ד''ר יואב אינטרטור: העולם צועד לעבר כלכלה אוטונומית חכמה

מאת אבישג אשר       פורסם: 17.4.2019
לימוד הדרך בה מתקדמת הטכנולוגיה מאפשר לחזות, כי העולם צועד לעבר עתיד של כלכלה אוטונומית, כך אומר ד''ר יואב אינטרטור, ראש מרכז החדשנות והטכנולוגיה ב-J.P. Morgan ישראל. בדברו בכנס FUTURE of AI 2019 של אנשים ומחשבים, אמר אינטרטור: "ניתן לערוך אנלוגיה בין כלכלה אוטונומית למכונית האוטונומית. בעבר, המכוניות היו מכוניות, כיום יש מכוניות חכמות, שמתמקדות בשיפור חוויית הנהיגה ובעתיד - מכוניות אוטונומיות ידלגו על החוויה ויטפלו ישירות  בתחבורה ובשינוע הנוסעים". 

לדבריו ניתן ללמוד מכך שהשלב הבא בכלכלה, לאחר החוכמה, הוא המעבר לתפעול אוטונומי: "אנחנו נמכן כל תהליך כדי לטייב אותו ואנו מתקדמים לעבר כלכלה אוטונומית". לדבריו, "אנו עסוקים רבות בניסיון להיערך לקראת העתיד. אבל אנחנו גרועים בכך. כך, למשל, התחזיות לגבי מידת הניצול של חשמל סולארי כחלק מצריכת האנרגיה העולמית השתנו 13 פעמים בתוך 16 שנים. במקום לנסות ולחזות את העתיד, עלינו להבין מה הגבולות והמחסומים בינינו ובין העתיד – מהו המייל האחרון שעלינו לכבוש בטרם מגיעים לכלכלה אוטונומית".
אינטרטור הסביר כי אחד הקשיים שבפניהם אנו נמצאים, "טמון בעובדה שאנו נעים מהר, אך לא חשים בכך, כי זה כמו לטוס במטוס סילון. ועדיין, אנו בעין הסערה". הוא אמר כי כדי להתקדם לעבר הכלכלה האוטונומית, יש להיערך להתמודדות עם ארבעה מחסומים.

"האמון הוא המחסום הראשון. יש בעולם מגיפה עולמית של שקרים מצד ממשלות ומנהיגים, לרבות פייק ניוז, כשהקורבנות הם האזרחים. יש פרדוקס: הטכנולוגיה עוזרת לנו לחשוף הונאות ומנגד, גם מעצימה את היקף תופעת הכזב". לכן, הסביר, "נדרש לבנות את האמון מחדש, והוא יגיע מהטכנולוגיה ולא מבני אנוש. הטכנולוגיה תספק ניראות ושקיפות. ממשלות ומחוקקים יידרשו להשיב למשתמשים את הבעלות והבקרה על הזהות ונכסי המידע שלהם".

המחסום השני, אמר, "הוא הרגולציות. הן איטיות, מכבידות, יוצרות ביורוקרטיות והתהליכים נעשים ידנית. לימוד מכונה ובינה מלאכותית לומדות מבני אנוש ומעצימות הטיות ואפליות. כך, למשל, במתן או אי מתן מסגרת אשראי ללקוח א' מול ב'. יש לשנות את מודל החשיבה ולבנות מודל שלא מגדיל את ההטיות, אלא מצמצם אותן. בעתיד, ממשלות יוכלו לייצר מכניזם דינמי יותר שיתמוך בתהליכים הללו".

המחסום השלישי, הוסיף ד"ר אינטרטור, "הוא שרשרת האספקה. בעתיד נכניס לשרשרת האספקה חוזה אוטונומי "חכם", שיעשה תזמור חכם ביחסים בין עסקים, כך שלא יהיו בו כמה סוגי אמיתות שכל צד יאחז בהן, לפי מה שמציגה מערכת ה-ERP שלו".

המחסום הרביעי, לדבריו, "הן הפלטפורמות. כיום הן מונוליתיות ומטפלות בדבר אחד כל פעם. הן ממורכזות וחסרות בינה. בעתיד הן יטפלו בסדרת נושאים במקביל, כולל היבטי אבטחה. הן יהיו מבוזרות יותר, דינמיות, חכמות ויפעלו כמו מוח אנושי, בדומה לקשר שעושים הנוירונים במוח בין עיניים וידיים".

"ארגונים וממשלות מחפשות את הפתרון האולטימטיבי, שיגיד להם איך ייראה העתיד ואיזו טכנולוגיה להטמיע. במקום זאת, עליהם לבחון את ארבעת המחסומים שפורטו, כדי להניע את השינוי. אנו עדיין לא שם. הכלכלה האוטונומית מתקרבת – והיא תגיע יותר מוקדם ממה שאנחנו מצפים", סיכם ד"ר אינטרטור.
ד"ר יואב אינטרטור בכנס                                                                                         צילום: Tomer Foltyn