המהפכה התעשייתית הרביעית כבר כאן

מאת אלי תדהר, שותף, ראש מגזר התעשייה ומוצרי הצריכה, Deloitte

אחת מהתמורות המשמעותיות של חדשנות בסקטור התעשייתי קורית בימים אלו. המהפכה התעשייתית הרביעית כבר כאן, והיא משנה את הדרך בה עסקים חושבים ופועלים כמו גם את הצורה בה מפעלים מייצרים. מהפכה זו מחברת שני עולמות שהיו נפרדים עד היום: הפיזי והדיגיטלי ומאפשרת כיום למפעלים לייצר טביעת רגל דיגיטלית של כלל התשתיות הפיזיות. כך לדוגמא ניתן לייצר ניהול אופטימלי שלם של שרשרת הייצור, האספקה והתפעול תוך שימוש בכלי ניתוח אנליטיים כדי לשפר את התהליכים הפיזיים.
אנו מזהים בשנים האחרונות כניסה רחבה של טכנולוגיות לשוק- חלקן מוטמעות ומספקות כבר היום פתרונות בשלים לתעשייה, חלקן נמצאות בתהליך הבשלה ויגיעו, להערכתנו,  לכדי מיצוי תעשייתי בשנים הקרובות. בין הטכנולוגיות המהוות כבר היום פתרון מעשי ניתן למנות:
  • Cyber security- טכנולוגיה המייצרת כיום מספר פתרונות ישימים מאד. לתפיסתנו טכנולוגיה זו צריכה להיות בבסיס השימוש של כל יצרן המטמיע פתרונות חכמים, ptimization & Prediction המביאה לטיוב הפעילות ומקסום הערך בזמן הייצור.
  • Internet of Things המאפשרת חיבור בין שלבי שרשרת האספקה
  • Autonomous Robotics- טכנולוגיה אשר כבר כיום מוטמעת בפסי ייצור ובנקודות אספקה. 
  • Big Data- שימוש בידע כשירות (Data as a service), משמש כבר כיום להפקת תובנות מעשיות על כלל שלבי הייצור השונים, למשל התאמת תהליך המו"פ לדרישות הצרכנים המשתנות, או התאמת תהליך הייצור לפי אספקת המלאי המשתנה- בהתבסס על ניתוח ביג דאטה. 
בין הטכנולוגיות אשר מצויות בתהליך הבשלה נמצא:
  • Wearables- מחשוב לביש המשמש למשל עובדים במפעלים שונים לטובת העברת מידע ושיפור תהליכי ההרכבה והייצור. 
  • Augmented reality 
  • Machine learning
  • Cognitive computing AI 
להלן שתי דוגמאות לשימוש יוצא דופן בחדשנות המתאפשרת בזכות המהפכה התעשייתית הרביעית: 
20 שנה לאחר ש-Adidas העבירה את כל פעילויות הייצור שלה לאסיה, החברה הודיעה ב-2016 על כוונתה לפתוח מפעלים בגרמניה בשנה הקרובה ולאחר מכן גם בארצות הברית. המפעל החכם המכונה SPEEDFACTORY עתיד לייצר כמויות מאסיביות של נעליים תוך שימוש ברובוטים מתקדמים והדפסה תלת-מימדית בשילוב כוח אדם מיומן. גם נטפים משקיעה מיליונים בפיתוח מערכות Crop Management, חיישנים באדמה ורחפנים בשמיים המנטרים מספר גדול של משתנים (טמפרטורה, לחות, פריסת דשנים). טכנולוגיות כמו הטמעת חיישני IoT לאורך שרשרת הייצור ו-Predictive Maintenance מביאות לשיפור דרמטי בבקרת איכות.