תעשייה 4.0 הופכת לתחום מקצועי בפני עצמו. בוגרים ראשונים בתוכנית לימודי תעשייה 4.0 הוסמכו לאחרונה על ידי אוניברסיטת באפלו (UB) בארה"ב. וכיאות לתחום מתקדם והייטקי, הקורס נערך באמצעות שיעורים מקוונים במערכת הקורסים האקדמית של Coursera. מדובר בהתמחות באורך 40 שעות בנושא ייצור דיגיטלי וטכנולוגיות תכנון, שהושקה בחודש ינואר השנה עם שלושה קורסים מקוונים פתוחים (MOOC). לאחר מכן נוספו בהדרגה שבעה קורסים נוספים, עד לסיום הסילבוס כולו בחודש אוגוסט האחרון.
מדובר בתוכנית לימודים ברמת מבוא לתחום, שבוחנת את הטכנולוגיות שמביאות את המהפיכה התעשייתית הרביעית לתעשייה האמריקנית. התוכנית מלמדת כיצד נעשה שימוש בנתונים לצורך חיבור ושיפור של כל שלב בתהליך הייצור. הקורסים עוסקים בייצור ותכנון דיגיטלי, ברעיון הרצף הדיגיטלי, רובוטיקה, האינטרנט התעשייתי של דברים, ביג דאטה ועוד.

בוגרים ראשונים בלימודי תעשייה 4.0 מקוונים

מאת אבישג אשר    פורסם: 22.11.2017
את תוכנית הלימודים הכינה שלוחת העסקים TCIE של בית הספר להנדסה ומדע יישומי באוניברסיטת באפלו בשיתוף קבוצת המחקר SMART שעוסקת בייצור בר-קיימא וטכנולוגיות רובוטיות מתקדמות ושותפים במגזר התעשייה.
עשרת הקורסים בתוכנית כוללים הצגת נושא באמצעות הרצאה מצולמת בווידאו, ולאחריה התמקדות ותובנות מומחים, חומרי קריאה, משימות והערכה הדדית בין הסטודנטים. בין הנושאים בהן עוסקת הסדרה:
"ייצור ותכנון דיגיטלי", קורס שמלמד ד"ר קנת אינגליש, סגן מנהל מרכז SMART באוניברסיטת באפלו. בקורס לומדים הסטודנטים לשינוי שעובר על התעשייה בעקבות תהליכי הייצור והתכנון הדיגיטלי (DM&D) ומגלים כיצד הגישה החדשה זו הופכת את החברות לקשובות יותר לצרכי השוק, ואת העובדים מעורבים יותר ככל שמתפתחים תחומי הקריירה החדשים. בהמשך נלמדים מרכיבי הרצף הדיגיטלי (digital thread), רצף צעדים שמתחיל בקונספט הראשוני וממשיך לצבור מידע ונתונים לאורך מחזור החיים של המוצר, ומוצגת דרך היישום של הרצף הדיגיטלי אל תוך תהליכי פיתוח המוצר.
קורס נוסף עוסק ב"ניתוח מתקדם של תהליכי ייצור". מנחה הקורס, פרופ' רהול ראי, הוא פרופ' חבר להנדסה מכנית ותעופתית. הקורס עוסק במקומו של הניתוח המתקדם של תהליכי הייצור כחלק בלתי נפרד מאבחון ותיקון פגמים תפעוליים על מנת לשפר את התשואות ולצמצם עלויות. קורס נוסף בהנחייתו של פרופ' ראי נקרא "מכונאות אינטליגנטית". התעשייה עושה שימוש יותר ויותר במכונות שמודעות לעצמן, מבינות את מצבן בכל רגע וגם את כל המתרחש בסביבתן. מכונות אינטליגנטיות יכולות לקבל החלטות הקשורות לתהליכי הפעולה שלהן.
הקורס "תאגידי ייצור מתקדמים", בהדרכת של פרופ' שרה בהדד, עוסק במשמעות המעשית של המושג "מפעל מחובר דיגיטלי", סיבוכיות תפעולית של תאגידים, אופטימיזציה של תהליכים עסקיים והרעיון של שרשרת משולבת של מוצר תהליך וערך. קורסים נוספים עוסקים בפלטפורמת DMC (Digital Manufacturing Commons) ותרומתה לתעשייה החכמה, באבטחת סייבר בתעשייה וחשיבותה לתעשייה החכמה, ובהנדסת מערכות מבוססת מודלים (MBSE) .
פרוייקט הסיום של התוכנית הוא בניית מפת הדרכים להצלחה בייצור ותכנון דיגיטלי, שבמסגרתו הסטודנטים בונים מפת דרכים כדי לקדם את השאיפות האישיות שלהם במסגרת קריירה בתחום ה-DM&D.

אגב, ההרשמה למחזור הבא של התוכנית בעיצומה. ההשתתפות פתוחה כמובן גם לישראלים.
ד"ר קנת אינגליש
תמונה: אוניברסיטת באפלו