החברה השבדית SKF רכשה את PRESENSO הישראלית, שפיתחה תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לשיפור ביצועי מכונות 

מאת יחיאל ינאי      פורסם: 21.10.2019
SKF, ענקית התעשייה השבדית, רכשה את החברה הישראלית PRESENSO (פריסנסו בע"מ), המפתחת ומיישמת תוכנה מבוססת בינה מלאכותית (AI) לשיפור ביצועי מכונות. יכולות ה-AI המתקדמות של פריסנסו מאפשרות למפעלים תעשייתיים לאתר זמן רב מראש כשלים שבעבר לא היו ניתנים לגילוי. 
גילוי הכשלים נעשה באופן אוטומטי וללא צורך להעסיק מדעני נתונים נוספים. הפתרון של פריסנסו מיושם על ידי מפעלים תעשייתיים להגברת התפוקה וההכנסות על ידי צמצום מקרי השבתה לא מתוכננים וייעול תהליכי התפעול והייצור.

החברה פיתחה את הפתרון שלה בהתבסס על חידושים בתחום "למידת מכונה אוטומטית" (AutoML). למידת מכונה אוטומטית מאיצה את קצב שילוב ופריסת פתרון ה-AI, ומאפשרת למפעלים לחבר כמויות רבות של מכונות וסנסורים לשירותי האנליטיקה התעשייתית בזמן קצר.
 
פריסנסו נוסדה בשנת 2015 על ידי איתן וסלי, דדי לביד וד"ר דוד אלמגור ששימש כיו"ר פעיל של החברה. החברה, הפועלת בחיפה, גייסה עד היום 3 מיליון דולר, ולקוחותיה כוללים יצרנים תעשייתיים מובילים באירופה ובאמריקה מעולמות האנרגיה, נפט וגז, מתכות, כימיקלים ועוד. גורמים בתעשייה מעריכים כי היקפה הכספי של רכישת פריסנסו על ידי החברה השבדית יגיע לעשרות מיליוני דולרים.
לדברי ויקטוריה ואן קמפ, סמנכ"לית טכנולוגיות, חדשנות ופיתוח עסקי ב-SKF, "החברה מקבלת בברכה צוות של מפתחי AI ברמה עולמית, עם פתרון אנליטיקה מוכן. יחד אנחנו נהפוך בינה מלאכותית לחלק אינטגרלי מתהליך הייצור".

לאחר הרכישה, יהפוך מרכז הפיתוח בחיפה למרכז מצוינות לפיתוח ולמחקר בתחומי הבינה המלאכותית, למידה חישובית וביג דאטה. כל העובדים ימשיכו את עבודתם בחברה. את מרכז המצוינות ינהל דדי לביד (מנהל מו"פ ראשי), ובנוסף יהיה לביד אחראי על כל יוזמות הבינה המלאכותית בתאגיד התעשייתי SKF.

"כחלק מ-SKF, המטרה שלנו היא לבנות על ההצלחה שלנו ולהרחיב את היישומים המסחריים של פתרונות אנליטיקה תעשייתית על פני עשרות מיליוני מכונות בשנים הקרובות", אומר דדי לביד, כיום מנהל  טכנולוגיות ודאטה סיינס ראשי בפריסנסו.

"אנחנו נרגשים להפוך לחלק ממשפחת SKF ולשלב את שירותי בקרת ציוד סובב של SKF  עם פתרון האנליטיקה התעשייתית של פריסנסו", אומר איתן וסלי, מנכ"ל פריסנסו, "אנו מאמינים כי השילוב ההיברידי של בקרה מסורתית ובינה מלאכותית מציע למפעלים תעשייתיים את האופציה הטובה ביותר לפיתוח תחזוקה 4.0".
יזמי פריסנסו – מימין: איתן וסלי, דוד אלמגור, דדי לביד