המהפכה התעשייתית הרביעית
חושבים בגדול ומתחילים בקטן

מאת יריב ענבר*       פורסם: 5.8.2019
דמיין לעצמך....
אתה מגיע למשרד כבכל בוקר, מציץ בלוח הבקרה ומגלה שאתמול בלילה יוצרו על קו-הייצור שלך רק 1,543 פריטים בעוד אתה רגיל ל-4,000 במשמרת לילה.

אתה מתעצבן, מתקשר למנהל התורן של משמרת הלילה ומגלה שעקב תקלה, הייצור פסק ב-22:54. המנהל התורן התקשר לטכנאי התורן, אשר יצא מיד מן הבית והגיע בתוך חצי שעה למפעל, גילה כי רצועה נקרעה ואין כזו במלאי. גם לאחר חיפושים רבים, לא ניתן היה לאתר את היצרן בשעה כזו והנזק הישיר למפעל: 250,000 דולר.... עוד נשוב למפעל.

נדמה שהיום הכל מתחבר לאינטרנט. הסמארטפון, הטלוויזיה, מערכת הרמזורים, המזגן ואפילו המכונית.

גם התעשייה מתחברת אט-אט לאינטרנט והופכת להיות יעילה יותר, מחוברת יותר וחכמה הרבה יותר. כל זאת בזכות טכנולוגיות תעשייתיות מתקדמות המאפשרות צפייה בתהליכים, מוצרים וקווי ייצור בזמן אמת וחשוב לא פחות, חיזוי תובנות עסקיות וצפי עתידי.

המהפכה התעשייתית הרביעית
במאה השמונה-עשרה התרחשה המהפכה התעשייתית הראשונה. המצאת מנוע הקיטור קידמה  את התעשייה המסורתית שנות דור, הביאה לעולם את הרכבת וייתרה את השימוש בבעלי חיים לטובת כח-ייצור.

במאה התשע-עשרה התרחשה המהפכה התעשייתית השנייה בה הומצאו החשמל, הטלגרף, הנורה החשמלית וקווי הייצור ההמוני.

במאה העשרים התקיימה מהפכת המחשוב, האוטומציה ומערכות המידע והעולם עבר בהדרגה מעבודה ידנית לממוחשבת.

כיום אנו נמצאים בעיצומה של מהפכה תעשייתית רביעית. מהפכה שקטה וחכמה המחברת את התעשייה לאינטרנט תוך שילוב סייבר, מחשוב ענן, ביג דאטה, למידת מכונה ועוד.

המהפכה התעשייתית הרביעית נסמכת על טכנולוגיית ה-IoT (האינטרנט של הדברים) הופכת להיות זמינה ולהשתלב בכל קו ייצור, בכל מערכת, תהליך או מוצר – ביתי או תעשייתי, על הארץ ובחלל. ומה זה אומר בעצם? העולם הופך לחכם הרבה יותר. המכשירים מספקים מידע כמותי מהשטח. המידע מעובד ומזוקק והופך לתובנות עסקיות איכותית. כל מכשיר וכל מוצר המחוברים לאינטרנט, מאפשרים לעסקים להיות טובים יותר, חריפים יותר והרבה יותר מתוחכמים ויעילים.

האינטרנט של כל הדברים
המגמה כיום היא חיבור כל מוצר או אביזר. ברהיטים, ברכבים ובכבישים. גם השמיים אינם הגבול, מכיוון שהאינטרנט של הדברים תופס את מקומו גם במטוסים ובמעבורות חלל.
הציבור רוצה חיבוריות וקישוריות. התעשייה מעוניינת בחסכון בעלויות ואילו המגזר העסקי מחפש תובנות כלכליות וחיזוי נתונים עתידיים. האינטרנט של הדברים מספק את כולם ובשפע. 
כאשר ניגשים למסע אל האינטרנט של הדברים, חשוב מאוד להגדיר מספר מאפיינים בסיסיים:
  1. מהי הבעיה העסקית אותה רוצים לפתור ? היכן הכאבים של הארגון ?
  2. מה ארצה לקבל בסוף התהליך ? למה ייחשב פרוייקט מוצלח ?
לאחר ההגדרות הראשוניות ניתן יהיה לגשת לתהליך הוכחת היתכנות (P.O.C) אשר יכלול איסוף נתונים מהשטח, קישור הנתונים לשרת, אחסון הנתונים, עיבוד וזיקוק, תצוגה ואפילו חיזוי נתונים עתידיים.

מימוש טכנולוגיית "האינטרנט של הדברים" ניתן לביצוע באמצעות פלטפורמות IoT המיוצרות ע"י יצרני התוכנה הגדולים בעולם ומספקות פתרונות IoT מקצה לקצה. אוספות ומנתחות נתונים ומייצרות תובנות עסקיות ואף חיזוי נתונים עתידיים. מערכות אלה ברוב המקרים נהנות מזמינות ורמת אבטחה גבוהות ביותר.
 
פתרונות הניתנים למימוש ע"י טכנולוגיות IoT
האינטרנט של הדברים יכול להופיע כאמור כמעט בכל מוצר או מערכת. אנו יכולים לממש פתרונות IoT מובנים בתוך מוצרים ביתיים או משרדיים. לדוגמא: שילוב IoT במכונות צילום. ספק השירות של מכונות הצילום יוכל לדעת בזמן אמיתי כמה צילומים והדפסות מבוצעים בכל מכונה ומכונה, טיפול בתקלות, תזמון טכנאי באופן יזום ועוד.

דוגמא נוספת – ניתן לשלב מערכות ניטור ובקרה ברכבים. רשת סופר-מרקטים גדולה תוכל לעקוב בזמן אמיתי אחרי רכבי המשלוחים וההפצה, לעדכן את הלקוחות על זמן אמיתי בו השליח יגיע אל ביתו ועל עיכובים הנגרמים כתוצאה מתקלות או פקקי תנועה. מהצד השני, מנהל צי רכב המשלוחים יוכל לקבל מידע חי מהשטח. מה מצבו של כל רכב, היכן נמצא, האם המזון מקורר בצורה מיטבית, תכנית טיפולים ועוד.

במפעלי ייצור, ה-IoT מתחבר כבר היום אל קו הייצור. מנטר, מאזין, מונה ועוקב אחר כל תהליך, כל מוצר העובר על גבי פס הייצור ומספק תובנות בזמן אמיתי. מערכות IoT מתקדמות מסוגלות גם לצפות את הנולד ובכך לסייע למנהל החברה לייעל את מוצריו, לתכנן כח אדם בצורה מיטבית, לשפר את השירותים אותם הוא מספק, לחזות ביקושים ולהתאים רמות מלאי והכי חשוב, להבין טוב יותר מהם הדרישות והביקושים של הצרכן. 
 
ועתה נשוב למפעל, אך הפעם למציאות חלופית....
אתה קם בבוקר, מציץ בסמארטפון שלך ורואה שאתמול יצאו מקו הייצור 4,200 פריטים. אתה מסתובב וחוזר לישון לעוד חצי שעה. אין לחץ הכל בסדר.
לפני כחצי שנה התקנת מערכת IoT מתקדמת אצלך במפעל וזו שינתה לך את סדרי עולם. היא מאזינה לקווי הייצור שלך, אוספת נתונים ומנתחת אותם בזמן אמיתי. מדווחת על כל חריג ובאמצעות מערכת חיזוי מתקדמת צופה גם תקלות עתידיות ומונעת אותן.

רק אתמול המכונה זיהתה תנועה חשודה של מנועי קו הייצור. היא ביצעה השוואה וגילתה כי אחד המנועים לא עובד כשורה וסימנה אותו כ"חשוד". המערכת גם התריעה לנציג יצרן המנועים על כך שהמנוע סומן כחשוד וקבעה כי בהפסקת הייצור המתוכננת הקרובה שתתרחש בעוד 36 שעות, יתייצב במקום גם טכנאי מטעם היצרן עם מנוע חדש. המנוע יפורק ויילקח לבדיקה במעבדות היצרן.

לאחר החלפת המנוע שלא פגעה בקו הייצור, נלקח המנוע החשוד למעבדה ושם התברר כי נותרו לו  עוד 72 שעות עבודה. החלפת מנוע כזה בזמן הפעלת קו הייצור הייתה אורכת לפחות ארבע שעות וגורמת למפעל נזק בשיעור של כ-100,000 דולר. עלות המנוע: 1,000 דולר בלבד.
 
חושבים בגדול ומתחילים בקטן
משיחותיי עם מנכ"לי מפעלים יצרניים, עולה חשש מפרוייקט ארוך ומייגע. במשרדם הם מספרים לי על פרויקטי ERP שבוצעו במפעלם לפני עשור ולקח שנים רבות עד לסיומם המלא (ויש כאלה שלא הסתיימו עד היום).

מתחילים עם קבוצת מכונות קטנה ולא עם מפעל מלא. רק לאחר השגת התוצאות הרצויות מתקדמים קדימה.

בפרויקטי Industry 4.0 המתבססים על טכנולוגיות PTC, היישום קל ומהיר ואורך שבועות ולא חודשים. חושבים בגדול ומתחילים בקטן.

*הכתבה : מאת יריב ענבר מנהל חדשנות עסקית, מטריקס מוצרי תוכנה

לקראת The
oT Revolution ROADSHOW
שיתקיים בחודש ספטמבר בצפון 10.9 / דרום 11.9 / תל אביב 12.9