מאת אבישג אשר        פורסם 20.12.2017

חברת PV Nano Cell ממגדל העמק, יצרנית דיו דיגיטלי מוליך, הודיעה היום על רכישת חברת DigiFlex מכפר סבא, יצרנית מדפסות דיגיטליות. שווי העסקה מוערך ב-10 מיליון דולר. במקביל, בעלי המניות של דיג'יפלקס ישקיעו 1.1 מיליון דולר ב-PVNC עד סוף 2017. רכישת דיג'יפלקס תחזק את נוכחותה בשוק רכיבי האלקטרוניקה.

טכנולוגיית הדפוס הדיגיטלי של דיג'יפלקס משתמשת בדיו מבוסס פולימרים והיא משלימה את טכנולוגיית הדיו המוליך Sicrys של PVNC. מדובר בהדפסה בדיו כסף ובדיו נחושת והחברה מאמינה כי תחולל מהפכה בתעשייה בזכות המחיר הנגיש. המדפסת של דיג'יפלקס מיועדת לשימושי הדפסת אבות טיפוס ודגמים, ולא לייצור המוני בהדפסת תלת-ממד. עם זה הרכישה הנוכחית תאפשר ל-PVNC לתמוך בעיצוב דיגיטלי תוספתי, ובייצור המוני של רכיבים אלקטרוניים כמו לוחות PCB.

חברה ישראלית אחרת, Nano Dimension מנס ציונה, העוסקת גם היא במדפסות תלת-ממד, הודיעה על מכירת שתי מדפסות לחברת Phytec הגרמנית. בנוסף מינתה ND את פייטק כמפיצה הראשונה של מדפסת ה-DragonFly 2020 Pro שלה בגרמניה. ב-ND מקווים שהמהלך ירתום את המומחיות הטכנית של פייטק במכירות, וכן את התשתית המסחרית ותשתית התמיכה שלה, להרחבת בסיס הלקוחות של ND באירופה.

מדפסת DragonFly 2020 Pro משנה את האופן בו חברה מייצרת רכיבי אלקטרוניקה ומאפשרת לחברות לשלוט על תהליכי הפיתוח שלהן. היא מאפשרת הדפסה בתלת-ממד של אובייקטים אלקטרוניים מתפקדים כגון סנסורים, צורות גיאומטריות מוליכות, אנטנות, התקני חיבור יצוקים, מעגלים אלקטרוניים, ומוצרים נוספים.

ננו-דיימנשן נמצאת בתנופת צמיחה בימים אלה. בתחילת החודש הודיעה על הרחבת נוכחותה בארה”ב באמצעות פתיחת מרכז הדגמה בקליפורניה, בשיתוף חברת XponentialWorks. זהו מרכז ההדגמה השני של החברה, והיא מתכננת לפתוח עוד מספר מרכזים ברחבי העולם לטובת האצת השימוש בטכנולוגית ההדפסה בתלת-ממד שלה.

חברת XponentialWorks הוקמה על ידי אחד מהדמויות הבולטות בעולם בתחום הייצור התוספתי, הישראלי אבי רייכנטל. לאחרונה מונה רייכנטל ליו"ר דירקטוריון משותף של ננו דיימנשן, לצד היו"ר הנוכחי, איש העסקים יצחק שרם. רייכנטל שימש כנשיא ומנכ"ל חברת 3D Systems במשך למעלה מעשור. כיום הוא משמש גם כשותף כללי של OurCrowd First, קרן הון הסיכון הישראלית. חברת XponentialWorks שהוא עומד בראשה, היא חברת השקעות הון סיכון המתמקדת בחברות בשלבים מוקדמים ומפותחים בתחום ההדפסה בתלת-ממד, הרובוטיקה ועוד.

"ארה"ב היא אחד השווקים הכי חשובים בתחום ה-Additive Manufacturing", אמר עמית דרור, מנכ"ל ננו דיימנשן. "עם פתיחת מרכז ההדגמה וההתנסות השני שלנו, אנו מאפשרים ללקוחותינו גישה מיידית והתנסות בעבודה עם המוצרים שלנו, על מנת שיוכלו להיווכח כיצד המדפסות שלנו מקצרות את זמני הפיתוח והייצור שלהם ומגדילות את היתרון התחרותי שלהם".

הישראלים כובשים את ענף הדפסת הלוחות האלקטרוניים

מעגל מודפס אלקטרוני PCB, שהודפס במדפסת התלת-ממד של ננו דיימנשן              צילום: יח"ץ