הזמן למפעל חכם הוא עכשיו

אבנר שדמי
, מ"מ מנהל זירת ייצור מתקדם ברשות החדשנות:
עולמנו הפך זה כבר להיות כפר גלובאלי, אשר התחרותיות בו גוברת והולכת ואשר המדינות המתועשות הפנימו את חשיבות שמירת הייצור אצלן ואפילו את "החזרתו הביתה". הדרך הכמעט יחידה של התעשיה בארץ להתמודד בסביבה זו הינה באמצעות יישום הליכי חדשנות בכל תחומי פעילותן. חדשנות זו תאפשר לחברות התעשייתיות לפתח מוצרים אטרקטיביים שעלות ייצורם תחרותית.מפעל חכם המיישם תהליכי ייצור מתקדמים ומשלב אותם עם טכנולוגיות מידע מתקדמות, יוכל להשיג התייעלות תפעולית לייצר מוצרים טובים יותר בעלויות נמוכות יותר. זאת באמצעות היכולת ליצר מוצרים בסדרות קצרות, לצמצם פחתים, לקצר זמני העברה לייצור, לצמצם זמני השבתה וכו'. החשיבות של יישום הליכי חדשנות רבה במיוחד לתעשייה הישראלית המתמודדת עם עלויות כ"א גבוהות ושערי חליפין אל מול שוקי היעד שלה. הפתיחות הקיימת בארץ ליישום הליכי חדשנות בתעשיית הטכנולוגיה העילית מחלחלת בשנים האחרונות גם לתעשיית הייצור. פריחתן של חברות טכנולוגיות מתקדמות בתחומי הייצור המתקדם בארץ מעודדת אף היא את הטמעתן של טכנולוגיות אלו במפעלי התעשיה לקראת הפיכתם ל"חכמים" יותר."

איפה עומדת התעשייה הישראלית מול התעשייה המתחרה בעולם בתחום האוטומציה? מה ההשפעה של החדשנות על כושר התחרות?

אין דין אחד החל על כלל התעשיה הישראלית. ניתן למצוא בתעשיה הישראליות דוגמאות לחברות מתקדמות ביותר ביישום מערכות אוטומציה ורובוטיקה מתקדמות המקושרות לכלל מערכות המידע של המפעל. מערכות אלו מייעלות מאד את כלל תהליכי התפעול הנהוגים במפעל. אלו הן בד"כ חברות מתחום תעשיית הטכנולוגיה העלית (בהתאם להגדרות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), שהבינו זה מכבר את החיוניות והדחיפות בהטמעת אוטומציה ויבצעו את השינוי בתחום זה. חברות אלו הצליחו בעבר ומצליחות גם כעת לעמוד בחזית הטכנולוגיה ולהתמודד עם היצרניות המובילות בעולם.
מאידך חברות רבות (בעיקר מתחומי התעשיה המסורתית והמעורבת-מסורתית) עדיין נרתעות מיישום טכנולוגיות אלו ממגון סיבות. חשוב להבין שלא ניתן לדלג על שלבים בהפיכת המפעל ל"מפעל חכם". גם יישום מדורג וזהיר של מערכות אוטומציה ורובוטיקה יסייע לחברה להתייעל תפעולית ולשפר את התחרותיות שלה. המתנה ו"ישיבה על הגדר" רק תקשה על החברה לסגור את הפערים שהולכים ונפתחים במהירות בינה לבין מתחרותיה.

מה מקומה של הממשלה בקידום החדשנות התעשייה? אילו צעדים הממשלה צריכה לעשות לתמיכה בתעשייה בתחום זה?

לראייתנו, תפקיד הממשלה בקידום החדשנות בתעשיה מתמקד ביצירת סביבה התומכת את התעשיה במהלכיה לאמץ חדשנות ובהתערבות פרואקטיבית במקומות בהם קיימים כשלי שוק.
תכנית התמיכה במו"פ ומכינת המו"פ לתעשייה המסורתית הנן שתי תכניות דגל המופעלות ע"י רשות החדשנות מזה מספר שנים. תכניות אלו הובילו לשינוי פרדיגמה בתחום. מאות רבות של חברות אשר מעודן לא יישמו הליכי חדשנות, ביצועו תכניות מו"פ מרשימות מאד אשר שדרגו משמעותית את יכולת התחרות שלהן. אנו מתכננים להרחיב בעתיד הקרוב תכנית זו, ולמקד אותה גם בתמיכה ביישום טכנולוגיות ייצור מתקדמות בחברות תעשיית הייצור. תכנית המעבדות לחדשנות אשר זכייניה הראשונים פורסמו רק לאחרונה, ע"י רשות החדשנות, מקדמת יישום הליכי "חדשנות פתוחה" ותומכת בבניית אקוסיסטם של חדשנות בתחומי תעשיות הייצור המתקדם באמצעות חיבור בין תשתית טכנולוגית וידע של חברות גדולות, בארץ ובעולם, לטובת הסטארט-אפים בתחומי טכנולוגיות ייצור מתקדמות אשר יוכלו לסייע לחברות התעשייתיות בארץ.

אנו מאמינים שמהלכים אלו של הממשלה ימשיכו ויעודדו חברות תעשייתיות להשקיע בהליכי חדשנות בתחומי טכנולוגיות הייצור תוך ניצול היתרונות האיכותיים הקיימים במדינת ישראל.