ברטי: רובוט אוטונומי חכם למגוון משימות, המצויד בשתי זרועות, מצלמות וחיישנים 

מאת אבישג אשר       פורסם: 28.6.2018
חזון המדע הבדיוני עושה עוד צעד בכיוון המימוש: חברת Epson, שידועה יותר בתחום המדפסות והמקרנים, השיקה את ״ברטי הרובוט״, רובוט תעשייתי אוטונומי, קל לתכנות, בעל 2 זרועות, שהפעלתו מסתמכת על מגוון רחב של חיישנים מובנים, כמו גם מצלמות משוכללות. הרובוט, ששמו המקורי הוא WorkSence W-01, מיועד בעיקר למשימות ייצור של סדרות קצרות והפקות Just in Time. בניגוד לרובוטים התעשייתיים המקובעים במקום אחד על פס ייצור כשהם מוגבלים למשימה אחת בלבד, ׳ברטי׳ מתנייד בקלות כשהוא ערוך לביצוע מידי של מגוון מטלות, דוגמת הרכבות ושינוע – כולל משימות שעד עתה היו קשות לביצוע אוטומטי באמצעות רובוטים – ואחרי תכנות קל ופשוט.
ברובוט החדש הוטמעו מגוון חיישנים, ביניהם חיישני כוח, חיישנים קינטיים ואקסלרומטרים (מדי תאוצה). העובדה שזרועותיו של ׳ברטי׳ תוכננו על בסיס הפיזיולוגיה האנושית, מאפשרים לו להשתלט על מגוון רחב של משימות. הוא מסוגל לאחוז בדיוק רב בחפצים ומערכת החישה בתלת-מימד והמצלמות המובנות מאפשרים לרובוט ׳לראות׳ את האובייקטים בהם הוא מטפל בחלל – גם אם מיקומם משתנה במהלך תהליך היצירה. זאת ועוד, מורכבות הידיים מאפשרת לרובוט לאחוז בכלי עבודה סטנדרטיים-אנושיים דוגמת מברגות אוטומטיות. 

״הרובוט החדש שלנו מוכיח את המחוייבות שלנו לחדשנות בתחום הרובוטיקה״, אומר וולקר שפנייר, מנהל חטיבת הרובוטיקה של Epson באירופה. ״אימוץ רובוטים בתעשייה יגדל באירופה בקצב של בין 10 ל-20 אחוז בשנתיים הקרובות – שיעור הגידול המהיר בעולם – אחרי סין. על ידי תכנות פשוט, תמיכה בתהליכי ייצור מורכבים ופתרונות מוכנים מראש, אנו מכוונים לסייע בהסרת כל החסמים באימוץ אוטומציה על קווי הייצור – והתאמת הרובוטים לצרכי הלקוחות שלנו״.  לדברי שפנייר, הרובוטים מהזן החדש כבר שולבו בלקוח גלובלי גדול כדי לייעל את האוטומציה במפעלים באירופה. לדבריו, Epson מתכוונת להיות עד שנת 2025 מובילת השוק העולמי בתחומי הרובוטים הקומפקטיים וכי היא כבר כיום מובילה עולמית בנתח השוק ברובוטי SCARA המספקים תנועה אופקית מהירה ומשמשים בעיקר בתעשיות מזון, אלקטרוניקה ותרופות.