"המפעלים הקטנים והבינוניים לא יצליחו לעשות את ה- 'קפיצה הטכנולוגית' של המהפכה התעשייתית ה- 4.0 ולשרוד מול התחרות בשווקים הבינלאומיים, בלי תמיכה ממשלתית. אם לא ישקיעו בהם, זו תהיה בכייה לדורות", כך הצהיר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שפתח את ועידת 'המפעל החכם – עוברים לייצור מתקדם' במסגרת "כנס הטכנולוגיה 2017" במרכז הירידים בתל אביב. 
בחברת הרו"ח והייעוץ העסקי דלויט מצאו, כי אימוץ של "מתודת תעשייה חכמה" בכלל התעשייה הישראלית, צפוי להגדיל את התוצר המקומי בכ- 25 מיליארד שקל. 


ברוש המשיך ואמר כי "כיום כדי שמפעל ישרוד, במיוחד מפעל קטן או בינוני, הוא חייב להיות 'הייטקיסטי' ומתקדם. לכן כיום כבר אין 'תעשייה מסורתית' ו- 'תעשייה חדשה'- כל מפעל שרוצה לעמוד מול התחרות העולה מחו"ל, חייב להיות חדשני ולעמוד בחזית הטכנולוגית העולמית.  

ברוש: מפעלים קטנים ובינוניים לא יצליחו להתקדם לתעשייה 4.0 בלי תמיכה ממשלתית

מאת אבישג אשר    פורסם: 31.10.2017
"בשביל זה כיום אנחנו נמצאים במשא ומתן מול הממשלה, לקידום תוכנית "נטו תעשייה", שנועדה להגדיל ולקדם את היקף התעשייה בישראל, שהצטמצמה משמעותית בשנים האחרונות. אבל כדי שהתוכנית 'נטו תעשייה' תהיה אפקטיבית חייבים להשקיע כסף, הרבה כסף. מיליארדי שקלים צריכים להיות מופנים ומושקעים בהעלאת פריון העבודה במשק הישראלי - הן ברכישת ציוד מתקדם, הן בהכשרת כוח אדם טכנולוגי והן בייעוץ והכוונה מקצועית.
"בנוסף צריך לפעול להעלאת היקף ההשקעות בישראל, שלצערי ירד בשנים האחרונות כמעט לאפס. זאת לצד הפחתת הרגולציה והבירוקרטיה. רק כך נוכל לעשות את קפיצת המדרגה התעשייתית המתבקשת. בנוסף אנחנו בהתאחדות התעשיינים פועלים ליצירת שירותים נוספים לתעשיינים, כך שהם יוכלו לקבל בהתאחדות תמיכה והכוונה מקצועית הזקוקה להם לשם התקדמות טכנולוגית".
מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, שי רינסקי אמר:   "טכנולוגיה מובילה היא המפתח להצלחת התעשייה הישראלית ולכן זה תפקידנו בממשלה לעזור להם ולתת להם את הכלים להתקדמות טכנולוגית. טכנולוגיות מתקדמות המוטמעות במפעלים עוזרות להם להגדיל את היצוא, מובילות להקטנת פחתים ומאפשרות ייצור גמיש עם דרישות מדויקות, לצד כוח של ייצור המוני.

"רק בשבוע שעבר ביקרתי במפעל הדלתות ה'מסורתי' רב בריח, אבל זה לא הרושם שיצאתי איתו משם. מדובר במפעל מתקדם וטכנולוגי מאוד, והם ממשיכים ועוברים תהליך של מודרניזציה. לשמחתי יש עוד מפעלים רבים כמוהו. יש לעודד תהליכים אלו ולהטמיע אותם בכל מפעל ומפעל".
"כנס טכנולוגיה 2017" של התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה והתעשייה, עוסק ב-'המפעל החכם – הלכה למעשה', אוסף הטכנולוגיות המהווה את המהפכה התעשייתית ה-4.0. ה"מפעל החכם" הוא שילוב בין רובוטיקה לאוטומציה, אינטרנט של הדברים ושליטה מרכזית בתהליכי הייצור. הטכנולוגיות המתקדמות של "מפעל חכם" יוצרות חיבור של המערכות התפעוליות (המכונות) לבין המערכות האינטרנטיות, שמאפשר התייעלות בייצור המוני לצד התייעלות בייצור בהתאמה אישית. זאת תוך העלאת פריון העבודה והוזלת עלויות.

בהתאחדות התעשיינים מציינים שהטמעת טכנולוגיות "המפעל החכם" נחשבת כיום לתנאי הכרחי לכל מפעל לשם להתמודדות עם התחרות בשווקים הבינלאומיים, בשל התייעלות פריון העבודה. המפעל החכם יוצר שיפור באפקטיביות של שרשרת האספקה ומקדם משמעותית את יעילות הליכי הייצור. בתעשייה הגרמנית כבר יש תהליכי הטמעת ייצור מתקדם בתעשייה, שיביאו עד שנת 2025 לחיסכון של בין 15%-25% בעלויות הייצוא (ללא חומרי גלם), לתוספת של כ- 390 אלף מועסקים במשק הגרמני ותוספת של 1% לתוצר מדי שנה.
מנכ״ל רשות החדשנות במשרד הכלכלה והתעשייה, אהרון אהרון אמר: ״הבשורה של הכנס הזה היא בחיבור בין עולם הסטרטאפים לעולם התעשייה היצרנית. שני עולמות, שבעבר התנהלו כישויות נפרדות, והיום אנו מחברים אותם כדי לנצל את החדשנות והיזמות של התעשייה הישראלית על מנת להשפיע על כלל המשק. לפי הדו"ח שהוצאנו לאחרונה עולה כי רק 8% מהמשק שותפים לתעשיית ההיי-טק. על מנת שהכלכלה הישראלי תמשיך להוביל את שוק החדשנות בעולם חייבים פלחים נוספים של התעשייה להפוך מוטי חדשנות ולהכניס טכנולוגיה חדשנית לתוך פעילותם. בנוסף, שיתוף פעולה ראשוני בין רשות החדשנות לרשות ההשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה יאפשר לממש את המו"פ והחדשנות גם בהשקעות הון נדרשות. שיתוף פעולה זה יוביל למימוש וקידום התעשייה המסורתית לעידן של ייצור מתקדם״.
שרגא ברוש
שי רינסקי
אהרון אהרון

"המפעלים הקטנים והבינוניים לא יצליחו לעשות את ה'קפיצה הטכנולוגית' של המהפכה התעשייתית ה- 4.0, ולשרוד מול התחרות בשווקים הבינלאומיים, בלי תמיכה ממשלתית"
 

"התמיכה הממשלתית בהיקף מיליארדי שקלים, צריכה להיות מופנית להעלאת פריון העבודה במשק הישראלי- הן ברכישת ציוד מתקדם, הן בהכשרת כוח אדם טכנולוגי והן בייעוץ והכוונה מקצועית"