בינה מלאכותית מאפשרת למפעלים לצמצם את משכי ההשבתה של מכונות

מאת אבישג אשר       פורסם: 25.11.2018
חברת הסטארט-אפ הישראלית Aquant פיתחה מערכת בינה מלאכותית (AI), שלומדת את השפה הייחודית של כל ארגון ומשתמש בה כדי לצמצם זמני השבתה של מכונות וציוד. מדובר בפתרון לבעיה שהיקף השוק שלה מוערך במאות מיליארדי דולר: קילקול מכונות ועצירות בקו הייצור, שגורמות נזקים גבוהים למפעלים.

כעת הודיע החברה על גיוס של 10 מיליון דולר בהובלת קרן לייטספיד, ובהשתתפות הקרנות וורלד טרייד ונצ׳רס, אנגולר ונצ׳רס וסילברטק ונצ׳רס. הטכנולוגיה שפיתחה החברה, מבוססת AI ולמידת מכונה, משתמשת במידע היסטורי קיים בארגון כדי לספק המלצות שירות על בסיס חיזוי. ייחודה של המערכת הוא ביכולת לזהות כשלים פוטנציאליים. כיום, הרוב המוחלט של המכונות בעולם עדיין אינן מחובר לאינטרנט והמערכת מייצרת ערך ללקוחות באופן מידי, גם אם המכונות עדיין אינן מחוברות וגם במפעלים מחוברים, המשתייכים לעידן ה’אינטרנט של הדברים’. בין לקוחות החברה: The Rational, הום דיפו ו-3D Systems.
שחר חן, מנכ״ל ומייסד משותף, אמר: "בשנים האחרונות דובר רבות בתעשייה על אינטרנט הדברים. למרות הפוטנציאל הרב של טכנולוגיה זו, הרוב המוחלט של המכונות בעולם עדיין אינן מחוברות לאינטרנט ונראה שהשוק התפכח והבין שייקח עוד שנים רבות עד שפוטנציאל זה יתממש. שמנו לעצמנו למטרה לייצר ערך עבור לקוחותינו באופן מיידי, גם כאשר המכונות עדיין אינן מחוברות לרשת וגם בעידן אינטרנט הדברים".

אסף מלוכנא, נשיא ומייסד שותף, אמר: ״ההפסד לתעשייה מתקלות הגורמות להשבתת מכונות מוערך ב-647 מיליארד דולר מדי שנה בארה״ב בלבד. חברות ייצור ושירות התרגלו להוציא מדי שנה סכומי עתק עבור זמן השבתת המכונות ועבור זמן ההמתנה לפתרון תקלות על ידי טכנאים, אשר מתארך לעיתים קרובות עקב חוסר בכישורים מתאימים ואי הצטיידות בחלפים רלוונטיים לפתרון התקלות. מדהים שחברות ייצור ושירות נתנו לבעיה כזו להימשך זמן כה רב ללא פתרון״.

אקוונט הוקמה ב-2016 והיא מעסיקה 15 עובדים במטה החברה בניו יורק ובמרכז הפיתוח בתל אביב. בעקבות הסבב הנוכחי היא צופה גיוס של 20 עובדים נוספים בתקופה הקרובה.