הישג טכנולוגי: ננו דיימנשן הדפיסה בתלת-ממד הרכבה צדדית על גבי מעגל חשמלי

מאת אבישג אשר       פורסם: 17.4.2019
חברת ההדפסה בתלת-ממד ננו דיימנשן הודיעה כי לראשונה בעולם, היא הדפיסה בתלת-ממד מעגלים חשמליים באמצעות טכנולוגיית הרכבה צדדית. באמצעות מדפסת הייצור התוספתי המדויקת של ננו דיימנשן - DragonFly Pro - הטכנולוגיה הייחודית מאפשרת הדפסה והלחמה של רכיבים על גבי הצד העליון, התחתון וכן על גבי הצדדים של המעגל החשמלי, כך שיש חיסכון של עד 50% בגודל המעגל, בהשוואה למעגל חשמלי שיוצר בשיטות ייצור מסורתיות.

החיסכון בגודל המעגל באמצעות הרכבה צדדית מאפשר למהנדסים לתכנן יותר פונקציונאליות על גבי המעגל החשמלי, נושא הרלוונטי בעיקר לתעשיית ה-IoT ותעשייה 4.0, בהן יש דרישה הולכת וגוברת לעיצובים וצורות לפי דרישה.
"עבור יישומים בתחום ה- IoT, בהם חדשנות היא הדבר החשוב ביותר, האפשרות לייצר מוצרים אלקטרוניים חדשים בצורות וגדלים שלא היו אפשריים קודם לכן, משחררת את המגבלות הקיימות עבור מהנדסים ומתכננים", אמר עמית דרור, מנכ"ל ננו דיימנשן. "באמצעות השטח הנוסף, ניתן להשתמש בצדדים של המעגל החשמלי לצורך פונקציונאליות נוספת, וכן לצורך חיבור למעגלים נוספים".

בתוך כך הודיעה ננו דיימנשן, שמכרה מערכת הדפסה בתלת ממד לחברת תעופה מובילה בעולם, אחת מעשר המובילות בעולם בתחום האירו-ספייס. שמה של החברה לא נמסר. החברה הרוכשת תשתמש במדפסת להאצת תהליכי פיתוח ולהדפסת אבות טיפוס והקטנת החשיפה של קניין רוחני רגיש. בעקבות ההודעה קפצו מניות החברה ב-9% במחזור גבוה בנאסד"ק.

מהחברה נמסר כי מכירה זו מהווה כניסה נוספת של מערכת התלת-ממד של ננו דיימנשן לתחום האלקטרוניקה לסקטור הביטחוני בארה"ב, ומהווה אבן דרך חשובה בהתרחבות החברה לתחומי הביטחון והתעופה הבינלאומיים. מערכות הביטחון והתעופה המתוחכמות כיום מורכבות מאלפי רכיבים אלקטרוניים. על מנת לעמוד בלוחות זמנים צפופים לפיתוח מוצרים, ולהעביר אבות טיפוס משלב הפיתוח במעבדה אל השטח, חברות זקוקות לאבות טיפוס מתפקדים לחלוטין. כך, שיצירה מהירה של אבות טיפוס של מעגלים אלקטרוניים in-house נעשתה משימה קריטית. באמצעות הדפסת תלת ממד של אלקטרוניקה, צוותי פיתוח בחברות ביטחון ותעופה יכולים להאיץ את שלב יצירת אבות הטיפוס, ובכך להפחית זמנים מחודשים לימים ספורים.