הטכנולוגיה בשירות הכירורגיה: בשילוב מציאות מדומה והדפסת תלת מימד - הוסר קטע מהריאה של חולת סרטן בת 7  

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 10.6.2020
פתרון ישראלי: צוות הרדמה במרכז הרפואי סוראסקי בתל אביב (איכילוב) השתמש באחרונה במציאות מדומה ובהדפסת תלת מימד כדי לייצר דגם מדויק של דרכי הנשימה של ילדה בת 7, כחלק מניתוח להסרת קטע מהריאה שלה.

הילדה סובלת מסרטן עצם שהתפשט לריאה שלה, וכדי להתכונן כראוי לניתוח ולתרגל את ההליך הכירורגי, השתמשו הרופאים בתוכנית מציאות מדומה דגם פלסטי מודפס בתלת מימד של דרכי הנשימה והריאות שלה.
סיבוכים פוטנציאליים עלולים להיווצר במהלך הניתוח עם שימוש בצינורות קונבנציונליים ובמכשירים המתאימים יותר לניתוח ריאות אצל חולים מבוגרים. כיוון שכך, הרופאים בחרו להשתמש בסריקות CT כדי ליצור תוכנית מציאות מדומה של צינור הנשימה והריאות שלה. יום לפני הניתוח הרופא המרדים למד באמצעות הסימולטור את האנטומיה של דרכי הנשימה של המטופלת. לאחר מכן הודפס המודל התלת ממדי. "השתמשנו בשילוב של הדפסת תלת מימד וברונכוסקופיה של מציאות מדומה כדי להפחית את פוטנציאל הניסוי והטעייה", מסבירה ד"ר רות שיילור מהמחלקה להרדמה, כאב וטיפול נמרץ. "במהלך הניתוח דיווח הרופא המרדים על מיתאם טוב בין האנטומיה של המטופל למודל ואפשר את המשך הניתוח כמתוכנן. שילבנו בהצלחה את שתי הטכנולוגיות כדי לייצר תוכנית דרכי הנשימה בהתאמה אישית לחולה ילד". 
הדפסת תלת מימד של דרכי הנשימה בהתאמה אישית. צילום: מרכז רפואי סוראסקי