הכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית יוקדש השנה ל"התחדשות תעשייתית". אופיר ליבשטיין, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית אומר, שמטרת הכנס לבחון כיצד יכולה התעשייה המסורתית לעשות קפיצת דרך לתעשייה חכמה. "מדובר בתהליך יקר, הרגולציה מאוד כבדה, אבל מי שלא עושה את קפיצת המדרגה יתקשה להתמודד מול העולם", הוא מציין.

יש לא מעט מפעלים קיבוציים שעברו לייצור מתקדם. למשל עלבד משואות יצחק, המפעל הראשון שייצר בדים לא ארוגים ידידותיים לסביבה. עלבד, שעבר לאחרונה לאזור התעשייה בדימונה, מחזיק במפעלים נוספים בגרמניה, ארה"ב ופולין, והיקף היצוא שלו מגיע ל-145 מיליון דולר בשנה. מפעל רבל מקיבוץ רביבים מייצר מערכות אוורור למכלי דלק ורכיבי פלסטיק מדויקים למערכות הבלימה והשטיפה של כלי רכב. כל הייצור מופנה לייצוא, לחברות כמו אאודי, ניסאן, פולקסווגן, רנו וכל השאר. ואילו באופטיקה שמיר מקיבוץ שמיר מיישמים, הלכה למעשה, את רעיון התאמת ההמונים, כשהם מייצרים עדשות למשקפיים המותאמות לצרכי כל לקוח אישית.

בתעשייה הקיבוצית רוצים יותר מפעלים חכמים

מאת טל שחף    פורסם: 13.12.2017
מפעלים קיבוציים לא מעטים עברו לייצור מתקדם אבל אופיר ליבשטיין, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אומר שמרבית המפעלים הקיבוציים עדיין פועלים בשיטות המסורתיות. הדילמה הגדולה של רבים מהמפעלים: האם להשקיע ברכישת מפעלים בחו"ל או בהתחדשות תעשייתית בישראל. 
עם זה, ליבשטיין אומר שמרבית המפעלים הקיבוציים עדיין פועלים בשיטות המסורתיות, 250 מפעלים, המהווים 9% מהתעשייה המסורתית בישראל. זה עדיין נתון מרשים בהתחשב בכך שהקיבוצים מהווים 1% מהאוכלוסייה. לדבריו, הדילמה הגדולה של רבים מהמפעלים היא השאלה אם להשקיע ברכישת מפעלים ופעילות בחו"ל, או בהתחדשות תעשייתית בישראל. הפיתוי להשקיע בחו"ל גדול: מחסור בעובדים בישראל, שכר עבודה גבוה, רגולציה מכבידה. ומול זה עומד הלהט הציוני והשאיפה לבנות את הארץ.

רפי נבו, ראש אגף חדשנות יזמות ומו"פ באיגוד התעשייה הקיבוצית, אומר שההתחדשות התעשייתית יכולה להיעשות על ידי פיתוח עצמאי של המפעל, או רכישת טכנולוגיות מחברות פיתוח וסטרטאפים. "בכנס ניתן במה לדרכים לשדרג מפעל מסורתי, באמצעות תהליכים ארגוניים וטכנולוגיות שהופכות אותו למפעל חכם. אנחנו לא מפרידים בין תעשיה 3.0 לתעשיה 4.0 כי יש מפעלים שעוד לא נמצאים אפילו במיחשוב ורובוטיקה. אבל אפשר לעשות את המעבר למפעל חכם בקפיצה אחת".

בפתיחת הכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית ישאו דברים יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית יונתן בשיא, מזכיר התנועה הקיבוצית ניר מאיר, ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני, מנכ"ל התאחדות התעשיינים רובי גינל ומנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית ליבשטיין.

במושב "חדשנות פורצת דרך" ירצו פרופ' אורלי יחזקאל על דילמות והשפעתן על ניהול ארגונים, פרופ' ישע סיוון על פלטפורמות דיגיטליות כמנוע לחדשנות ודותן בוכסווילר, מנכ"ל געש תאורה, על אתגרים ופתרונות בתעשייה. במושב המקביל – "אופק לתעשייה" - ירצו צבי שכטר, מייסד קרן גיזה, דורון שטיין מ-BDO, ד"ר משה שביט מאורט בראודה, צביקה ברקאי יו"ר קיבוץ חצרים ורפי נבו, ראש אגף חדשנות באיגוד התעשייה הקיבוצית.

בכנס יציגו שורת סטרטאפים ישראליים, המפתחים טכנולוגיות לשירות התעשייה: אקופלנט, ויז'ואל פקטוריז, סקיוריטי מטרס, סמארטאפ, אוגווינד, אייקובוטס וגליל סי אס.

הכנס יערך ביום רביעי 20.12.17, במלון כפר המכביה ברמת גן.
תוכנית הכנס
ביקור במפעל אריזות הקרטון דוקרט בקיבוץ כפר מסריק. האורחים מאיגוד התעשייה הקיבוצית - בחלוקים לבנים.
מימין לשמאל: לאה קוטלר, יוסי כץ, ירון ונטורה, רפי נבו, אופיר ליבשטיין, יאיר דרור.
אופיר ליבשטיין
מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית