בדרך למטוס נוסעים מודפס? בואינג השקיעה בסטארטאפ Morf3D

מאת אבישג אשר       פורסם: 9.5.2018
חברת Boeing HorizonX, זרוע החדשנות של יצרנית התעופה הגדולה בעולם בואינג, השקיעה בסטארטאפ Morf3D מקליפורניה, המתמחה בהדפסה בתלת-ממד מחומרים מתכתיים מתקדמים. הטכנולוגיה של Morf3D מאפשרת לייצר חלקים קלים וחזקים יותר באמצעות הייצור התוספתי, עבור כלי טיס בתחומי התעופה והחלל. חברת Morf3D, שהוקמה בסוף 2015, כבר יצרה בייצור תוספתי חלקי טיטניום ואלומיניום עבור לוויינים מסוקים. ההשקעה החדשה נועדה להרחיב את שיתוף הפעולה של החברה בפיתוח היכולות ההנדסיות ויכולות הייצור שלה, ולהגיע ליכולת של ייצור סדרתי של מספר הולך וגדל של חלקי מטוסים ולוויינים.

"פיתוח תהליכי ייצור תוספתי סטנדרטיים של רכיבים בתעשיית התעופה והחלל מיטיב עם שתי החברות ומאפשר לנו לממש את מלוא הפוטנציאל של הטכנולוגיה החדשנית הזו", אמר קים סמית', סגן נשיא ומנהל תחום הייצור של Boeing Commercial Airplanes ומי שמוביל את חטיבת הייצור התוספתי Boeing Additive Manufacturing.
מומחי המטלורגיה של Morf3D ממנפים מערך חדש של כללים לייצור תוספתי, כדי לקדם את הטכנולוגיה ולהאיץ יכולות הדפסה בתלת-ממד לשימושים מסחריים. החברה משתמשת בתוכנה מחזית הטכנולוגיה בשילוב עם מומחיות הנדסה כדי להפחית באופן משמעותי את המסה של החלקים ולהגדיל את הביצועים ואת הפונקציונליות שלהם.

"אנו נרגשים להיות שותפים של בואינג בתחום הייצור התוספתי ואנו ממשיכים בתיעוש התהליכים שלנו כך שיתאימו לתהליכי ייצור בנפח גבוה של חלקי מטוסים וחלליות", אמר איוון מאדרה, מנכ"ל Morf3D. "השקעה זו תאפשר לנו להגדיל את צוות ההנדסה שלנו ולהרחיב את טביעת הרגל הטכנולוגית שלנו במערכות EOS M400-4 DMLS כדי לשרת טוב יותר את הדרישות הגוברת של לקוחותינו בתעשיית האוויר והחלל".

"ככל שחברות חדשניות ממשיכות לחולל מהפכה בטכנולוגיות ובשיטות, אנו גאים להשקיע במרחבי ענף הייצור התוספתח הגדל במהירות", אמר סטיב נורדלנד, סגן נשיא בואינג HorizonX. החברה הובילה סידרה של השקעות סבב A מרתקות, ותיק ההשקעות שלה כולל חברות המתמחות בטכנולוגיות חדשנות בתחום התעשייה והחלל, בהן מערכות אוטונומיות, אחסון אנרגיה, חומרים מתקדמים, מציאות רבודה, למידת מכונה, הנעה היברידית-חשמלית והיפרסונית וקישוריות אינטרנט של הדברים.

ההשקעה של בואינג ב-Morf3D היא רק דוגמה עדכנית להישגי החברה עם שותפי ייצור תוספתי. במרץ 2018 בואינג ו-Norsk Titanium קיבל את פרס Laureate של Aviation Week עבור "חדשנות בתחום המסחרי" לאחר שחלקי הטיטניום שייצרו בייצור תוספתי עברו הסמכה לשימוש בכלי טיס מסחריים. בפברואר 2018 הודיעה בואינג על הסכם מחקר בן חמש שנים עם השותפה חברת Ozlikon משוויץ, לפיתח חומרים ותהליכים תקניים לתהליך ייצור תוספתי מבוסס מצע אבקתי.
פיתוח שיטות תקניות להמרת חלקים יצוקים בחלקים בחלקים חזקים וקלים יותר מייצור תוספתי               צילום: בואינג
חלק מתכתי מודפס בייצור תוספתי מטיטניום, לשימוש בתעשיית הלוויינים                                            צילום: Morf3D