בינה מלאכותית, רובוטיקה והדפסת תלת מימד יצרו כלב רובוט אינטליגנטי (רובודוג)

מאת יחיאל ינאי      פורסם: 18.8.2019
מדענים מאוניברסיטת פלורידה האטלנטית (FAU) השתמשו בהדפסת תלת מימד, למידה עמוקה, בינה מלאכותית ורובוטיקה כדי ליצור את "אסטרו", כלב רובוט אינטליגנטי שיכול לראות, לשמוע, לאמן וללמוד
"אסטרו" משתמש במערכת הרובוטית המרובעת שפותחה על ידי חברת ההנדסה והרובוטיקה האמריקאית בוסטון דינמיקס. על בסיס המערכת הזו חיבר צוות FAU ראש מודפס תלת-ממדי, שדומה לפינצ'ר של דוברמן, לרובוט המרובע. הראש כולל מוח שאינו פועל על פי אוטומציה רובוטית שתוכנתה מראש. במקום זאת רשת עצבית עמוקה מאפשרת להכשיר את הרובודוג באמצעות כניסות קוליות ואותות חזותיים ללמידה ולהתנהלות מניסיון עם פוטנציאל לביצוע משימות שימושיות.

"צוות המעבדה לרובוטיקה קוגניטיבית שלנו נבחר בגלל המומחיות הנרחבת שלהם במדעי המוח הקוגניטיביים, הכוללת גישות חישוביות התנהגותיות, נוירופיזיולוגיות ומוטמעות לחקר המוח. 'אסטרו' נוצר בהשראת המוח האנושי והוא קם לחיים באמצעות למידת מכונות ואינטליגנציה מלאכותית, מה שהוכח כמשאב לא יסולא בפז לסייע בפתרון כמה מהבעיות המורכבות בעולם". כך אמרה ד"ר אתא סריידיני מאוניברסיטת פלורידה האטלנטית.

כיום אסטרו מגיב רק לפקודות כמו "לשבת", "עמוד" ו"שכב". לטענת המדענים, עם הזמן כי אסטרו ילמד להבין ולהגיב לאותות ידיים, לזהות צבעים שונים, להבין שפות רבות, לתאם את מאמציו עם מל"טים, להבחין בפרצופים אנושיים ואפילו להכיר כלבים אחרים
 
אסטרו מסוגל כיום לקיים אינטראקציה עם סביבתו בזמן אמת באמצעות שילוב כניסות חושיות כמו הדמיה של מכ"ם היי-טק, מצלמות ומיקרופון כיווני. המכשירים מאפשרים לאסטרו לאתר נתונים סביבתיים על פני מספר מצבים כולל אופטי, סאונד, גז ורדאר.  כוח מחשוב של ארבעה טריליון חישובים שנייה, מאפשר ל"אסטרו" לעבד את תשומותיו החושיות ולקבל החלטות התנהגותיות אוטונומיות.

הרובודוג יוכל לעבור דרך שטחים גסים, ולהגיב למצבים מסוכנים, מתוך כוונה להרחיק סכנה של בני אדם ובעלי חיים. אסטרו יהיה מסוגל למיין דרך מסד נתונים לזיהוי פנים, להריח את האוויר כדי לאתר חומרים זרים, וכן לשמוע ולהגיב לשיחות מצוקה שנמצאות מחוץ לטווח השמיעה הקולי של אדם. בין משימות הרובודוג - איתור אקדחים וחומרי נפץ, סיוע ללקויי ראייה, מעקב אבחוני רפואי, ובהמשך יסייע במשימות חיפוש והצלה ובתהליך קבלת ההחלטות תוך שימוש במאגר נתונים.

הדפסת תלת מימד תרמה בשנים האחרונות לפיתוח רובוטים חכמים מלאכותיים. בשל יכולות התכנון והייצור שלה, נחקרת הטכנולוגיה גם בתחום הרובוטיקה הרכה .בוסטון דינמיקס עצמה השתמשה בהדפסת תלת מימד כדי לפתח את רובוט לחיפוש והצלה, המסוגל ללכת, לרוץ על קרקע לא אחידה, לקפוץ מעל מכשולים ולהתרומם מנפילה. מהנדסי רובוטים בציריך יצרו תוך שימוש בהדפסת תלת מימד Skaterbot - רובוט החלקה המסוגל להשתתף במשחק הוקי קרח.