חברת PV Nano Cell ממגדל העמק, שפתחה את הדיו הדיגיטלי Sicrys, הודיעה על התקדמות משמעותית בשיתוף פעולה עם חברת CPC Solutions מיוקנעם, לייצור תוספתי המוני (additive digital Manufacturing) של רכיבים אלקטרוניים מודפסים. המוצרים הראשונים שהודפסו באופן דיגיטלי כבר קיבלו אישור של הלקוחות ומכירתם התחילה. מדובר בפריצת דרך לחברות הישראליות, שכן לעומת מרבית המוצרים בתחום זה המיועדים לייצור אבות טיפוס ודגמים, שתי החברות הישראליות הן בין  המובילות בעולם בישום טכנולוגיות דיגיטליות ליצור המוני של אלקטרוניקה.

העסקה בין שתי החברות תוארה כעסקת מכשיר גילוח ולהבים (Razor and blades model), בדומה לחברות שמעניקות מכשיר גילוח בחינם אבל גובות מחיר מלא על להבי הגילוח בהמשך. PVN תאפשר ל-CPC לעשות שימוש במדפסות להדפסת הלוחות האלקטרוניים ללא תשלום וכמו כן תספק תמיכה טכנית אבל תגבה בהמשך מחיר מלא על הדיו הדיגיטלי עצמו. מודל עסקי זה מפחית את סיכוני הכניסה של CPC ומבטיח הכנסות הולכות וגדלות ל-PVNC אם יצליח.

הדיו הדיגיטלי של PV Nano Cell משמש לייצור המוני של לוחות מודפסים (PCB)

