הדרך של אורמת להכשיר עובדים לתעשייה המתקדמת

מאת אבישג אשר       פורסם: 23.2.2019
"לקנות מכונה אפשר מהר אבל לקבל אנשים שיפעילו את המכונה, זה משהו שלוקח זמן," כך אומר יהודה ברוניצקי, חתן פרס ישראל לתעשייה, בסרט שהפיק משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים בשיתוף עם אורט אורמת. הסרט הופק לכבוד זכייתם של בני הזוג יהודית (דיתה) ויהודה ברוניצקי בפרס ישראל לתעשייה. הסרט מתמקד בתרומתם של בני הזוג ברונציקי לחינוך התעשייתי בישראל, בין השאר על ידי הקמת בית הספר אורט בתחומי מפעל אורמת ביבנה.
דיתה ברוניצקי אומרת כי הרעיון להקמת בית הספר בסמוך למפעל היה על פי המודל שהכירו השניים מאירופה, שם במעלים רבים ממוקמת מסגרת להכשרת הדור הצעיר של עובדי התעשייה. בשנים הראשונות מספר התלמידים ומספר עובדי המפעל היה דומה. "היום מנהלי העבודה הם כאלה שלמדו בבית הספר ויש בו הרבה יוקרה. יש הרבה ילדים שבוחרים לבוא וללמוד בו מקצוע ויש כבר דור שני של בוגרי בית הספר," הוא אומרת.

מוסיפה דיטה ברוניצקי: "בתוך ארגז הכלים שמדינת ישראל צריכה להעמיד לרשות הנוער, זה צריך להיות כלי שאסור לוותר עליו. היום החינוך צריך להיות הרבה יותר עמוק והרבה יותר יסודי על מנת שהבוגר של היום ידע להפעיל את המכונות החכמות שהיום התעשייה משתמשת בהן".

פרס ישראל ניתן לבני הזוג ברוניצקי בנימוקים האלה: "יהודה ברוניציקי, איש חזון, ממציא, יליד פולין ששרד את השואה וביחד עם רעייתו, דיתה ברוניצקי, מראשוני נשות העסקים והיזמות בישראל, אישה פורצת דרך בתחומה, הקימו ביחד את קבוצת אורמת והפכו אותה לחברה מובילה בעולם באנרגיה גיאותרמית. עוצמתם טמונה בהתמדה, בדבקות במטרה וברוחב היריעה של עשייתם הכוללת שותפות בהקמת חברות תעשייה טכנולוגיות בולטות כגון: אורבוטק, אורגניקס ואחרות. הם השכילו לחבר בין חזון ליכולת יישום וביצוע במציאות מורכבת ומשתנה, הם חתומים על עשיית פורצת דרך בתעשייה המקומית והעולמית ועל תרומה משמעותית לחינוך הטכנולוגי, לקידום נשים ולחדשנות".
דיתה ויהודה ברוניצקי בראיון.                                                     צילום: מתוך סרטון הוידאו של משרד העבודה והרווחה.