כניסתה של הבינה המלאכותית לעולם התעשייה עלולה להביא למשבר תעסוקתי נרחב בישראל, כך מתריע יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, ח"כ אורי מקלב. הוא קרא לממשלה לבחון הטלת רגולציה על תחום הבינה המלאכותית: ללא הכנה רצינית של משרדי הממשלה, אנו נוכל לגלות לפתע אלפי מובטלים שינשרו מאותם ענפי תעסוקה, שייסגרו בעקבות המערכות החדשות שיגעו בכל תחום בחיים".

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה דיון ראשון בנושא הבינה המלאכותית. פרופ' אמנון שעשוע, מייסד מובילאי וסגן נשיא בכיר באינטל העולמית אמר בדיון כי אנו בתחילתו של מהפכה אמיתית סביב בינה מלאכותית. לדבריו, "כוח המניע הראשון לכך הוא שינוי דרמטי במחשוב והשני הוא מהפכת המידע 'הדאטה' שנוצרה כאשר האינטרנט נותן זמינות לכולם. הדבר שיתחיל את המהפכה הן מערכות שיחקו את בני האדם. אני מאוד ממליץ שישראל תיכנס גם לכך ותוודא שאכן יש אסדרה בתחום האתי".

הבינה המלאכותית עלולה להביא לפיטורי עובדים בתעשייה

מאת אבישג אשר    פורסם: 7.6.2018
פרופ' משה בן בסט אמר בוועדה כי הוא מאמין שהטמעת בינה מלאכותית במערכות הממשלתיות תעניק את התוצאה הטובה ביותר כאשר גם אדם וגם מחשב יהיו שותפים. בן בסט אמר כי לקראת הצפת הנושא הוא מעמיד את שירותי המרכז הבינתחומי הרצליה לערוך יום עיון לכל הגורמים הממשלתיים בהיערכות וכלים לתחום.

פרופ' יצחק בן ישראל סיפר בוועדה כי ראש הממשלה בנימן נתניהו מתעתד בימים הקרובים למנות אותו ואת ד"ר אביתר מתניה, לשעבר ראש מערך הסייבר, לעמוד בראש מיזם שיכתוב מסמך פעולות שיש על הממשלה לעשות בתחום בינה מלאכותית. "התכנית היא שלבסוף כל המסמך הזה יתורגם בפועל ויעמיד את נושא בינה מלאכותית בישראל להיות מהמובילים בעולם כמו הסייבר" אמר בן ישראל.

ח"כ יצחק הרצוג אמר בישיבה: "תחום בינה מלאכותית נוגע בכל דבר בחיים וזה משיק לעולמות תוכן אדירים כשאדם תלוי במשהו אחר שמקבל את ההחלטות בשבילו. הדיון היום הוא קרדינלי ביותר כי אנו במצב שיש 'בולמוס' אדיר לכיוון הזה - כולם רצים לעבר בינה מלאכותית, אבל בפועל אין לנו כל תשובה מה כל זה יעשה לחיים שלנו בעוד דור ואיך זה נכון מבחינת שאלות של מוסר, שאלות של אובדן הפרטיות. ננסה לחשוב מה יקרה בעידן של מנהיגים שכורי כוח שישלטו בכל המידע זה ובפועל זה ינוצל לרעה?"
ח"כ אורי מקלב                 תצלום: הכנסת