בכנסת: קידום התעשייה הישראלית באמצעות חדשנות מבוססת מידע

מאת אבישג אשר       פורסם: 28.6.2018
במסגרת ציון יום כחול לבן בכנסת קיימה ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת דיון בנושא: תעשייה מבוססת נתונים - העלאת הפריון בתעשייה המסורתית על ידי שימוש במאגרי מידע (ביג-דאטה). בישיבה נטלו חלק נציגי משרדי האוצר הכלכלה והתעשייה, רשות החדשנות, התאחדות התעשיינים וחברת גוגל.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב פתח את הדיון: "אנו בפתחה של תעשיה רבת שינויים שללא ספק הביג דאטה יהיה החלק המרכזי בה. אם אנו מעוניינים שהתעשיות יתקדמו טכנולוגיית, הן צריכות לקבל חיזוק ותמיכה ממשלתית. זוהי הסיבה שכינסו את הוועדה ביום ציון כחול לבן – היתרון הישראלי של התעשייה חייב להיות רלוונטי גם היום וזה יכול לקרות רק באופן הזה. את הדרך להצלחת העלאת הפריון בתעשייה המסורתית על ידי שימוש במאגרי מידע, יש לעשות בצורה מושכלת עם הסדרת כל נושא השימוש בביג דאטה וכן יש למשרד הכלכלה לתכנן עבור התעשייה מסלולי הכשרה מקצועית תואמים".
ד"ר עומר אפלבאום, המדען הראשי במשרד הכלכלה אמר בוועדה כי "ישראל נמצאת במקום ראשון במו"פ אך רק במקום ה-20 בתל"ג; חייבים להניע את הכלכלה הישראלית באמצעות טכנולוגיה". לדבריו הצרוך הנכון לקדם את ההשקעה הטכנולוגית בתעשייה היא כפי שרשות החדשנות עושה זאת, "היזמים יודעים טוב יותר לאן השוק הולך הרבה יותר מהממשלה ולכן צריך לכוון שהממשלה תשקיע במקומות שהיזמים רואים לנכון להשקיע". 

במרכז הדיון הוצגה תכנית שהשיקו משרד האוצר, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, התאחדות התעשיינים וחברת Google - "DDL תעשייה עתירת דאטה". התוכנית מקנה לעסקים קטנים ובינוניים כלים טכנולוגיים מתקדמים לשיפור הפריון וייעול תהליכי הייצור וכוללת סדנה להנהלה הבכירה של החברה וקורס דאטה אנאליסט לעובדים שייבחרו וכן ליווי מקצועי לתהליך יישום מסקנות מחקר הנתונים. במצגת בוועדה הוצגו 15 המפעלים שנבחרו להוביל את התכנית ובדיון בוועדה סיפר מר גונן לצטר מחברת וויפרו לחלקי מטוסים על העזרה הגדולה שקיבל מאז שהחברה החלה בזכות התכנית לשלב שימוש בביג דאטה.  

נתנאל היימן, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, סיפר על התכנית: ״מדובר על שת"פ ייחודי בין GOOGLE , משרד האוצר, משרד הכלכלה והתעשייה, להתאחדות התעשיינים.  מדובר בסנונית הראשונה מתוכנית נטו תעשייה שאושרה לאחרונה וכוללת צעדים להגברת הפריון בתעשייה וחיזוק החינוך הטכנולוגי בישראל. מדובר בבשורה של ממש עבור התעשייה. מדובר בעידן חדש של חדשנות מבוססת המידע (DDI) ופריצת דרך חדשנית בהטמעת החדשנות במפעלי התעשייה בישראל". 
היימן הוסיף כי "על המפעלים בישראל לנצל את מאגרי המידע והנתונים שברשותם להגדלת הפריון והתפוקה. במחקר שנעשה בנושא עלה כי עלייה בחצי ציון במדד ה -DDI יגרום לצמיחה של העסקים. אני סבור כי ה DDI עשוי להוות תמריץ וזרז משמעותי להטמעת טכנולוגיות חדשות  Industry 4.0 נוספות בתעשייה שהיא כיום הבסיס לצמיחה של התעשייה בהתמודדות בשווקים המקומיים והבינלאומיים״.

מיכל פינק, סמנכ"לית אסטרטגיה ותכנון מדיניות במשרד הכלכלה הציגה בוועדה את תכניות המשרד למעבר מתחרות מבוססת כוח עבודה זול לתחרות מבוססת טכנולוגיה. מדובר במדיניות לקידום וניצול ההזדמנויות שמציבה המהפיכה התעשייתית הרביעית לחיזוק וצמיחה של התעשייה מוטת הייצור. התכנית הינה פרי עבודה אסטרטגית מעמיקה שנעשתה במשרד בשנתיים האחרונות ואשר סוקרת את ההזדמנויות המרכזיות העומדות בפני התעשיה הישראלית מוטת הייצור, וממפה את עיקר החסמים והאתגרים עליהם יש לתת מענה בכדי לאפשר ניצול מלא של פוטנציאל הצמיחה. 
במצגת בוועדה הובאו טכנולוגיות הייצור המתקדמות בתעשייה וכן הובאו נתונים על החברות הפעילות בתחום בישראל: 500 חברות הזנק חדשות בכל שנה ומעל 100 חברות המתמחות רק בטכנולוגיית ייצור מתקדם.

עדי פוקשניאנו מחברת דלוויט הציגה בוועדה נתונים ממחקר שערכה החברה כי שיפור מדד ה- DDI  של חברות יוביל לתוספת של 54 מיליארד ש"ח לתמ"ג לשנה. עוד עלה במחקר כי עיקר הפער בפריון בין ישראל ל- OECD וארה"ב משופע מהיעדר DDI.

הפיריון הנמוך יחד עם תהליכי גלובליזציה נרחבים הביאו לכך שחברות ישראליות רבות נאלצו להעתיק את פעילותן למדינות בהן שכר העובדים נמוך יותר וישראל איבדה חלק מפוטנציאל פעילות הייצור התעשייתי שהינו ענף משמעותי וחשוב לכלכלת מדינה מתקדמת. הטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדם  בתעשייה זו מאפשרת לייצר בערך מוסף גבוה לעובד ובכך לשמר גם את שלב הייצור בישראל, תוך אספקת מקומות עבודה איכותיים בשכר ופריון גבוה למשק הישראלי.
ח"כ אורי מקלב בישיבת ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת                                                          צילום: הכנסת