מאת טל שחף          פורסם: 28.1.2018
הישג טכנולוגי ושיווקי של PV Nano Cell: יצרנית הדיו הדיגיטלי הראשונה, שהטכנולוגיה שלה נכנסת לייצור תעשייתי שוטף של רכיבים אלקטרוניים מודפסים. מנהל התפעול איל שפילברג אומר שהחוכמה מצויה בפיתוח דיו דיגיטלי לצורך ייצור המוני, השונה בתכונותיו מדיו דיגיטלי לצרכי מו"פ.
אייל שפילברג, סמנכ"ל תפעול של PVN, אומר שמדובר באסטרטגיה של החברה שנמצאת בשימוש מול חברות נוספות, כשהמטרה היא להוביל את היישום של ההדפסה הדיגיטלית בתחום הייצור ההמוני של אלקטרוניקה. חברת CPC מייצרת לוחות אלקטרוניים למערכות ממשק ובקרה וחברות נוספות בהן חברה סינית, משתמשות בטכנולוגיה לייצור של אלקטרוניקה מודפסת. דווקא בתחום הלוחות הסולאריים (PV) ממנו שאבה חברת PVN את שמה, הפחיתה החברה את מאמציה בשל הצטמצמות השוק העולמי.
נציגות PV Nano Cell בתערוכת LOPEC. המנכ"ל ד"ר פרננדו דה לה וגה - במגבעת.                       צילום: PVN
במקביל לתחום הייצור ההמוני חברת PVN בנתה אסטרטגיה לספק פתרון  משלב הפיתוח עד שלב היצור ולשם כך רכשה את חברת DigiFlex מכפר סבא בחודש שעבר, בעסקת מניות בהיקף 10 מיליון דולר. המטרה היא להציג יכולות חדשות למדפסתFlexoJet 1725, ששימשה עד כה להדפסת גלופות על בסיס דיו ייחודי שדיג'יפלקס פיתחה. הוספת היכולת להדפיס גם בדיו מוליך דיגיטלי תאפשר להציע פתרון מלא ללקוחותיה. כמו כן המדפסות הייעודיות לתחום האלקטרוניקה יהיו גם פתרון ייחודי ותחרותי לשוק הדפסת אבות טיפוס תכנון ומו"פ ומעבדות מחקר, שוק המתאפיין בייצור לוחות בכמות קטנה תוך שינויים תכופים.
"אנחנו רוצים להביא את המדפסת הזו עם הדיו שלנו לעולם היצרני וגם לעולם הפיתוח," אומר שפילברג, "הרעיון הוא שהרבה חברות יפתחו מוצרים עם המדפסות שלנו, ואז ימשיכו ליישם את התהליכים ומוצרים שפתחו ביצור המוני עם אותה טכנולוגית הדפסה ואותם סוגי דיו ". 
איל שפילברג, COO PVN
לדבריו התאמת דיו למדפסת, לתהליך ולמוצר הוא תהליך ארוך ומורכב ועל כן יש היגיון להתמקד באותה טכנולוגיה ולהציע את אותם חומרים גם לשלב הפיתוח וגם לשלב היצור.
קצת מפתיע לגלות שעל תחום התהליכי הדפסה דיגיטליות לאלקטרוניקה חולשות שתי חברות ישראליות, PVN ו-Nano Dimension מנס ציונה. ננו-דיימנשן, שפתחה לאחרונה מרכז הדגמה בקליפורניה, מציעה מדפסת לוחות אלקטרוניים שלמה ללקוחות בתחום מעבדות המחקר והפיתוח ובאחרונה דיווחה על מספר עסקאות למכירת מדפסות מסוג זה. אצל PVN מדובר רק באחד התחומים שלה – שנפתח עם רכישת דיג'יפלקס. אבל מרכז הכובד הוא בתחום הייצור התוספתי ההמוני. "אנחנו ממוקדים בשוק של הייצור ההמוני, וזה סיפור שונה," אומר שפילברג, "החוכמה היא לפתח דיו לצורך ייצור המוני. זה לא אותו דיו כמו זה שמשמש רק למחקר ופיתוח. אנחנו למשל חייבים לאפשר הדפסה בתפוקות גבוהות, לא יכולים להרשות לעצמנו עצירות רבות או סתימת ראשי ההדפסה בתהליך היצור זה מאט את הקצב ומפחית את הכלכליות של הפתרון". ואכן, דיו Sicrys שלה, שנבחן על ידי מומחים, זכה לאחרונה לאות הערכה מפאנל של מומחים בלתי-תלויים מהאיחוד האירופי, במסגרת פרוייקט Horizon 2020.
60 שניות על דיו דיגיטלי
המוצר של PV Nano Cell הוא דיו ייחודי, המאפשר הדפסה של חומרים מוליכים בעזרת מדפסות הזרקת דיו – מדפסות תעשייתיות אשר דומות למדפסות הביתיות בטכנולוגיה שלהן. הדיו הדיגיטלי מכיל ננו-חלקיקי מתכת, שהופכים אותו למוליך. המדענים של PVN הצליחו להקנות לו עוד תכונות רבות, שמשפרות את תהליך ייצור הלוחות האלקטרוניים (PCB). המרכיב המרכזי בדיו המוליך הוא המתכת כסף, מה שמייקר מאוד את המוצר (מחיר הכסף – 550 דולר לק"ג), אבל PVN הצליחה לפתח גם דיו מבוסס נחושת, המתאים ליישומים מסויימים, שמחירו נמוך בכ-50%. כעת מפתחים בחברה עוד סוגים של דיו דיגיטלי: דיו מבודד, דיו בעל התנגדות חשמלית ודיו בעל קיבולת חשמלית. שילוב החומרים האלה ייתן יכולות שלא קיימות כיום, כמו למשל הדפסת מעגלים חשמליים שלמים, ולא רק לוחות PCB
חברת PV Nano Cell נוסדה ב-2010 על ידי ד"ר פרננדו דה לה וגה, מנכ"ל החברה, ואלי קליין, אשר משמש כיום כבעל מניות בלבד. היא עדיין חברה קטנה, אבל התנופה שהיא נמצאת בה מרמזת על התרחבות צפויה. עם 12 עובדים, ועוד חמישה בדיג'יפלקס החברה חולשת על נציגויות בארה"ב וסוכנויות בקוריאה ובסין.

בדצמבר 2016 החלה החברה להיסחר בבורסת OTCQB (תחת השם PVNNF), שוק השקעות הון לחברות בשלבים מוקדמים של פיתוח המוצר, אשר משמש פעמים רבות כמקפצה להנפקה בבורסת ההייטק נאסד"ק. באוגוסט 2013 השלימה החברה סבב גיוס בגובה 3.65 מיליון דולרים, בו השתתפו בין היתר, בנק ההשקעות הסיני Infinity IP Bank, שמשקיע בעיקר בחברות שיש להן פוטנציאל לחדור לשוק הסיני. משקיעים אחרים היו חברת החשמל, Slobel Nv הבלגית וקרן Terra VP הישראלית. בתוספת הסכומים שגוייסו בסבב הראשון מ-Terra VP, משרד הכלכלה ומשרד האנרגיה, הגיע סכום הגיוסים ל-5.6 מיליון דולר. במסגרת רכישת חברת דיג'יפלקס התחייבו בעלי מניות בדיג'יפלקס להשקעה של 1.1 מיליון דולר ב-PVN. בימים אלה מגבשת החברה סבב גיוס נוסף כדי להגביר את קצב ההתפתחות של החברה.