפויים להתחיל לפעול בהמשך השנה, ויסייעו לתעשייה הישראלית לאמץ טכנולוגיות חדשניות ובכך לשפר את הפריון והתחרותיות, יחד עם צמצום החתימה הסביבתית.

עוז כ"ץ, מנהל מינהל תעשיות במשרד הכלכלה, מציין כי מדובר בפרויקט פורץ דרך עבור התעשייה, אשר עוסק ביצירת שיתופי פעולה בין גורמים בתעשייה כך שתוצרי הלוואי והפסולות של מפעל אחד יוכלו לשמש כחומר גלם בתהליך הייצור של מפעל אחר. כל זאת במקום הטמנה בעלויות גבוהות יותר או במקרים אחרים שריפת הפסולת או יצוא הפסולת לחו"ל. אנו פועלים לייצר תעשייה סביבתית ופרויקט זה הוא חלק אחד מתוכנית שנועדה לעודד ולשפר את הביצועים הכלכליים של התעשייה תוך שיפור הביצועים הסביבתיים לקידום תעשייה סביבתית, יעילה וצומחת.

יפתחו טכנולוגיה להמרת פסולת תעשייתית לחומר גלם תעשייתי