האינטרנט התעשייתי של הדברים והמציאות הרבודה הפכו לטכנולוגיות קריטיות

מאת אבישג אשר       פורסם: 28.3.2018
טכנולוגיות האינטרנט התעשייתי של הדברים (IIoT) והמציאות הרבודה (AR) כבר אינן טכנולוגיות מתפתחות, אלא טכנולוגיות אסטרטגיות וקריטיות ששואבות השקעות בהיקף נרחב בקרב חברות תעשייתיות רבות בשנת 2018, כך עולה מתוצאות מחקר שפרסמה חברת PTC ממסצ'וסטס, יצרנית מערכות תוכנה לעולם התעשייתי.

המחקר הדו-שנתי מתייחס למצבה של החדשנות התעשייתית והוא מבוסס על נתונים שנאספו מבסיס הלקוחות של PTC, כך שהוא מספק מבט אובייקטיבי ומבוסס נתונים על מצבה של התעשייה וטכנולוגיות ה-IIoT וה-AR. על פי נתונים אלה, חשיבות הטכנולוגיות גבוהה במיוחד בתעשיות העושות שימוש בתהליכים מורכבים. 83% מבין לקוחות PTC שאימצו את הטכנולוגיות האלה נמצאים בעיצומו של מעבר דיגיטלי לסביבת ייצור מקושרת מלאה או שעומדים לעשות זאת במהלך 12 החודשים הקרובים.
מהמחקר עולה שהטמעת טכנולוגיותIIoT  מאפיינת בעיקר תעשיות ייצור גדולות בענפים כמו מוצרים תעשייתיים (25%(, אלקטרוניקה והייטק (22%), רכב (13%) ואירוספייס וביטחון (11%). תעשיות אלה מאמצות גם את טכנולוגיית ה-AR, אם כי בשיעורים נמוכים יותר. עיקר השימוש בה הוא לאורך שרשרת הערך של המוצר, בתחום השירות (19%) ובתחום הייצור (18%).

חברת PTC מפתחת ומייצרת פלטפורמות ופתרונות בתחום ה-IoT וה-AR תחת המותג ThingWorx. מדובר בחברה ותיקה, שבשנת 1986 עשתה מהפכה בתחום התכנון הדיגיטלי בתלת-ממד (CAD) ובשנת 1998 היתה הראשונה להציג מערכת לניהול מחזור חיי מוצר (PLM) מבוססת אינטרנט. החברה מעסיקה כיום כ-6,000 עובדים ברחבי העולם, מתוכם כ-300 עובדים בשלושה מרכזי פיתוח בישראל. בשנת 2017 רשמה החברה הכנסות של 1.16 מילארד דולר, כאשר 67% מהכנסות החברה מרישוי תוכנה היו במודל Subscription.

חברת מטריקס הישראלית החלה לאחרונה לייצג את PTC בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה בין שתי החברות, מטריקס תהיה אחראית על שיווק ומכירה של פתרונות החברה וכך תתרום להגדלת הנוכחות שלה בשוק הישראלי. יריב ענבר, מנהל חדשנות עסקית בחטיבת מוצרי התוכנה של מטריקס, אמר: "PTC מפתחת היום את פלטפורמות ה-IoT התעשייתי המתקדמות בעולם, כך על פי חברת המחקר IDC. חיבור PTC יחד עם מטריקס, לצד הקמת Eco-System מקומי של שותפים מומחי ידע, ייצור ללקוח סינרגיה עסקית בכך שיתאפשר פתרון מושלם מקצה לקצה הניתן לעיצוב והתאמה ע"י הלקוח".

מטריקס עוסקת בביצוע פרוייקטים של אינטגרציה מהגדולים במשק, בפיתוח ויישום טכנולוגיות חדשניות ויישומים ארגוניים בסביבת אינטרנט. החברה מעסיקה כ-8,300 עובדים ומדורגת על ידי חברות המחקר כמובילה את ענף שירותי התוכנה והטכנולוגיה בישראל. מטריקס נסחרת בבורסה לניירות ערך בת"א ובמדד תל אביב 100.
טכנולוגיות חדשניות על רצפת הייצור                                                                                            צילום: PTC