ארגון מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה (IEEE), מהארגונים המובילים בתקינה עולמית, הציע לפתח תקן בינלאומי להתאמת המונים (mass customization) על בסיס הסטנדרטים שפיתחה התעשייה הסינית, בהובלת חברת .Haier זהו התקן הבינלאומי הראשון שנוצר על ידי IEEE על בסיס מודל קיים בתעשייה כלשהי, ולראשונה מובילה את קביעת התקן חברה סינית.

בתחילת השנה פרסמה חברת האייר את מסמך התאמת ההמונים שלה  (Mass Customization White Paper), שבו הציגה את הגישה המאפשרת לגשר בין שתי דרישות שנראות מנוגדות זו לזו: ייצור המוני והתאמה אישית. בהאייר מדגישים שפירושה של ״התאמת המונים״ שונה מ״התאמה אישית״ המקובלת במערב. בעוד התאמה אישית מתייחסת לתהליך יקר ובעל יעילות נמוכה של הכנסת התאמות במוצר בהתאם להעדפת הלקוח, התאמת המונים במשמעות הסינית פירושה לאפשר ללקוח להשתלב בתהליך החדשנות עצמו ובתוצאות שלו, וליהנות מהערך שנוצר לאורך מחזור החיים של המוצר.

ההחלטה של IEEE למסור את הובלת התקן העולמי בתחום התאמת ההמונים להאייר מתפרשת כקבלת ההובלה של הגישה הסינית בתחום זה, אחד המרכזיים בעולם התעשייה 4.0. בתעשייה הסינית רוגשות הרוחות, ובהודעה שפורסמה על ידי הרשויות הסיניות נאמר כי זו הזדמנות לחשוף בפני העולם את המשמעות החדשה של ״תוצרת סין״, מושג שמנוסח מחדש בשנים האחרונות בהתבסס על מותגים חזקים ותעשייה מתקדמת.

כיום ממשלות מתמקדות ותומכות בקידום צמיחה מהירה, מבוססת חדשנות דיגיטלית, של הייצור התעשייתי שלהן. מגזר הייצור התעשייתי העולמי מחפש את הדרך הנכונה להתקדם אל השלב הבא בטרנספורמציה הדיגיטלית, כאשר ארגון IEEE מספק את הבסיס האוניברסלי לשדרוג תהליכי הייצור והתקדמות המהפכה התעשייתית הרביעית.

שלוש מדינות מובילות את מהפיכת תעשייה 4.0: ארה״ב, גרמניה וסין, ומאחורי הקלעים מתנהלת תחרות סמוייה על הובלת התקנים בתחומים השונים, אשר מסייעים בסופו של דבר לקידום התעשייה אשר מובילה אותם. בתחום הייצור בהתאמת המונים מובילים הסינים ללא ערעור, וכך זכו שהתקנים והשיטות שהם משתמשים בהם זוכים להפוך לתקן עולמי מחייב.

עוד על  חזית טכנולוגיית התאמת ההמונים, במאמר 

המודל הסיני - התאמת המונים ששמה את הלקוח בלב התהליך התעשייתי

המודל הסיני להתאמת המונים יהפוך לתקן עולמי

מאת אבישג אשר           פורסם: 3.1.2018
ארגון התקינה העולמי IEEE מוסר את הובלת התקן העולמי להתאמת המונים בייצור לחברת האייר. ההחלטה מתפרשת כקבלת ההובלה של הגישה הסינית בתחום זה. מדובר בניצחון אדיר של התעשייה הסינית מול ההגמוניה האירופאית- אמריקאית בתחום מרכזי בעולם התעשייה 4.0.
זרועות רובוטיות במפעל חכם של חברת האייר.                                                                                  צילום: יח״ץ