הסטארט-אפ הישראלי Presenso - שותף אסטרטגי של Siemens העולמית בתחום הבינה המלאכותית

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 18.5.2019
חברת הסטארט אפ הישראלית Presenso, המתמחה בפיתוח פתרונות חיזוי תקלות במכונות תעשייתיות, נבחרה על ידי חברת Siemens העולמית להיות שותפתה האסטרטגית בתחום הבינה המלאכותית ולמידה חישובית לתחזוקת מכונות. Presenso תתמוך בשירותי התפעול והתחזוקה של Siemens בעזרת ניתוח נתוני המכונות של Siemens ולקוחותיה בזמן אמת, באמצעות פתרון האנליטיקה התעשייתית שפיתחה בשנים האחרונות.

לדברי איתן וסלי, מנכ"ל Presenso, "אנחנו נרגשים מהחלטתה של המובילה העולמית Siemens  לחבור אלינו בשיתוף פעולה אסטרטגי ומשמעותי אשר ירחיב באופן ניכר את הפריסה שלנו בשוק העולמי בד בבד עם מימוש חזון דיגיטלי משותף לתעשייה התהליכית".
Presenso ו- Siemens כבר משתפות פעולה ומתקינות כעת את הפתרון המשותף באלפי מכונות הפועלות בתחנות כוח ובמתקני נפט וגז ברחבי העולם. "השילוב של חיישני הדור הבא של Siemens וטכנולוגיה מתקדמת של בינה מלאכותית אוטונומית של Presenso מספק ערך רב ללקוחותינו", אמר מנכ"ל חטיבת שירותי האנרגיה, הנפט והגז של Siemens ט'ורביורן פורס.

בנוסף ל-Siemens, גם חברת החשמל הפורטוגלית EDP השקיעה באחרונה השקעה אסטרטגית ב- Presenso לאחר שזיהתה את הפוטנציאל של Presenso בחיזוי תקלות ובמימוש הערך הטמון בהפחתת זמן השבתה לא מתוכנננת והגדלת התפוקה וההכנסות.
Presenso הוקמה ב-2016 (תחת השם DeepSense) ע"י היזמים איתן וסלי, דדי לביד וד"ר דוד אלמגור. החברה מספקת כלים לאנליטיקה תעשייתית המבוססת על בינה מלאכותית לצורך תחזוקה מונעת חזויה, תוך שימוש בחידושים בתחום מדעי המידע (Data Science), כגון למידת מכונה אוטונומית Automated Machine Learning)). כלים אלה נגישים למומחי תחזוקה ואמינות, מבלי צורך להעסיק מומחים בתחום Big Data.
Presenso משתמשת בלמידה החישובית האוטומטית לניתוח ביג-דאטה תעשייתי בענן על מנת לזהות דפוסי התנהגות חריגים עדינים בין סנסורים ובין רכיבים, המצביעים על התפתחות של כשל במכונות הפועלות באתרי הלקוחות ברחבי העולם.

הפתרון של Presenso זמין היום הן ליצרני ציוד (OEM’s) שמפתחים עכשיו את את שירותיהם בעידן המהפכה התעשייתית הרביעית   (Industry 4.0) והן למשתמשי קצה המפעילים ומתחזקים את הציוד של עצמם. הפתרון חוזה כשלים במכונות ובכך מקטין את זמני ההשבתה ומגדיל את תפוקת הייצור של המכונות. עיקר החדשנות טמונה במיכון תהליך הבינה מלאכותית, כלומר כל תהליך עיבוד המידע המקדים, יצירת ובחירות תכונות מובהקות סטטיסטית שמרמזות על חריגות ובחירה ותיקוף בזמן אמת של אלגוריתמי למידה חישובית לניבוי תקלות, הינו אוטונומי.
יזמי Presenso - איתן וסלי, דדי לביד וד"ר דוד אלמגור                                     צילום: יח"צ