אם לא נשכיל לייצר פה כוח אדם ברמה הכי טובה -אין לנו סיכוי!

מאת אבישג אשר       פורסם: 25.4.2018
הצלחה גדולה לכנס תעשייה-אקדמיה השמיני, שנערך במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל. הכנס עורר התעניינות רבה במיוחד השנה בזכות הנושא החם - אתגרים והזדמנויות במעבר לתעשייה חכמה. בכנס לקחו חלק תעשיינים, חוקרים ואנשי אקדמיה, ביניהם גם נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ומנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון.

במסגרת המושב הראשון בכנס התקיימה הרצאת מליאה מפי נשיא התעשיינים שרגא ברוש, שסקר את מצב התעשייה בארץ וכנגזרת מכך את החשיבות הרבה במעבר לתעשייה חכמה לשיפור הפריון והתחרותיות. במושב המסכם הציג מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון את תכניות רשות החדשנות לתמיכה בתעשייה חכמה.

במושבים המקבילים שהתקיימו בין מושבי המליאה נבחנו היבטים שונים של התמודדות התעשייה הישראלית במעבר לתעשייה חכמה ובשיתוף הפעולה עם האקדמיה שיאפשר להשיג יתרון יחסי בעולם תעשייתי-תחרותי משתנה. בין הנושאים שנידונו במושבים: האתגר האנושי במעבר לתעשייה חכמה, שילוב טכנולוגיות חכמות בתעשייה, ערוצי התמיכה במפעל החכם, ניסיונם של מפעלים במעבר לתעשייה חכמה ועוד. כמו כן התקיים פאנל בנושא: "ייצור מתקדם הלכה למעשה" והוצגו סטרטאפים שונים בתחום שכבר פועלים במפעלי התעשייה בארץ.
לדברי ד"ר משה שביט, מנכ"ל אופק אשכולות, חברת המסחור של המכללה ויו"ר הכנס, המהפכה התעשייתית הרביעית שמתקיימת ממש עכשיו מציבה אתגרים רבים בצד הזדמנויות גדולות לשיתופי פעולה בין אקדמיה לתעשייה ופיתוח סטרטאפים לטובת המשק. "המיקוד בכנס היה במציאות הנוכחית ומה ניתן לעשות על מנת להציב את התעשייה הישראלית בחזית, בשילוב האקדמיה ומכוני המחקר. הוצגו מסלולי התמיכה למפעלים שרוצים להיכנס לתחום, טכנולוגיות חדשות ומקרי בוחן של מפעלים שנכנסו כבר לתעשייה החכמה שניתן ללמוד מהם רבות. המהפכה כבר כאן וככל שנשכיל להצטרף אליה ולעבור למודלים עסקיים חדשים, כך ישתפרו הפריון וכושר התחרותיות של התעשייה הישראלית באופן דרמטי. אני מודה לכל המשתתפים ובטוח שהם הפיקו תועלת רבה מהכנס המוצלח" אמר ד"ר שביט.

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, ציין כי הוא מחזק את ידי משרד הכלכלה שלקח את נושא תעשיה 4.0 בשיא הרצינות ומקווה שבזכות עבודה מואצת והמוחות הטובים שיש בישראל, תוכל התעשייה בארץ "להשיג את הרכבת". ברוש אמר: "השקעה בכח אדם ברמה גבוהה, חדשנות ומעבר לתעשייה 4.0 ישפרו את כושר התחרות של התעשייה הישראלית בשוק הגלובלי. אם לא נשכיל לייצר פה כח אדם ברמה הכי טובה שאפשר, אין לנו סיכוי! אנחנו חייבים להגדיל את הפריון. גם אם תקנו את המכונה המשוכללת ביותר, ללא כח אדם מתאים אי אפשר יהיה להפיק ממנה את המקסימום. אני מאוד מקווה ששיתוף הפעולה של התעשייה עם האקדמיה יעזור לנו להגיע מהר ליעדים אלו. הייחודיות של המכללה האקדמית להנדסה בראודה זה שיתוף הפעולה עם התעשייה, אני חושב שבהיבט של הקניית ידע וניסיון מעשי, בראודה נמצאת לפני כולם".

בהתייחסו למצב התעשייה בגליל ציין מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון: "אנחנו רואים את המפעלים המוצלחים שיש באזור. התשתית קיימת פה, האקדמיה קיימת פה, אנשים יש פה וכל מה שצריך זה לעשות. אנחנו חולשים על כל מערכת החדשנות ותומכים בכל פעילות, כאשר הדגש שלנו היום בפריפריה - זה אחד הדגשים במשרד הכלכלה. במסגרת הרשות הקמנו את זירת הייצור המתקדם שמטרתה לחזק את התעשייה היצרנית וכושר התחרות שלה בארץ ובעולם באמצעות יישום תהליכי מו"פ וחדשנות טכנולוגית, ואני קורא לכולם להשתמש בשירותים שלנו". 

כנס תעשייה - אקדמיה במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה מוקדש לזכרו של פרופ' יוחנן ארזי ז"ל, נשיא המכללה לשעבר, אשר פעל רבות לקידום הקשר בין התעשייה לאקדמיה. 

נשיא התעשיינים שרגא ברוש בכנס תעשייה-אקדמיה בנושא תעשייה 4.0: