הקובוטים בשירות המאבק בקורונה: מחסלים נגיפים באמצעות תאורת UV ולוקחים דגימות רוק מנבדקים

מאת יחיאל ינאי      פורסם: 3.7.2020
הלחץ הכבד על מערכי לקיחת דגימות משטחי הגרון שמאמתים, או שוללים, את מחלת הקורונה, הביא לא מעט חוקרים ומדענים לאמץ טכנולוגיות וכלים חדשים, שעברו הסבה מתחומי פעילות שונים לחלוטין. מייסד חברת Universal Robots, אסבן אוסטרגאד, הפנה את האנרגיות היצירתיות שלו לתכנון ולפיתוח הרובוט האוטונומי הראשון בעולם שיודע לקחת דגימות רוק של נבדקים בחשד למחלת הקורונה. הפרויקט שצובר תאוצה ברחבי העולם, פותח במסגרת חברה חדשה שהקים בדנמרק - Lifetime Robotics- שמשתפת פעולה עם אוניברסיטת דרום דנמרק (SDU).  
כאמור, המלחמה בנגיפי הקורונה נמשכת ועמה גם החידושים והפיתוחים הלא שגרתיים שמגייס לעזרתו האדם. חוקרים ממכון ״ויטרבי״, מאוניברסיטת דרום קליפורניה, פיתחו ובנו מערכת רובוטית מתניידת, שבמרכזה קובוט (רובוט שיתופי) של חברת Universal Robots, שתפקידו לחטא אזורים החשודים כנגועים תוך שימוש בקרינה אולטרה סגולה (UV), ששוברת ומשמידה את ה-DNA של הנגיפים. הפיתוח נמצא בימים אלה בסדרת ניסויי שטח לטובת אימוצו במפעלי תעשייה, בבתי חולים, בבתי מלון ובמשרדים.
 
הרובוט המחטא (שזכה לשם ADAMMS-UV) צויד ב"כף יד לאחיזה" כך שהוא יכול גם להזיז ממקומם חפצים, לפתוח מגירות ואף להגיע לפינות שאדם לא יכול להגיע אליהן. מצלמות שמותקנות עליו מסייעות בניווט ומצלמת אינפרה-אדום על זרוע הרובוט סורקת את האזור ובונה לרובוט מודל תלת מימדי של האזור בטיפול.

הקובוט נשלט מרחוק, כך שהעובדים האנושיים שמתפעלים אותו שומרים על ריחוק מחבריהם, לא מתקרבים לאזור החיטוי ונזהרים מחשיפה בעצמם לקרניים הקטלניות. קרינת אל-סגול, או קרינה אולטרה סגולה (UV) היא קרינה אלקטרומגנטית בעלת אורך גל קצר מזה של אור נראה. קרינת גל קצר UVC, מסוכנת לעין האנושית ויכולה לגרום לכוויות חמורות. מנורות UVC נמצאות בדרך כלל בשימוש במערכי טיהור של חדרי ניתוח, שכן כמות קטנה מאוד של קרינה הורגת כל תא חי או וירוסים תוך שניות.

לסרטון בנושא
 
התהליך כולו די פשוט: הנבדק מתייצב מול הרובוט ותעודת הזהות שלו נסרקת. בזמן הזה, הרובוט (שמבוסס על ה-UR 3 של Universal Robots) מכין את ההערכה שכוללת מיכל, מטוש ותווית זיהוי, לוקח את המטוש ותוך שימוש זהיר במערכת "ראייה" מובנית, הוא מזהה את הנקודות בגרון הנבדק משם צריך לקחת את הדגימה ואוסף את הדגימה עצמה. עם סיום התהליך, המטוש מוכנס על ידי הרובוט למיכל שגם מבריג הרמטית את המכסה. משם קצרה הדרך למעבדה. כל התהליך כולו לוקח כ-7 דקות וביצוע הבדיקה עצמה לוקח רק 25 שניות. המערכת שהושקה לפני כשבוע, מעוררת עניין ברחבי העולם – כולל גם בישראל...
 
לסרטון בנושא
צילום: באדיבות UR
צילום: באדיבות UR