גישת Industry 4.0 עתידה לחולל מהפכה בייצור התעשייתי - האם היצרנים מוכנים לכך?   
מאת ניר גרינהאוס*

מהפחתת עלויות ועד לגידול בהכנסות ובגמישות, גישת התעשייה 4.0 - גישה דיגיטלית לחלוטין לתהליך הייצור, צפויה לאפשר שיפורים פנימיים וחדשנות בייצור. הגישה ויתרונותיה הם כמוסיקה לאוזני היצרנים, אך כמה הם באמת קרובים להשגתם? באופן מפתיע (או שלא) חלק מהיצרנים רחוקים מאוד ממימוש הגישה, כפי שעולה ממחקר חדש שנערך על ידי Sapio Research מטעם חברת Zetes, וחשף את גודל האתגרים הניצבים כיום מול התעשייה ואת הפער הניכר בין היעדים התפעוליים שלה לבין התוצאות בפועל.

רק כ-29% מהיצרנים ציינו כי הם מבינים בצורה נאותה מהי המשמעות של שימוש ברשת דיגיטלית בשרשרת האספקה (DSN), ופחות מ-15% ביצעו הטמעה של DSN מתוך ציפייה שרשתות אלו יהפכו לנורמה מחייבת עבור עסקים בתעשייה בחמש השנים הקרובות. מה הם האתגרים הגדולים ביותר בדרך לאימוץ הגישה? החוסר בנראוּת של מידע, הפוגע ביכולת של הארגון להשיג גישה לתובנות רלוונטיות בזמן-אמת.
 


ממצאים עיקריים

כיום, יצרנים מחשיבים כאתגר את היכולת להשיג  מידע משמעותי משרשרת האספקה מקצה-לקצה שלהם (80%), ואת ההתמודדות עם מידע בזמן-אמת (75%) והיכולת לפעול על פי המידע – כקשיים רציניים שיש להתגבר עליהם. הממצאים עיקריים הנוספים שעלו מדו"ח הייצור:
  • מעל למחצית מהיצרנים (59%) אינם יכולים ליהנות מנראוּת בזמן-אמת של כמויות המלאי בארגון 
  • ל-65% אין גישה למבט כולל בזמן-אמת של לוחות זמני הייצור של הספקים
  • 68% מהיצרנים אינם יכולים ליהנות ממבט כולל בזמן-אמת של היקפי הייצור במפעלים השונים השייכים לארגון
  • רק לשליש מהיצרנים יש את היכולת לרכז ולאסוף מידע מכל חלקי שרשרת האספקה
  • למרות עליית השימוש בפתרונות 'האינטרנט של הדברים' (IoT) והשאיפה להקמת רשתות אספקה דיגיטליות, יעילותם של ארגונים עדיין תלויה בתקשורת יזומה ומיושנת, הכוללת טלפון, פקס ודוא"ל, ומשמשת לשיתוף מידע קריטי.
העובדה שיותר משני שליש מהיצרנים אינם יכולים לספק למקבלי ההחלטות גישה למידע שנדרש להם לקבלת החלטות עסקיות מושכלות, מהווה מקור לדאגה רצינית. למרות שכ-89% מהיצרנים ציינו כי הם מאמינים שיצירת מבט אחד כולל על המידע מפעילות שרשרת האספקה הוא יעד מרכזי – נכון להיום, רק כ-30% מהם נהנים מנראוּת מלאה מקצה-לקצה. על כן, 12 החודשים הבאים יהוו תקופה קריטית עבור יצרנים בה הם ינקטו במספר צעדים במטרה לבצע שינויים בעסק שלהם. בנוסף, קיימות עדויות חיוביות לכך שרבים מהם החלו לבצע מספר שינויים חיוניים, כ-38% מהמשתתפים במחקר מעוניינים לשפר את שיתוף הפעולה עם הספקים, כ-35% מעוניינים במעקב אחר ביצועי הספקים וכ-34% מעוניינים לעשות שימוש בהתרעות מקדימות כדי להקטין את השפעתם של שיבושים.
 הצורך בגמישות, שיתוף פעולה ובמידע בזמן-אמת
 
אם כך, מה עתיד להיות הגורם העיקרי שיאפשר ליהנות מהיתרונות של תנועת הדיגיטציה? יצירת שכבת מידע משולבת המוזנת על ידי מערכות הליבה, שתאפשר שיתוף פעולה בין מחלקות וגישה למידע הנכון, בזמן הנכון, מכל חלק בשרשרת האספקה. ובנוסף, וחשוב מכך, תספק להנהלה כלים לקבלת ההחלטות החיוניות שדרושות כדי לאמץ את שיטת הייצור המונע על ידי ביקושים ולהיענות, ואף לעלות, על ציפיות הלקוחות. היתרונות הברורים כוללים גמישות רבה יותר ומיצוי בצורה מיטבית של ההשקעה בציוד יקר – ויחד עם אלו גם את הקטנת רמות המלאי ושחרור של הון חוזר לשימושים נוספים.
 
סבסטיאן סליסקי, מנהל פתרונות לשרשרת האספקה ב-Zetes אומר: "יצרנים ברחבי התעשייה מודעים לכך שיש לשים דגש על שיפור המהירות, הדיוק והגמישות ברחבי שרשרת האספקה מקצה-לקצה, אם הם מעוניינים להישאר תחרותיים ולהשיג את השקט הנפשי שמקנה טכנולוגיית התעשייה 4.0. הדרך היחידה בה יוכלו להגיע להישגים אלו היא באמצעות אופטימיזציה של תהליכים המתרחשים בין מערכות הליבה הוותיקות לאלו החדשות וכמו כן בעזרת אספקת תובנות משמעותיות לבעלי-עניין מרכזיים ממקורות של נתוני זמן-אמת.
 
קישור בין איי-מידע חיצוניים ופנימיים והאחדה והתאמה (הרמוניזציה) של נתונים אלו חשובים עבור ביצוע השוואת תקפות ולתמיכה בקבלת-החלטות מושכלת. הלחץ הולך וגובר, אך ברגע שיצרנים יחלו בביצוע שינויים קטנים ברחבי שרשרת האספקה, ויפעלו באופן יזום, הם יהיו קרובים יותר להטמעה מלאה של Industry 4.0 ויוכלו להתחיל לקצור את הפירות שהשקעה זו תניב הן לעסק שלהם והן ללקוחות.
 
המחקר מבוסס על סקר בו השתתפו כ-330 מנהלים בכירים ממגוון סקטורים של ענף הייצור ברחבי אירופה ודרום אפריקה ונערך באוגוסט 2017.
 

* ניר גרינהאוס הוא מנהל הפיתוח העסקי בחברת זטס ישראל. המאמר תורגם מתוך פרסום של זטס. החברה עוסקת בפתרונות מתקדמים לייעול תהליכים בשרשרת האספקה, כמו פתרונות לניהול קווי האריזה, פתרונות ניראות ועקיבות, תהליכים במחסן ועוד. זטס ישראל, חברה בת של זטס אינדסטריס, מהווה גם את אחד ממרכזי הפיתוח של החברה האם.