ארה"ב מצטרפת למרוץ על דור 5,
ישראל נותרת הרחק מאחור

מאת אבישג אשר       פורסם: 17.4.2019
הממשל האמריקאי פרסם מכרז להקמת רשתות סלולר מדור 5 המהיר, שיהוו בין השאר תשתית לרשתות IIOT תעשייתיות  - הבסיס למפעלים חכמים ולתעשייה 4.0 מהדור החדש. נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ, הכריז שרשתות התקשורת המהירות יאפשרו לארה"ב לנצח במלחמה הכלכלית מול סין: "המרוץ לדור 5 הוא מרוץ שארה"ב חייבת לנצח בו. זה מרוץ שבו החברות האמריקאיות הנהדרות יהיו מעורבות בו. נתנו להן את התמריצים שהן צריכות. זה מרוץ שננצח בו". 
עד כה הצהיר הממשל האמריקאי על כוונה להקים רשת דור 5 לאומית במימון ציבורי. ההכרזה הנוכחית מבהירה שארה"ב זנחה את הכיוון הזה, אולי בשל התחרות המתעצמת ממזרח. בהצהרה שלו אמר טראמפ: "חייבים לשמור על רשתות דור 5 מפני האויב – ויש לנו אויבים שם בחוץ". בממשל טראמפ סבורים שדור 5 הוא מרכיב מרכזי בשליטה של ארה"ב בתעשיות העתיד, וקיים חשש כי שליטתה של סין ברשתות עולמיות אלה עלולה לאפשר לסינים גישה למידע שעובר בהן. "הבטחת רשתות דור 5 תהיה משמעותית עבור השגשוג והביטחון הלאומי של ארה"ב במאה ה-21", אמר טראמפ.
חברות סיניות כמו וואווי, שנמצאת תחת חקירה בארה"ב, מציעות כיום טכנולוגיית דור 5 מתקדמת וזולה, מולה מתקשות להתמודד החברות האמריקאיות. נמסר כי טראמפ שוקל להוציא צו נשיאותי, שיאסור על חברות התקשורת האמריקאיות להשתמש בציוד של וואווי או חברות סיניות אחרות בהקמת רשתות דור 5. ההחלטה הסופית תיפול לאחר סיום שיחות הסחר בין סין לארה"ב.

המובילה העולמית הנוכחית בדור 5 היא דרום קוריאה. בתחילת החודש השיקה דרום קוריאה את רשת הדור החמישי המסחרית הראשונה בעולם, בהיקף כלל מדינתי. שלוש חברות הטלקום הקוריאניות הקדימו את ורייזון האמריקאית, שמתכננת להקים רשת דור 5 במספר ערים בלבד. אחרי קוריאה וארה"ב, המדינה השלישית שצפויה להפעיל רשתות דור חמישי, ובקצב מהיר במיוחד, היא סין. כעת אומר טראמפ, שקצב פרישת רשתות הדור החמישי בארה"ב יהיה מהיר מזה של דרום קוריאה, וזאת בזכות הסרת חסמים בירוקרטיים, שתאפשר לחברות לגשת מיידית להקמת המערכות. ההשקעה הכוללת בפרוייקטים אלה צפוייה להגיע ל-275 מיליארד דולר. 

ובישראל, תמונת המצב נראית עגומה. שלוש חברות הטלקום הגדולות בישראל - סלקום, פלאפון ופרטנר – נמצאות בקשיים כלכליים כשסלקום מפסידה והאחרות נמצאות על סף רווחיות. החברות עסוקות במאמצי שרידה לנוכח התחרות הקשה על הצרכן הפרטי והמחירים הנמוכים בישראל, ואינן ערוכות לגשת לפרויקטי תשתית עתירי השקעות כמו הנחת תשתית דור 5. היעדר תשתיות IIOT מהירות בתעשייה הישראלית עלולה להעמיד את התעשייה הישראלית בעמדת נחיתות מול מדינות תעשייתיות מתקדמות בעולם.
 
משרד התקשורת הציג לאחרונה אסטרטגיה של פריסת תשתיות תקשורת דור 5 לעידן הIOT, לפיה יתקיים מכרז בין חברות ישראליות להקמת התשתיות דור 5, אשר יושלמו עד שנת 2023. התוכניות של משרד התקשורת נראות מנותקות מהיכולת ומהנכונות של ספקיות הטלקום הישראליות. חברת בזק למשל, לא מוכנה אפילו להתחיל בהנחת תשתית סיבים אופטיים, תשתית שבעולם כבר מהווה מזמן את הבסיס למערכות עסקיות ותעשייתיות. בענף התקשורת מצפים למעורבות ממשלתית משמעותית, שתקנה לפרויקט הדור החמישי מעמד של פרוייקט לאומי בתקציבי מדינה משמעותיים.