בוגרת "בצלאל" פיתחה סנדלים אורגניים עם סוליות המודפסות בתלת מימד 

מאת יחיאל ינאי      פורסם: 18.8.2019
לוסי טרייטנרובה, סטודנטית לתקשורת מולטימדיה מצ'כיה, פיתחה בשיתוף יצרנית החומרים פילמנטום (Fillamentum) סנדל אורגני ניסיוני המשלב סוליות מודפסות בתלת מימד עם בד טבעי העשוי מעלי אננס. בסוף חיי הסנדל ניתן יהיה להפריד ולמחזר את שני חלקיו - את הבד לקומפוסט ואת הסוליה לשימוש נוסף.
את ההשראה לפרויקט קיבלה הסטודנטית במהלך טיול בדרום הודו. שם הכירה את חומר הגלם שמקורו בקוקוס, חומר מתכלה ב 100% הידוע כגמיש, עמיד ועמיד בפני מים, וכן חומר שמקורו בסיבי עלה אננס, בעל מרקם הדומה לעור. בעזרת חומרים יצרה הסטודנטית סנדלים שיתאימו לתנאים החמים והרטובים של הודו.
 
טרייטנרובה, בוגרת האקדמיה לאומנויות ועיצוב בצלאל בירושלים, למדה להשתמש במדפסת תלת מימד וגם ליצור דגמי תלת מימד, תוך שהיא מחפשת חומרים הניתנים להדפסה תלת מימדית כדי לתמוך בבדים הטבעיים בעיצוב הנעליים. מדובר בחומרים גמישים, עמידים בפני שחיקה וניתנים למיחזור, המיועדים לחלקים הדחוסים של הסנדלים.
 
לדברי טרייטנרובה, היא הופתעה לטובה מיכולות החומרים ששימש באב-טיפוס וגם בשלב הייצור הסופי של הסוליות.  "גם חברת אדידס מתכננת לייצר אוסף של נעליים מפוליאוריטן תרמופלסטי", ציינה.