הבורסה ליהלומים תציג מהפכה טכנולוגית חדשה בענף היהלומים: חממה טכנולוגית שתתמוך בחברות הייטק המפתחות טכנולוגיות חדשנות תעשייתית בענף היהלומים. החממה תושק בשבוע היהלומים הבינלאומי, האירוע השנתי המרכזי של ענף היהלומים, שיתקיים בתחילת פברואר בבורסה ברמת גן.

"בורסת היהלומים הישראלית הופכת את המשבר, שעובר ענף היהלומים, להזדמנות למהפכה שתעמיד את החדשנות הטכנולוגית במרכז ותהפוך אותה ליתרון הגדול של הענף בישראל", אומר נשיא בורסת היהלומים ברמת גן, יורם דבש, "כנס היהלומים השנתי הוא הזדמנות מצויינת להציג את קפיצת הדרך הטכנולוגית שעוברת הבורסה ליהלומים בפני מאות מבקרים שנוהרים מדי שנה לתערוכה ברמת גן מרחבי תבל".

במהלך הכנס תפתח הבורסה ליהלומים מרכז לחדשנות בענף היהלומים, Diamond Tech, חממה טכנולוגית שתאכלס ותתמוך בחברות סטארט-אפ שייפתחו טכנולוגיות חדשניות לשימוש תעשיית היהלומים. במרכז יפעלו חברות שמפתחות טכנולוגיות לתעשיית היהלומים בתחומי הרובוטיקה, החומרה, החלל, הפיננסים, התוכנה, הרפואה, התכשיטים והמסחר. 

הבורסה ליהלומים פותחת חממת חדשנות טכנולוגית Diamond Tech

מאת אבישג אשר        פורסם: 22.1.2018
בנוסף לכך תיפתח במהלך הכנס החנות הווירטואלית ליהלומים – פרוייקט מיוחד של הבורסה הישראלית ושל ענקית הסחר הסינית עליבאבא הסינית. הבורסה תנהל 150 חנויות B2B (שיווק לעסקים) לסחר אלקטרוני ביהלומים של חברי הבורסה. השקת החנויות הווירטואלית היא חלק מהסכם שיתוף פעולה מיוחד וחסר תקדים של עליבאבא עם הבורסה ברמת גן, לפיו הבורסה הישראלית תשמש כ"חותמת איכות" בתחום היהלומים. בבניין הבורסה יפעל מתחם תיפעולי של הפרויקט ולרגל ההשקה תתארח במקום משלחת של קניינים שאירגנה עליבאבא.

פרוייקט דגל טכנולוגי מיוחד נוסף, שיושק בשבוע היהלומים, הוא הנפקת מטבע דיגיטלי - CDC, שהבורסה ליהלומים פיתחה ביחד עם חברת ההייטק Carats.io. מדובר במטבע דיגיטלי ייחודי, שיגובה ברכישות של יהלומים בשוק הישראלי בדומה לגיבוי בזהב שהיה נהוג במטבעות רגילים. ה-CDC יהווה כלי עבודה לענף היהלומים העולמי.

לכנס יגיעו כ-500 קניינים ואנשי מקצוע מרחבי העולם, אשר יבקרו בתצוגות מרהיבות של יהלומים. בנוסף, תתקיים בכנס תערוכה מיוחדת, שבה יוצגו עבודות חדשות של 36 חברות לתכשיטי יהלומים, מהמובילות בישראל ובעולם, בהשתתפות נשיא פדרציית התכשיטים הבינלאומית, ג'יטאנו קוואלירי. זו הפעם הראשונה בה בשבוע היהלומים הבינלאומי תתארח גם תערוכה של תכשיטי יהלומים משובצים, במקביל לתצוגה המסורתית של יהלומים לא משובצים.
ביפן גדלו מכירות הרובוט ב-2016 ב-10% והסתכמו ב-38,600 יחידות. יפן מעניינת במיוחד שכן היא המדינה המובילה בייצור רובוטים. מאז 2010 הוכפל היקף ייצור הרובוטים ביפן, מהיקף של 73,900 יחידות ל-152,600 יחידות ב-2016. מספר זה מייצג 52% מכלל היצע הרובוטים העולמי ב-2016.
התקנת רובוטים תעשייתיים בארה"ב גדלה ב-14% ב-2016 והגיעה לשיא של 31,400 יחידות. המגמה המניעה את הצמיחה ממשיכה להיות המאמץ לחזק את התחרותיות של התעשיות האמריקאיות מול השווקים בחו"ל. השקעות בהיקף נרחב נעשו כדי לשמור על כושר הייצור בארה"ב ובמקרים מסוימים אף להחזיר ייצור, שנדד בעבר מארה"ב למקומות אחרים. את התוצאה אפשר לראות בצפיפות הרובוטים בארה"ב, במיוחד בתעשיית הרכב - 1,261 רובוטים ל-10,000 עובדים.
גרמניה היא שוק הרובוטים החמישי בגודלו בעולם, והגדול ביותר באירופה. בשנת 2016 מספר הרובוטים שנמכרו בגרמניה גדל מעט ל-20,039 לעומת 19,945 יחידות בשנה הקודמת.
בארגון IFR צופים כי טכנולוגיות "תעשייה 4.0", "אשר מקשרות בין המפעלים במציאות הפיזית לבין המציאות הווירטואלית", תשחק תפקיד חשוב יותר ויותר בתעשייה העולמית. לאחר שתתגבר על מכשולים כמו מורכבות המערכת והיעדר תאימות נתונים, יוכלו היצרנים לשלב רובוטים לכדי רשתות מפעל נרחבות של מכונות ומערכות.
יצרני הרובוט כבר מפתחים מודלים חדשים של שירותים, המבוססים על נתונים בזמן אמת, שנאספים על ידי חיישנים המחוברים לרובוטים. אנליסטים צופים גידול מואץ של רובוטיקת-ענן, שבה נתונים מרובוט אחד מושווים לנתונים מרובוט אחר סמוך, או מרוחק. מחשוב הענן מאפשר לרובוטים מחוברים אלה לבצע את אותן פעולות ולייעל פרמטרים כגון מהירות, זווית או כוח. ב-IFR אומרים כי טכנולוגיית ה"ביג-דאטה" היא זו שתגדיר מחדש את גבולות היכולת התעשייתית החדשה ואת המידה בה ישתלבו רובוטים בתעשייה.
מגמה נוספת במתרחשת בתקופה זו היא המעבר של מספר יצרני רובוטים למודלים של ליסינג על רובוטים, מה שעשוי להקל על אימוץ הטכנולוגיה בידי יצרנים קטנים ובינוניים. שם המשחק כאן הוא פשטות השימוש – יש צורך הולך וגובר ברובוטים קלים לשימוש, שניתנים לתכנות ולהפעלה גמישה. עיקר הצורך הזה מגיע ממפעלים שאינם מעסיקים מהנדסי ייצור המתמחים ברובוטיקה ולכן חשוב לספק להם רובוטים קלים לשימוש, שיכולים בקלות להשתלב בתהליכי הייצור הסטנדרטיים במפעל. צורך זה מוביל לפיתוח פתרונות חכמים יותר ליישום רובוטים במפעל, פתרונות שיובילו להרחבה נוספת בהיקף הפרישה של רובוטים תעשייתיים בעולם.
יורם דבש, נשיא הבורסה ליהלומים
                               צילום: שחף הבר