הדפסה בתלת-ממד של כלי נשק מאיימת על שלום הציבור

מאת אבישג אשר       פורסם: 1.8.2018
בית משפט בארה"ב הוציא צו האוסר על העלאת תכניות לאינטרנט של הדפסת כלי נשק באמצעות מדפסות תלת-ממד. מדובר במדריך מפורט, שמאפשר לכל אדם שברשותו מדפסת תלת-ממד מתאימה להדפיס כלי נשק בביתו ללא כל הגבלה או פיקוח. צו המניעה הוצא שעות ספורות לפני שהמדריך המלאה עמד לעלות לרשת. השופט ציין שפרסום המדריך עלול היה לגרום לנזק בלתי הפיך לציבור האמריקאי. עמדתו זו הופכת על פניה ההסכם מוקדם בין ממשל טראמפ לבין החברה היוזמת, שלפיו ניתן יהיה להפיץ את המדריך ברשת. הדיון הציבורי שמתלהט כעת בארה"ב מעמיד בחזית הבמה את היכולות המתקדמות, ולא תמיד חיוביות בהכרח, של ההדפסה בתלת-ממד.
קודי ווילסון, מי שפיתח תוכנה להדפסת כלי נשק כבר ב-2013, הגיב על הדברים ואמר: "לאזרחי אמריקה יש זכות לגשת למידע הזה, ללא ספק, והאינטרנט הוא הדבר שיאפשר את זה". האתר של ווילסון כבר נחסם על ידי הרשויות בארצות הברית בטענה שהוא מפר את חוק ייצור הנשק האמריקאי ומהווה סכנה לציבור. ההחלטה גררה אחריה מאבק משפטי בן חמש שנים בו הוא טען שחסימת האתר מהווה הפרת זכויות היסוד שלו כמו חופש הביטוי והזכות לשאת נשק. ווילסון טוען כי מתקרב הקץ של הפיקוח על נשק ומוסיף: "תרגמנו את התרבות שלנו למאה ה-21 והמגמה הזו תלך ותגדל".

ככל שיכולות ההדפסה בתלת ממד משתכללות, וטווח החומרים שניתן להשתמש בהם להדפסה מתרחב, גדל מספר המוצרים שניתן להדפיסם מבלי להזדקק למפעל שייצר אותם. אם בעבר היה מדובר על כלי נשק מחומרים פלסטיים בלתי עמידים, כיום ניתן להדפיס כלי נשק מחומרים מתכתיים מתקדמים אף יותר מאלה של תעשיית הנשק. ניתן גם לתכנן ולייצר כלי נשק מסוכנים וקטלניים יותר מאלה שמציעה תעשיית הנשק, ויכולת הדפסת האמל"ח לא מסתיימות בהכרח באקדחים ורובים בלבד ויכולה להגיע לאמצעים מסוכנים אף יותר. היכולת הזו, כשהיא נמצאת בידיים אמינות של גופים ממלכתיים, תורמת לחיזוק הביטחון ובמקביל לחיזוק התעשייה. הבעייה היא כמובן שבניגוד לייצור כלי נשק בעבר, עכשיו זה באמת יכול להיעשות באמצעים ביתיים זולים. וזה מסוכן.

האם הרגולטורים מסוגלים להתמודד עם התופעה על ידי איסור הפצה באינטרנט? כמובן שלא. המידע מציף את הרשת מכל עבר ומה שנחסם או נמחק ברשתות הלגיטימיות מוצא את דרכו אל הדארק-נט, חופשי מכל עכבות חוקיות או מוסריות. האם רשויות אכיפת החוק מסוגלות להתמודד עם כלי הנשק מודפסים במדפסות תלת-ממד ביתיות, שעתידים להגיע לשימוש במספרים הולכים וגדלים? כנראה שלא יותר מהצלחתם להתמודד עם סמים, שאנשים מסוימים מגדלים בעציצים בבית.

הפתרון היחיד לסכנה שבהדפסה בלתי מבוקרת של כלי נשק נמצא לפתחם של ייצרני מדפסות התלת-ממד. אם יידרשו לנושא יוכלו לפתח מערכות הגנה וחסימה, שפשוט לא יאפשרו הדפסה של חלקים המיועדים לשימוש לייצור נשק. פתרון כזה ידרוש מערכת כלל-רשתית של שיתוף מידע ועדכון בלתי פוסק, שכן דורשי הרע יפתחו ללא ספק דרכים לעקוף את החסימות. אבל כמו בעולם הגנת הסייבר, גם כאן, שמירה על בטחון הציבור מצדיקה את השקעת המשאבים המתאימים.
הנחיות מפורטות להרכבת אקדח דמוי Colt שהודפס במדפסת תלת-ממד                                 צילום: סרטון Youtube