בואינג תשתמש בטכנולוגיה ישראלית להקמת מערכת גלובלית להדפסה בתלת-ממד

מאת אבישג אשר       פורסם: 17.5.2018
חברת בואינג תשתמש בטכנולוגיה ישראלית כדי להקים מערכת ייצור מבוזרת שמסוגלת לייצר חלקי חילוף בלחיצת כפתור בעשרות אתרים בעולם, ללא צורך בשינוע החלקים ובהמתנה להגעתם. החברה הודיעה על חתימת הסכם עקרונות (MOA) עם חברת Assembrix מתל אביב לשימוש במערכת שבנתה.

המערכת של אסמבריקס תאפשר לבואינג לנהל ולהגן על קניין רוחני (IP) שלה, אותו היא משתפת עם ספקים לאורך שלבי התכנון והייצור. אסמבריקס פיתחה פלטפורה מבוססת ענן, שמאפשרת הדפסה בתלת-ממד באמצעים וירטואליים בתהליך יעיל ומאובטח, המלווה את התהליך הדיגיטלי (digital thread) כולו, מהשלב ההתחלתי של בניית המודל ועד לייצור הפיזי של החלק הסופי. המערכת מאפשרת למקם מדפסות תלת-ממד אצל ספקים ולקוחות של בואינג ולעקוב אחר ייצור החלקים אצלם, וכך ליישם מערך אוטומטי מלא של של ייצור מבוזר ומאובטח.
התוכנה של אסמבריקס תאפשר לבואינג להעביר את כל המידע, המאפשר לייצר חלקים בייצור תוספתי (AM) באמצעים מאובטחים כדי לשמור על המידע שלא ידלוף, יושחת או יפוענח לאורך מסלול הפיתוח והייצור כולו.

בואינג מתמקדת בפיתוח ובהאצה של הייצור התוספתי כדי לבצע מעבר דיגיטלי של מערכות הייצור שלה ולקדם את צמיחת החברה. כיום החברה מחזיקה במתקני ייצור תוספתי באתריה ברחבי העולם ומשתפת את המידע עם ספקים שונים שיכולים לייצר את החלפים הדרושים במרחבי מערכות מסחריות, חלל והגנה.

 "אנחנו שמחים להיות שותפים של בואינג ומעריכים את האמון בנו וביכולותינו, "אמר ליאור פולק, מנכ"ל אסמבריקס. "שיתוף הפעולה תומך בחזון שלו לפתח ולהתקין פתרונות אוטומטיים שמחברים את העולם ומקדמים את ההתליך הדיגיטלי של ייצור תוספתי צעד אחד קדימה".

הקשרים בין בואינג לבין ישראל מתמשכים על פני 70 שנה מאז הקמת מדינת ישראל. מאז אותם ימין בואינג עובדת בשיתוף הדוק עם לקוחות מסחריים ובטחוניים לשם פיתוח שותפים מתמשכת. בואינג ממשיכרה לחפש שיתופי פעולה כאלה בישראל. כיום מספקת התעשייה הישראלית חלקים למוצרי ביטחון ומוצרים אזרחיים רבים של בואינג, בהם מטוס ה-F-15 ומסוק האפצ'י, ומטוסי בואינג 737, 777 ו-787.  "ההסכם מרחיב את הקשרים בין בואינג לתעשייה הישראלית והוא עוזר לחברות כמו אסמבריקס להרחיב את פעילותן העסקית," אמר דוד עברי, נשיא בואינג ישראל. "באוינג מחפשת ספקים בכל רחבי העולם, שעומדים בדרישות המחמירות בלוחות הזמנים ובעלויות ובמחויבות לשמירה על קניין רוחני ואסמבריקס עומדת בכל אלה".
טכנולוגיית ייצור תוספתי במפעל של חברת בואינג                                                                     צילום: יח"ץ