בזכות הטכנולוגיה: מפעל משפחתי קטן מגן יבנה הפך לספק הרשמי של ענקית הרכבות סימנס

מאת אבישג אשר       פורסם: 23.3.2019
ענקית הרכבות הבינלאומית Siemens Mobility תרכוש חלקים לבניית רכבות מחברת "אהרון יוסף" מגן יבנה. בין שתי החברות נחתם הסכם לפיו החברה הישראלית תהפוך לספקית רשמית יחידה בתחום זה של סימנס. היקף העסקה הראשונה נאמד בכ-3 מיליון שקל ולאחריה תספק אהרון יוסף חלקים לסימנס בפרויקטים בכל העולם. סימנס גם תסייע לאהרון יוסף לפתח קשרים עם חברות בינלאומיות נוספות בתחום הרכבות.
סימנס הגרמנית מחויבת ברכש גומלין בישראל בעקבות זכייתה במכרזים של רכבת ישראל וכחלק ממימוש המחויבות החליטה על ביצוע רכש משמעותי מהמפעל המשפחתי. העסקה יוצאת הדופן יצאה לפועל לאחר תהליך ארוך, שכלל בדיקות והסמכות מצד "סימנס" העולמית. המגעים בין הצדדים החלו בפגישת B2B בחסות הרשות לשיתוף-פעולה תעשייתי (רשפ"ת) במשרד הכלכלה והתעשייה, שקיימה יום ספקים עבור סימנס בחודש מאי האחרון.

בפגישה עם בעלי "אהרון יוסף" התרשמו נציגי החברה הגרמנית מיכולות ההנדסה ומרמת הגימור של מוצרי החברה, בדגש על מכלולים מתכתיים לאבזור פנים-רכבתי. בהמשך, נערכו מספר ביקורים של צוותי בקרת-איכות מטעם סימנס במפעל "אהרון יוסף" בגן יבנה. החברה עמדה בהצלחה במבדקים ובמבחנים מורכבים, והוסמכה לשמש כספק רשמי לסימנס העולמית.

מנהלת הרשפ"ת, זיוה איגר, אמרה: "אנחנו מברכים את סימנס ואהרון יוסף על שיתוף הפעולה ביניהן. ליווינו את התהליך מראשיתו, וראינו כיצד חברה בינלאומית וחברה משוק קטן מתחברים. זה Win-Win ברור. תחום הרכבות בישראל נמצא בצמיחה שתימשך, נוכח ההשקעה הממשלתית האדירה בתשתיות רכבתיות, והצורך של חברות זרות בספקי-משנה ישראלים איכותיים".

ד"ר שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, אמר: "סימנס שמחה להמשיך ולהרחיב את שיתוף הפעולה עם ספקים מקומיים, תוך הכנסת סטנדרטים בינלאומיים מעולם הרכבות ובשיתוף פעולה הדוק עם הרשפ"ת".

אהרון יוסף היא אחת החברות הגדולות בישראל בתחום של זיווד אלקטרוני. החברה הוקמה ב-1960 על ידי יוסף מאיר אהרון, ניצול שואה שהגיע לישראל מהונגריה באוניית מעפילים. לאור הניסיון שצבר בעל כורחו בתור פחח בגטו החליט לפתוח בית מלאכה לפחחות במחסן קטן ביפו, מה שהתפתח ברבות הימים למפעל זיווד אלקטרוני חזק ומתקדם.

בתחילת שנות ה- 90 היתה אהרון יוסף בין החברות הראשונות בארץ שהכניסו לשימוש מכונות חיתוך בלייזר, מה שאפשר לה לבצע עבודות מדויקות יותר, להגיע לתפוקות ייצור גבוהות ולצמוח במהירות. בהמשך השקיעה החברה במיכון אוטומטי מתקדם כמו מכונת ניקוב עם ראש אוטומטי, רובוט ריתוך, מכופפות גדולות ומכונות עיבוד שבבי מדויקות. לקראת שנת 2000 העתיקה החברה את משכנה מאזור התעשייה בראשל"צ למפעל המשתרע על שטח של כ-7,000 דונם בגן יבנה.
רצפת הייצור במפעל אהרון יוסף.                                                                                     צילום: באדיבות אהרון יוסף