חברת Vaayar Imaging מיהוד עומדת להציג בתערוכת Hannover Messe בחודש אפריל 2018  מערכת שפיתחה, המיועדת לשמירה על העובדים במפעל בסביבה משובצת רובוטים. המערכת תדע להתריע כאשר נכנסים בני אדם לאזורי עבודה של רובוטים וגם כאשר טווח התנועה של הזרוע הרובוטית חוצה מרחק מינימום בטיחותי מאדם. המערכת של ואייר יכולה לסייע לזרוע רובוטית לבצע משימות בצורה מדויקת יותר ולכוון רובוטים ניידים למקומות יעדם מבלי להיתקל במכשולים בדרך.

המערכת יכולה גם לעקוב אחר מצבם הבריאותי של עשרות עובדים בחלל ייצור או עבודה, לאתר תאונות, תקלות או פציעות, וזאת מבלי לצלם אותם ולפגוע בפרטיותם. בהיבט אחר שלה היא יכולה לסייע באיתור תקלות בתשתיות המים והגז של המפעל, ולבחון את איכותם של חומרים שונים הנמצאים בשימוש במפעל.

החיישן של Vaayar יזהיר מפני פגיעות רובוטים על רצפת הייצור

מאת אבישג אשר           פורסם: 16.1.2018
החיישן התלת-ממדי של ואייר מבוסס על שימוש בגלי רדיו (RF), ופועל למעשה בדרך הדומה למערכות רדאר. מדובר בשבב שמתפקד כמכ"ם זעיר בעוצמה חלשה, עם 12 אנטנות שידור וקליטה, שקולטות אותות מאנטנות נוספות הממוקמות בחלל האולם. טכנולוגיית ההדמיה בתלת-ממד של ואייר יכולה לראות דרך קירות, וגם דרך מרבית החומרים והחפצים האחרים. הטכנולוגיה, שפותחה במקור לצורך גילוי מוקדם של סרטן השד, נמצאה מתאימה בהמשך לתחומים רבים נוספים, בהם בית חכם, נהיגה חכמה וכעת גם מפעל חכם. 
בתערוכת CES 2018, המתקיימת בימים אלה בלאס וגאס, מציגה ואייר חיישן מחובר IoT לבית החכם, הזוכה לעניין רב ולסיקור בתערוכה. החיישן משמש למעקב אחרי בריאות כל בני המשפחה ללא צורך בנשיאת מכשיר אלקטרוני על גופם. הוא משלב יכולות טכנולוגיות רבות בתוך מוצר אחד, מכסה את כל הדירה בכל מזג אוויר ובכל תנאי תאורה, ויכול לזהות נפילה של אדם, לעקוב אחר דפוסי שינה של אדם, למדוד רמות פעילות, להתריע על כל חריגה בקצב הנשימה או סימנים חיוניים אחרים, ועוד. יותר מכך, החיישן מאפשר שמירה היקפית על הדירה מפני כניסות בלתי מורשות ואפילו מעקב אחרי תשתיות הבית לוודא שאין דליפות או תקלות אחרות.

החברה פיתחה גם מכ"ם זעיר עבור שוק הרכב, בעל יכולת חישה תלת-ממדית ב-360 מעלות, שמאפשרת יכולת חישה על המתרחש בתוך הרכב, כדי לאתר מצבי הירדמות של הנהג, מניעת שכחת ילדים ואיתור מצב הנוסעים לאחר תאונת דרכים, וכלה ביישומי תשתית כמו חיישן לסביבת כלי הרכב לצורך שימוש במערכות עזר בטיחותיות לנהג (ADAS) ובכלי רכב אוטונומיים.
עד כה גייסה החברה 79 מיליון דולר בשלושה סבבי גיוס הון. לאחרונה השלימה סבב גיוס בהיקף 45 מיליון דולר אותו הובילו החברותWalden Riverwood  ו-ITI, ולקחו בו חלק גם חברת כלל-טק והמשקיעים הקיימים - באטרי (Battery Ventures), בסמר (Bessemer Ventures) וקלינטק (Israel Cleantech Ventures). לפני כשנתיים גייסה החברה 22 מיליון דולר בהובלת Walden Riverwood  ובסבב הגיוס הראשון גייסה החברה 12 מיליון דולר משלוש קרנות הון סיכון באטרי, בסמר וקלינטק.

ואייר הוקמה בשנת 2011 על-ידי רביב מלמד (מנכ״ל ויו״ר), נפתלי חייט (CTO) ומירי רטנר (מחקר ופיתוח). מלמד: "טכנולוגיית חיישני התלת ממד של ואייר עושה שינוי מהותי בתעשיית הרכב האוטונומי, החקלאות, הרפואה והקמעונאות. אנחנו עובדים כעת עם מספר רב של מובילים בתעשייה ליצור יישומים, שמתמודדים עם האתגרים הכי קשים של התעשיות הללו. מטרת הגיוס הנוכחי היא לגדול מהר יותר מאשר גדלנו בעבר".
רביב מלמד, מנכ"ל Vaayar Imaging
חיישן ואייר מתריע כאשר טווח התנועה של הזרוע הרובוטית חורג ממרחק מינימום בטיחותי מאדם                      צילום: ואייר
חיישן ואייר מונה את העובדים ועוקב אחר מצבם                                                                                        צילום: ואייר