המהפכה התעשייתית הרביעית - הרבה סיכויים וגם הרבה סיכונים 

מאת אבישג אשר       פורסם: 16.3.2019
מנהיגים עסקיים ומנהלים בכירים מוכרחים להבין את הסביבה המשתנה בעקבות המהפיכה התעשייתית הרביעית, לקרוא תיגר על ההנחות של צוותי ההנהלה שלהם ולחדש באופן קבוע וללא הרף. כך אומר המייסד ויו"ר ההנהלה של הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, קלאוס שוואב. לדבריו למהפיכת תעשייה 4.0 יש פוטנציאל להגדיל את רמות ההכנסה בעולם ולשפר את איכות החיים של האוכלוסייה ואולם היא גם עלולה להחריף את אי השוויון בין בעלי מיומנויות נמוכות ושכר נמוך לבין בעלי מיומנויות גבוהות ושכר גבוה. "אני משוכנע בדבר אחד - שבעתיד, הכישרון יהפוך לגורם הקריטי בייצור, במקום ההון".

במאמר מפרי עטו, שמתפרסם בעיתון גלובס, קובע שוואב, שמה שמתרחש בתעשייה העולמית בתקופה הנוכחית הוא מהפיכה של ממש בשרשראות ערך של התעשיות הקיימות: "השינוי הזה נובע גם ממתחרים זריזים וחדשנייים, אשר בזכות גישה לפלטפורמות הדיגיטליות הגלובליות של מחקר, פיתוח, שיווק, מכירות והפצה, יכולים לנשל, מהר מאי פעם, חברות המובילות כיום את השוק, גם אם הן מבוססות היטב, וזאת בזכות שיפור האיכות, המהירות או המחיר שבו הערך מגיע לצרכנים".
לדבריו, למהפכה התעשייתית הרביעית יש ארבע השפעות מרכזיות על עסקים: על הציפיות של הלקוחות, על שיפור המוצרים, על שיתוף פעולה בחדשנות ועל מבנים ארגוניים. הוא  מוסיף שהמהפכה התעשייתית הרביעית תשפיע באופן משמעותי גם על מהות הביטחון הלאומי והבינלאומי, ועל ההסתברות לעימות ועל אופי העימות. "סכסוכים מדיניים בעידן המודרני הופכים ליותר ויותר היברידיים - משלבים טכניקות מסורתיות ללוחמה בשדה הקרב עם היבטים שהיו מקושרים בעבר לשחקנים שאינם מדינות. האבחנה בין מלחמה לשלום, בין מה שייך לשדה הקרב למה שאינו שייך, ואפילו בין אלימות לאי אלימות (תחשבו על לוחמת סייבר), הופכת להיות מטושטשת באורח מטריד" הוא מציין.

שוואב אומר: "אנחנו עומדים על סיפה של מהפכה טכנולוגית שתשנה מקצה אל קצה את הדרך שבה אנו חיים, עובדים ומתקשרים זה עם זה. השינוי יהיה גדול ומורכב, שונה מכל מה שהאנושות חוותה עד כה. אנחנו עדיין לא יודעים כיצד יתפתח, אבל דבר אחד ברור: התגובה לשינוי צריכה להיות משולבת ומקיפה, ולכלול את כל הגורמים המעורבים, החל מהמגזר הפרטי והציבורי, דרך האקדמיה וכלה בחברה האזרחית".

לקריאת המאמר המלא
קלאוס שוואב בוועידת הפורום הכלכלי העולמי.                                                   צילום: דוברות הפורום הכלכלי העולמי