הפורום הכלכלי העולמי: ישראל בין 25 המדינות המובילות במירוץ לתעשייה חכמה

מאת טל שחף       פורסם: 30.1.2018
ישראל דורגה על ידי הפורום הכלכלי העולמי (WEF) כאחד מ-25 המדינות המובילות במירוץ לתעשייה חכמה. בדו"ח שפורסם לקראת ועידת דאבוס 2018 דורגו 100 מדינות בעולם לפי חוזקה של התעשייה שלהן ולפי שורה של אינדיקטורים המנבאים יכולת חדשנות טכנולוגית ופיריון בייצור התעשייתי. שני צירי המחקר האלה יצרו חלוקה של מדינות העולם לארבע קטגוריות: המובילות, המסורתיות, בעלות הפוטנציאל ואלה שעדיין בחבלי לידה.

הממצאים מעלים כי 25 המדינות המובילות מרוכזות באירופה, בה נכללת ישראל, וכן בצפון אמריקה ובדרום מזרח אסיה. בדירוג העולמי ישראל ממוקמת במקום ה-25 בחוזקה של התעשייה ובמקום ה-23 באינדיקטורים מנבאי החדשנות.

המובילה העולמית בחוזק התעשייה היא יפן, ואחריה קוריאה הדרומית, גרמניה, שוויץ, סין, צ'כיה ושבדיה. המובילה העולמית בגורמים מניעי חדשנות היא ארה"ב ואחריה סינגפור, שוויץ, בריטניה, הולנד, גרמניה, קנדה ושבדיה. החוקרים מציינים כי ביחד מחזיקות המדינות המובילות בכ-75% מהתוצר התעשייתי העולמי והן ניצבות במקום טוב כדי להגדיל את חלקן בייצור העתידי.
דירוג 25 המדינות המובילות במוכנות לתעשייה חכמה                             נתונים: הפורום הכלכלי העולמי
הדו"ח כולל ניתוח מפורט של התעשייה הישראלית, ומעניק לתעשייה ולמשק הישראלי ציונים ודירוג עולמי בשורה ארוכה של אינדיקטורים. את הציון הטוב ביותר - מקום שני בעולם - קיבלה ישראל על היקף ההשקעה של חברות בטכנולוגיות חדשות ועל מידת האימוץ של טכנולוגיות פורצות דרך על ידי חברות. 

על פי הניתוח של הפורום הכלכלי העולמי מרבית הכלכלות העולמיות הראו רמה נמוכה של מוכנות לעתיד הייצור. 58 מהן נמצאו "בחבלי לידה", כ-90% מהן באמריקה הלטינית, המזרח התיכון, אפריקה והמזרח הקרוב. ביחד מחזיקות מדינות אלה בכ-10% בלבד מהתוצר התעשייתי העולמי.

עשר מדינות, בהן הודו, מקסיקו, ברזיל, אינדונזיה, והמפתיעה מכולן - רוסיה – נמצאות בקטגוריה של תעשייה מסורתית. רבות מהן מתבססות לאורך שנים על כוח עבודה זול, אבל הם נמצאות בסיכון לעתיד אם לא יפתחו אסטרטגיה לחדשנות תעשייתית.

שבע מדינות נמצאות בקטגוריית מדינות בעלות פוטנציאל, בהן אוסטרליה ואיחוד האמירויות. אלה כלכלות בעלות הכנסה גבוהה וכמה מהן עשירות במשאבים טבעיים, והשאלה היא האם ישכילו לנצל את הפוטנציאל שלהן לקידום התעשייה שלהן להתמודדות עתידית.

מחברי דו"ח "מוכנות לעתיד הייצור 2018" של הפורום הכלכלי העולמי טוענים: על המדינות לשקול  מחדש על האסטרטגיות התעשייתיות שלהן. העולם התעשייתי נמצא בתחילת מסע המעבר לתעשייה חכמה ואין מדינה - אפילו לא המתקדמת ביותר – שכבר הגיעה לחזית המוכנות לעולם החדש.

המחברים מדגישים כי חשוב שכל מדינה תכיר את היתרונות התחרותיים שלה ותקבל החלטות בתחום זה מתוך שיקול דעת מושכל, שמביא בחשבון את המהפיכה התעשייתית הרביעית, שהשפעתה תורגש בכל מקום בעולם. הם מציינים שמוכנות אמיתית לעתיד לא תוכל להיות מושגת רק באמצעות פיתוח תעשייה מקומית והיא תהיה חייבת להישען על פתרונות גלובליים, כולל הסכמה על תקנים ונורמות בינלאומיים. לשם כך נדרשת חדשנות גם בדרך שיתוף הפעולה בין מדינות ובין מגזרים.

לקריאת המאמר אילו מדינות מוכנות טוב יותר לתעשייה של העתיד?