מאת טל שחף          פורסם: 15.11.2017           עודכן: 19.12.2017 
  
חברת המ-לט מנצרת עלית עומדת להשיק את מעבדת הטכנולוגיה החדשה שהקימה. בחודש אוגוסט האחרון היתה המ-לט אחת מחמש חברות, שזכו (מתוך 16 שניגשו) במכרז של רשות החדשנות להקמה והפעלה של מעבדות לחדשנות טכנולוגית. החברות האחרות הן רנו-ניסאן העולמית, Merck, שיכון ובינוי ופרוטרום.

אגמון דוד פורת, מנכ"ל מעבדת החדשנות של המ-לט, אומר שהחברה לוקחת את המעבדה החדשה ברצינות מירבית:  "מטרת הצוות שלנו היא לדחוף את הסטארטאפים כך שיגיעו למצב של הוכחת היתכנות בתוך שמונה עד עשרה חודשים". פורת מסביר שלוח הזמנים הקצר מחויב המציאות שכן התוכנית נמשכת רק שנה. "יש לנו את כל האינטרס בעולם לדחוף את הסטראטרפים. זה לא אומר בהכרח שהם יפתחו מוצרים שאנחנו נמכור אחר כך, אבל זה כן נועד ליצור משהו שמניב לנו ערך – למשל בתחום התחזוקה, הייצור, החיסכון באנרגיה וכו'." בהודעה לבורסה ציינה החברה שהפעלת המעבדה תעניק לה "גישה ראשונית לטכנולוגיות חדשניות, אשר יתרמו לביסוסה כמובילה בתחומה."

באירוע הפתיחה ישתתפו ששה סטארטאפיסטים, שיבצעו פיץ' של ממש מול המכובדים הרבים שישתתפו באירוע. פורת אומר שעדיין לא הוחלט מי מהם יזכו להימנות עם בני הטיפוחים של המעבדה, כך שהכל עדיין תלוי ביכולת השכנוע של היזמים.


מפעל המ-לט בנצרת עלית                                                          צילום: המ-לט

תוכנית המעבדות של הרשות לחדשנות היא תוכנית משלימה לתוכנית החממות, שמטרתה שילוב סטארטאפים בחברות תעשייה מסורתית. המ-לט, שהוקמה ב-1961, היא דוגמה טובה. החברה, הממוקמת באיזור התעשייה ציפורית בנצרת עלית, עוסקת בייצור מחברים, ברזים ושסתומים לתעשיות הרכב, הסמיקונדקטור, הגז והנפט ועוד. צינורות וברזים יכולים להיות הייטק לכל דבר, כך מתברר. המעבדה לחדשנות שהקימה החברה תתמקד בטכנולוגיות האינטרנט התעשייתי של הדברים (IIoT), תחום בו החברה מפתחת ומייצרת מגוון מוצרים לתעשייה החכמה.

"תנאי התמיכה בסטארטאפים: הם מקבלים מיליון שקל מהמדינה, מהם 15% נותרים בידי מעבדת החדשנות", אומר פורת, "כשמנגד הם מקבלים  תמיכה והנחייה, מקום למחקר ופיתוח שניתן בחינם, ציוד ומכשירים מתקדמים, וגם גישה ליותר מ-400 חברות שונות שאיתן אנחנו עובדים כספקים מאושרים בתעשיות הרכב, הסמיקונדקטור, הגז והנפט". לדבריו משקיעה המ-לט כ-8 מיליון שקל בהנגשת המפעל כולו לסטארטאפים. בסופו של דבר, חברות שיתייצבו ויתחילו להרוויח ישלמו 3% תמלוגים מהכנסותיהם למדינה. 

הציוד שיעמוד לרשות הסטרטאפים במעבדה לחדשנות יכלול מכונות מתקדמות לעיבוד מתכת, רובוטיקה, מערכות אלקטרו פולישינג וציפויים מתקדמים, ריתוכים אורביטלים ומגוון רחב של מכונות ייחודיות, חדרים אולטרה נקיים, מעבדות פיתוח ובדיקה בחדרים נקיים ומערכות מידע. הסטרטאפיסטים יוכלו גם להיעזר במהנדסים, מנהלי מוצר ומומחים שונים של המ-לט.

חברת המ-לט מקיימת אקו סיסטם עם שותפים אסטרטגיים שונים, בהם מוסדות אקדמיה, חברות טכנולוגיה, מרכזי יזמות וגופי השקעות, חברות מובילות מקבוצת קרן פימי (בעלת שליטה של 61% בחברה) וחברות מובילות נוספות, ישראליות וזרות. לדברי פורת, כל המערך הזה יעמוד לרשות חברות הסטרטאפ כדי להפיק ממנו את המיטב. כבעל ניסיון בעצמו כיזם סטארטאפ (חברת 12mass) מוסיף פורת: "היינו חלק מחממה והרבה כסף חזר לחממה, ואילו אנחנו יצאנו עם קשרים חשובים".

עלות פרויקט מעבדות החדשנות למדינה מוערכת בכ-50 מיליון שקל לשלוש השנים הקרובות והמימון כולל הקמת תשתית טכנולוגית אצל החברות המפעילות בסכום של עד 4 מיליון שקל ותפעול שוטף בסכום של חצי מיליון שקל לשנה. הסטארטאפים שייקלטו במעבדות יקבלו כאמור מימון של 85% מעלות ההשתתפות ועד מיליון שקל למימון פרויקט הוכחת היתכנות, שיימשך עד שנה.

חברת המ-לט, הנסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב, מעסיקה מעל ל-850 עובדים בישראל וברחבי העולם. בנוסף למפעל בנצרת עלית שגודלו 25 אלף מ"ר, יש להמ-לט חברות בנות בארה"ב, קנדה, אנגליה, גרמניה, הולנד, יפן, סין, רוסיה, צרפת, נורבגיה וסינגפור.


למידע נוסף באתר מעבדת לט-לב

המ-לט משיקה מעבדת חדשנות ל-IIoT בנצרת עלית

אגמון דוד פורת