הצלחה לכנס המפעל החכם והייצור המתקדם 

מאת אבישג אשר       פורסם: 28.6.2018
כנס המעבר למפעל החכם ולייצור מתקדם זכה להצלחה וריכז עניין רב ממאות המבקרים והמשתתפים. את הכנס, שנערך באולם יונו בפארק העסקים החכם בקיסריה הינחה מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית אופיר ליבשטיין

שר האוצר משה כחלון, שהשתתף בכנס, אמר כי הוא תומך בחדשנות במפעלים וכי אם התקציבים שאושרו במסגרת תוכנית "נטו תעשייה" לא יספיקו, הוא יתמוך בהגדלת התקציבים (ראו ידיעה נפרדת). יו"ר התאחדות התעשיינים במרחב צפון, הנרי צימרמן, אמר בפתיחת הכנס כי בעיית הרגולציה מעיקה מאוד על התעשייה בישראל בבואה לעבור לייצור מתקדם. הוא קרא לממשלה להפחית את הרגולציה ואמר כי הוא עצמו מחכה כבר חמש שנים לקבלת האישורים להקמת מפעל
חדש.
המרצה המרכזי, ראלף להמן, מנהל פתרונות ייצור דיגטלי בחברת התוכנה Sap הציג את האסטרטגיה של החברה, לפיה אימוץ טכנולוגיות תעשייה 4.0 יזניקו את העסקים. הוא אמר שלשם כך על כל תהליך הייצור  להיות מחובר באמצעות האינטרנט התעשייתי של הדברים, המשמש כמנוע למעבר הדיגיטלי אל המפעל החכם. לדבריו השלב המתקדם יותר הוא מעבר מתוכנה מותקנת למערכות מידע בענן, שמשפרים משמעותית את יכולות עיבוד הנתונים וחיזוי איכות הייצור.

רו"ח דורון שטיין, שותף ב-BDO וראש אשכול תעשייה והתיישבות, הסביר את הכדאיות הכלכלית והעסקית של המעבר לתעשיה חכמה. הוא תיאר את הקשיים הנערמים לפתחם של מפעלים כיום. בתעשיה המסורתית שמצבה טוב מגיע הרווח לפני מס לכ-8.5% אבל תעשיית B2C צריכה רווח גולמי בשיעור 45% לפחות כדי להגיע לרווח לפני מס של 8%, דבר שקשה מאוד להשגה. כמו כן מצב התעשייה הקשה: יש מלחמת מחירים, יש קושי בבידול המוצר, יש יבוא מתחרה ושער הדולר מקשה עוד יותר. הפיתרון לדבריו נמצא בייצור מוצרים חדשניים עם תפיסת ערך גבוהה הרבה יותר ללקוחות. לשם כך המליץ להכניס רובוטיקה למפעל כתחליף לחלק  מהעובדים, הכשרה מקצועית למקצועות החדשים ושילוב יבוא לצד יצוא כדי להתמודד עם שער הדולר.

אופיר דובובי, יזם ומקים מרכז היזמות openvalley, אמר כי ביקש להתמודד עם הבעייה ש-90% מהסטארט-אפים נמצאים במרכז הארץ. לשם כך הקים קהילות יזמות באיזור העמק, כשהראשון היה ברמת ישי וכיום כבר פועלים שלושה סניפים ובקרוב הרביעי בנצרת.

נחום איצקוביץ, מנהל הרשות להשקעות ולפיתוח התעשייה והכלכלה, תיאר את עקרונות הסיוע לייצור מתקדם. לדבריו הרשות מחפשת שילוב טכנולוגיה וידע, פיתרון לבעייה מוגדרת, שניתן למדידה. הוא אמר כי בתוכנית עסקית מקבלים 20%-30% מההשקעה עד לתקרה של 1.5 מיליון שקל, כשהתוכנית צריכה לכלול לפחות שני שיפורים מדידים: פיריון, מוצר, שכר העובדים, תוצאות עסקיות.

ד״ר מלכה ניר, מנהלת זירת ייצור מתקדם ברשות החדשנות, אמרה שעל כל שקל שהרשות נותנת לתעשייה , התעשייה מרוויחה 5 שקלים, וזו הסיבה שהממשלה מעוניינת לתת כסף לחדשנות. היא המליצה לכל מפעל להזמין בודק של הרשות ללא התחייבות, ולשמוע ממנו למה כדאי להגיש בקשה למענק חדשנות. 

רפי נבו, ראש אגף חדשנות ומו"פ יזמות ומנכ"ל משתלת הקיבוצים באיגוד התעשייה הקיבוצית, אמר כי התעשיה הקיבוצית מהווה יותר  מ-10% מהתעשייה בארץ. לדבריו גם נוכחות מנהלי המפעלים הקיבוציים במכינה למו״פ גבוהה מחלקם באוכלוסיה, וכי איגוד התעשייה הקיבוצית מאתר חברות טכנולוגיות ומחבר  אותן למפעלי התעשייה.

ערן מנדלבאום, מנהל תחום רובוטיקה וטכנולוגיות בקבוצת כתר פלסטיק סיפר כי חברת BC partners רכשו ממשפחת סגול את מפעל כתר פלסטיק וכי כיום פועלת הקבוצה ב-25 מפעלים ב-11 מדינות ומגלגלת כמיליארד אירו בשנה. הוא אמר כי החברה משקיעה ברובוטיקה ואוטומציה מיליוני אירו ואולם כל זה לא היה קורה ללא כוח אדם מקצועי. הוא אמר כי רק בשנה האחרונה הכניסה החברה לפעולה 20 רובוטים, עשרה מהם בישראל. לדבריון כרגע המפעליםן הישראלים יותר מוצלחים מהמפעלים האירופאים והאמריקאים, "אבל אם לא נהיה יעילים יעבירו  את הייצור למקום אחר".
כנס המעבר למפעל חכם וייצור מתקדם