געש תאורה מציגה:
האינטרנט של העמודים 

מאת רפי נבו             פורסם: 7.2.2018
מפעל געש תאורה, אחד ממפעלי הדגל של התעשייה הקיבוצית, סיים תהליך ממושך ומוצלח של הכנסת חדשנות במוצרים ובתהליך היצור. הבשורה המעניינת ביותר בפלטפורמה היא הכנה מראש להתקנת פונקציות מסוג חדש: לכל עמוד תאורה בעיר יש כתובת IP משלו והוא כולל תשתית מוכנה מראש להתקנת חיישני תנועה, חיישני זיהום, יציאות לאנטנה סלולרית, מצלמות ועוד.

בעמודים מותקנת הסוללה הסולארית של חברת Sol-Chip הישראלית, אשר מספקת אנרגיית גיבוי להפעלת אבזרי התקשורת והחיישנים במקרה של נפילת רשת החשמל. מפעל געש תאורה מספק את הפתרון ביחד עם מערכת תקשורת וניהול, אשר תאפשר להתחבר אל עמוד התאורה וכל האבזרים שהותקנו בו באמצעות נתבי תקשורת המצויים באזור הכיסוי.
 
על מנת לעמוד בתחרות בשוק תאורת ה-LED, בגעש תאורה גם הכניסו ציוד ייצור רובוטי למפעלים במעלות תרשיחא ובגעש, למשל במערכת המבצעת חיווט אוטומטי של גופי התאורה. כמו כן הוקמו מעבדת חום, אור ומים כדי לשפר את גופי התאורה. כל אלה אפשרו הוצאת משפחת גופי תאורה חדשה בכל שבועיים, בהשוואה למשפחה אחת בשנה, בעבר.
"אפולו", גוף התאורה החדש של געש תאורה, מותאם במיוחד לעיר החכמה והוא מאפשר לשלב רכיבים חיצוניים לניהול העיר, כגון מצלמות אבטחה וחיישנים שונים. מדובר בגוף תאורת רחוב חכם, אשר מערכת הבקרה שלו מבוססת על תקשורת Wi-Fi עם הקונספט החדשני של האינטרנט של הדברים (IoT). מאחוריו נמצאת התובנה כי עמודי תאורה וגופי תאורה מהווים "שטח נדל"ני" יקר באזורים אורבניים, והם יכולים לשמש למגוון יישומים נוספים מעבר לפונקציה הבסיסית לשמה נועדו. העמוד מאפשר להתקין עליו  מצלמת וידאו, רשת Wi-Fi, חיישנים למדידת זיהום אויר או לניטור צפיפות רכבים והוא תוכנן כך שיוכל להשתלב עם כל טכנולוגיה עתידית שתתפתח בתחום.

געש תאורה הציגה גם מערכת בקרה מתקדמת, המוטמעת בגוף התאורה, אשר מאפשרת יצירת תרחיש הפעלה פרטני ומותאם לכל גוף תאורה או לקבוצת גופים. השליטה בו נעשית באמצעות מכשירים ניידים חכמים כגון סמארטפון או טאבלט. במקביל מתקיימת תקשורת רציפה מול מרכז בקרה עירוני מבלי שתידרש לכך תשתית מיוחדת. מיד לאחר התקנת גוף התאורה מתבצעת אקטיבציה אוטומטית אשר מאפשרת את ההתקשרות עם כל מערכת שליטה עירונית מבוססת ענן ושליטה בגוף התאורה באמצעות המכשירים החכמים. ב"אפולו" מוטמעת מערכת מדידת הספק מדויקת העוקבת אחר צריכת האנרגיה והביצועים 24/7, ומאפשרת חיוב אוטומטי ומעקב אחרי תקלות וצריכת חשמל חריגה.

נוסף על כך, בתכנון ההנדסי הושם דגש מיוחד על פיזור חום מיטבי ונערכו בדיקות מקיפות על מנת להבטיח את יציבות ועמידות מקורות האור, המערכת האופטית ואורך חיים ממושך לגוף התאורה. למערכת האופטית נבחרה טכנולוגיה המבוססת על מגוון עדשות המאפשרת גמישות, כך שניתן לתת פתרון לצרכים שונים ולהתאים את אופן ההארה למיקום הספציפי. כל כביש, שביל ופארק יקבלו את רמת ההארה האופטימאלית עבורם. חברת מטרו קונטרול, חברת בת של געש, היא שתשווק את "אפולו" בחו"ל וכן תהיה אחראית של התמיכה הטכנית וניהול פרויקטים ברחבי העולם.
 
געש תאורה הוקמה בקיבוץ געש בשנת 1964 וכיום היא החברה המובילה בישראל במתן פתרונות תאורה כוללים לשוק המקצועי אשר מתכננת, מפתחת ומייצרת מגוון גופים וטכנולוגיות בתחומי תאורת הפנים ותאורת החוץ. עיקר הפתרונות שלנו מיועדים לפרויקטים מוסדיים וכוללים תאורה מותאמת לתקרות 60X60, משרדים וחללי עבודה שונים, מחסנים ואולמות ייצור, חניונים, מגרשים ותאורת רחובות. בנוסף אנחנו מתכננים ומספקים פתרונות בתחום החיסכון באנרגיה וגופי תאורה הכוללים אמצעי שליטה ובקרה מתקדמים לתאורת חוץ ופנים. הייצור כחול-לבן מאפשר לנו לשים דגש על חקר והבנת הצרכים הייחודיים של השוק הישראלי ומבטיח ללקוחותינו גמישות, נגישות ושירות ברמה הגבוהה ביותר. לגעש תאורה מחלקת הנדסה המונה צוות של 12 מהנדסים, מומחים בתחומם, ומרכז מאור בראשותו של אינג' דני קלינה, המספק תמיכה מקצועית למהנדסים ויועצי תאורה, כגון נתונים פוטומטריים, חישובי תאורה והדמיות. הצוות המקצועי משמש כמקור ידע מקצועי ומוביל בתחום הטכנולוגיה והמגמה העולמית של מעבר לתאורת LED חסכונית וידידותית לסביבה.
עמוד תאורה של געש תאורה: פלטפורמה של אפליקציות עם כתובת IP                   צילום: מתוך סרטון של געש תאורה