גישת המפעל החכם אינה מיועדת רק לתאגידים גלובליים ולמפעלי ייצור ענקיים. למעשה, תעשיינים מכל המגזרים וסדרי הגודל יכולים לאמץ ולהטמיע מרכיבים מתפיסת המפעל החכם ולשנות דפוסי הפעולה העסקיים ואת השיטות התעשייתיות והניהוליות הקיימות. גישת המפעל החכם היא הגרעין החיוני הנחוץ לשיפור האפקטיביות של שרשרת האספקה ויעילות הליכי הייצור.
כמה היבטים עיקריים מרכיבים את גישת המפעל החכם:
  • רובוטיקה - אוטומציה מלאה וניתנת להתאמה של כל ההליכים, הפעלת קווי הייצור בצורה גמישה ויעילה, המתואמת לדרישות משתנות של השוק. מדובר בקפיצת מדרגה בתחום, שכן הרובוטים יעבדו בשיתוף פעולה ותיאום מלא עם עובדים אנושיים.
  • אינטרנט של דברים (IOT) – חיבור מכשירים וכלים לרשת מעניק מוטת שליטה ובקרה חסרות תקדים במפעל החכם. כך ניתן לקיים קשר בין חלקים שונים של רצפת המפעל ללא התערבות אדם, וגם לקבל מידע מכל מרכיב בייצור ולהגיב על כל אירוע או תקלה באופן מיידי. המכשיר עצמו, או רובוט הייצור, מעביר מידע שוטף על עבודתו, וניתן לעקוב אחר המוצר הבודד בכל שלבי ייצורו, שינועו ואספקתו.
  • בינה מלאכותית – עיבוד וקבלת החלטות ללא התערבות אדם על רצפת הייצור, בינה עסקית (BI) ככלי עזר לתמיכה בהחלטות ניהוליות, שמבוססת על איחזור כמויות נתונים מידע עצומות (Big Data) וניתוחם בכלים המפיקים ידע עסקי ייחודי: זיהוי צווארי בקבוק, מעקב אחר השימוש במשאבים, מגמות משתנות בביקושים, ועוד.
  • אחסון חכם – מרכיב מרכזי בתפיסת המפעל החכם, הכולל יכולות כמו אוטומציה של המחסנים, שילוב מערבות חכמות לניהול מיטבי של אחסון ומכולות, שמירה על יעילות אנרגטית וקיצור הליכי אחסון ושחרור.
  • הדפסות תלת-ממד – אפשרות לייצור מוצרים בעלי צורה מורכבת, שעד כה לא היתה אפשרות לייצרם, כמו גם גמישות בייצור מודלים ואבות טיפוס בצורה מהירה, זולה ויעילה.