הסכנה הגדולה ב-5G וב-IoT: איומי פריצה וחבלה בייצור

מאת אבישג אשר       פורסם: 23.12.2018
השימוש המשמעותי ביותר בטכנולוגיות תקשורת דור 5, ככל שהדברים אמורים בתחומי הכלכלה והמשק, יהיה כתשתית לרשת עצומה של מכשירים ומכונות שיהיו מחוברות לענני נתונים מקומיים וגלובליים באמצעות מתקני IoT, האינטרנט של הדברים. וככל הגוברת הצמיחה בתחום הזה, גובר גם החשש מפני פרצות אבטחה וניסיונות של גורמי פשע וטרור לחבל בפעילותם התקינה של מפעלים חכמים, לעצור קווי ייצור כפיגועים לצורך קבלת תשלומי כופר, או כדי לשבש את החיים במדינה ולגרום לנזקים כלכליים.

ככל שהקישוריות של הדור החמישי מתקרבת אלינו, והחוכמה שמוטמעת במכשירים חכמים הולכת ומתרחבת ונעשית חלק מהשגרה ביישומים תעשייתיים, מסחריים וביתיים רבים, האינטרנט של הדברים (Internet of Things - IoT) הופך למושג מרכזי בחיינו. החל מסמארטפונים ושעונים חכמים שנמצאים בכל מקום ועד רמקולים חכמים, עוזרים דיגיטליים, מערכות אוטומציה ובית חכם, רשתות אנרגיה חכמות ובעיקר מכונות ומפעלים בעלי טכנולוגיות תעשייה 4.0, כל אלו מתחברים לרשת בעזרת טכנולוגיות ה-IoT. חברת המחקר גרטנר קבעה כי עד שנת 2020 יהיו 20 מיליארד מכשירים המחוברים ל-IoT ושההכנסות של ספקיות שירות ומוצרים לתחום הזה יגיעו ל-300 מיליארד דולר.
הפריצה של הטכנולוגיות האלה לחיינו דורשת תשתית טכנולוגית המסוגלת לעמוד בגדילה מאסיבית של כוח מחשוב, אחסון ורוחב פס, וזאת באמצעות מכשירים בעלות נמוכה, קומפקטיים ובעלי צריכת חשמל נמוכה ביותר. ריץ' הפלה, מנהל שיווק מיקרו-בקרים בחברת Microchip Technology אומר כי ככל שמכשירי ה-IoT אוספים יותר ויותר מידע, האופן בו אנו מטפלים במידע זה ומגינים עליו הולך ונהיה חשוב יותר. לדבריו אם בוחנים את המגמות המובילות בתחום ה-IoT על פי פורבס, IBM, ו-IDG Computerworld מוצאים כי האבטחה היא נושא משותף לכולן. ניקול איגן, מנכלית חברת אבטחת הסייבר Darktrace, סיפרה בכנס של הוול סטריט גורנל כיצד פרצו האקרים למאגר נתוני המהמרים הגדולים בקזינו באמצעות התקן IoT שהיה חלק ממדחום חכם באקווריום שבלובי.

הפלה אומר שכאן נכנסת לתמונה Microchip, יצרנית מכשירי מיקרו-בקר, זיכרון ומוליך למחצה. המיקרו-בקרים האלה פותרים את הבעייה על ידי שילוב מגוון רחב של ציוד היקפי במיקרו-בקר בעל צריכת חשמל נמוכה, בנוסף למערך מקיף של תכונות אבטחה בחומרה ותוכנה המגנות מפני הסכנה הכפולה של חשיפת קניין רוחני (IP) ושל מידע רגיש.

הטכנולוגיה הזו מאפשרת למפתחים לבנות יישומים מאובטחים ללא מגבלות סוללה שקיימות במיקרו-בקרים בעלי צריכת חשמל פחות יעילה. המיקרו-בקרים החדשים מבוססים על ליבתArm Cortex-M23 ופועלים בתדר של 32 MHz. יש להם צריכת חשמל נמוכה ביותר, יחד עם בקר מגע פריפריאלי משופר ותכונות אנלוגיות מתקדמות עם חומרת אבטחה משולבת. הבקרים ממוקדים לשימוש במגוון יישומי IoT ואבטחה, בעלי צריכת חשמל נמוכה, עם מנגנוני מגע קיבולי (capacitive) ויישומים לשימוש כללי עם מערכות משובצות.

אחד המיקרו-בקרים, דגם SAM L11, כולל טכנולוגיית Arm TrustZone, שהיא סביבה ניתנת לתכנות אשר מפשטת את הטמעת האבטחה ומספקת בידוד חומרתי בין ספריות מורשות, קניין רוחני וקוד היישום. המוצר משפר את האבטחה בשילוב הגנה מפני חבלה ברמת השבב, אתחול מאובטח ואחסון מפתח מאובטח שיעניקו, יחד עם טכנולוגיית TrustZone, מסגרת אבטחה מקיפה המגינה על יישומי הלקוח מפני תקיפות פיזיות ומרוחקות. צמתי IoT המופעלים על ידי מיקרו-בקר זה מעניקים עמידות גבוהה נגד תקיפות תוכנה מרוחקות, ובכך מגבירים את רמת האמינות ומונעים זמני השבתה בפונקציות הקריטיות של הצמתים. ההגנה מפני חבלה ברמת השבב מסייעת להגן על הצמתים מפני שכפול וגניבת קניין רוחני.