גובר הביקוש העולמי להדפסה בתלת-ממד

מאת אבישג אשר    פורסם: 26.11.2017
יותר ממחצית משתמשי מערכות הדפסה בתלת-ממד בעולם מרוצים מאוד מהטכנולוגיה ומעריכים כי ישקיעו בתחום זה יותר, כך עולה ממחקר שוק חדש. 90% מהמשיבים מאמינים שהדפסה בתלת-ממד נותנת להם יתרון תחרותי בשוק. 55% מהם צופים כי השקעותיהם יגדלו בשנת 2017 לעומת השנה שעברה, כשלירידת המחירים בענף יש השפעה חשובה על כך. 47% מהם מציינים כי השנה גדל ההחזר על ההשקעה (ROI) שלהם בטכנולוגיות הדפסה בתלת-ממד לעומת 2016.

מחקר השוק נערך על ידי חברת Sculpteo מצרפת, העוסקת בשירותי הדפסה בתלת-ממד מרחוק. החברה פרסמה את הממצאים בדו"ח "מצב ההדפסה בתלת-ממד 2017" (The State of 3D Printing). מרבית המשיבים הם אנשי מקצוע בתעשייה אשר מפתחים ומייצרים מוצרים באמצעות הדפסה בתלת-ממד. 60% מהנשאלים היו מאירופה, 30% היו מארה"ב, 9% מדרום מזרח אסיה ו-1% מאפריקה. מדובר בעובדים בתחומי ה-B2C וה-,B2B החל בסטרטאפיסטים וכלה בתאגידים תעשייתיים בינלאומיים. בחלוקה ענפית, 17% משתייכים לחברות מוצרי צריכה, 17% לתחום מוצרים תעשייתיים, 13% להיי-טק, 9% לשירותים ו-7% לבריאות.
מה השימושים העיקריים של משתמשי ההדפסה בתלת-ממד? 57% מכל עבודות ההדפסה בתלת-ממד היו של דגמי אב-טיפוס של מוצרים בעת פיתוחם. הטכנולוגיה משמשת בעיקר להאיץ פיתוח מוצרים (28%), להציע מוצרים מותאמים אישית (16%) ולהגדיל את גמישות הייצור (13%). שימושים נוספים הם שיתוף לקוחות בתהליך התכנון (9%), צמצום ההשקעה בכלים (9%), אופטימיזציה של הוצאות ההדגמה (6%) ושיפור זמינות חלקי החילוף (4%).

22% מהמשיבים מסתמכים על הדפסה בתלת-ממד כחלק מתהליך הייצור שלהם. בארה"ב משתמשים בהדפסה בתלת-ממד בעיקר עבור עיצוב וייצור ואילו באירופה השימוש העיקרי הוא למחקר ופיתוח. עם זה מרבית המשיבים בסקר סבורים שיש להם יותר משימוש אחד בטכנולוגיה.

בחברות השירותים ישנה העדפה רבה יותר להדפסה בתלת-ממד לעומת כלל התעשייה. 71% מהנשאלים בקרב חברות שירותים ציינו כי השיגו ההחזר על ההשקעה שלהם גדל לעומת 47% מכלל הנשאלים בעולם. 78% מעובדי חברות השירותים מצפים שהשנה יגדלו הוצאותיהם בתחום, לעומת 72% מכלל המשיבים. השימוש המוביל בקרב חברות השירותים הוא ייצור מוצרים מותאמים אישית ומוצרים בסדרות מוגבלות.

הדו"ח כולל גם נתונים על מדרג ההעדפות לחומרים השונים המשמשים להדפסה (ספויילר: פלסטיק מוביל בגדול) ולהעדפות בתחום טכנולוגיות ההדפסה (FDM ו-SLS נותנות את הטון) ואם אתם מתעניינים בהדפסה של חלפים מתכתיים בתלת-ממד, כדאי לדעת שמרבית מומחי התחום שהשיבו לסקר ממליצים על אלומיניום. 
ממצאים עיקריים של דו"ח מצב ההדפסה בתלת-ממד 2017                                                                    נתונים: Sculpteo