הקובוט: קל לתפעול, פשוט להטמעה, מותאם לצרכים, חסכוני ובטיחותי

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 17.6.2020
מחסור בכוח אדם, הרצון לשמור על בריאות העובד והצורך לגלות גמישות הולכת וגוברת בייצור, תוך שמירה על האיכות, עומדים מאחורי הפתרונות החדשים בתעשייה החכמה - רובוטים שיתופיים. בסמינר וירטואלי שקיימה חברת SU-PAD, המייצגת מספר חברות מובילות בעולם בתחום הרובוטיקה, האזינו כחמישים אנשים מהתעשייה לסקירה מקיפה לפתרונות רובוטיקה ואוטומציה מהירה, נגישה וקלה לתפעול.
 
את הסמינר העביר חיים זכרמן, מנהל הפרויקטים בתחום הרובוטיקה והאוטומציה בחברה. סמינר זה מהווה את יריית הפתיחה לסדרה של סמינרים אותם מתעדת SU-PAD להוציא בקרוב בתחום האוטומציה כמו גם בתחומים נוספים.
עגלות אוטונומיות
באמצעות חברת הבת MIR פותח תחום חדש של עגלות אוטונומיות שאינן מצריכות כל שינוי או תשתית ברצפת הייצור. עקרון הפעולה מבוסס על סריקה של הסביבה ומאפשר ניווט גם בסביבה משתנה. אם העגלה נתקלת במפגע בדרך, היא מחשבת מסלול מחדש ועוקפת אותו כדי להגיע ליעדה.

את העגלות האוטונומיות של MIR ניתן לשלב עם הקובוט של UR וכך לקבל קובוט בעל יכולת תנועה עצמאית המסוגל לעבור בתחנות שונות ולבצע מגוון פעילויות כתלות בתחנה.
 
המעבר לאוטומציה 
הרשות לחדשנות מעודדת את המעבר לאוטומציה בייצור המסורתי ומעניקה לצורך כך מענקים מיוחדים לשיפור הפריון. בעת הכנסת טכנולוגיה מתקדמת למפעל, ממליצים ב-SU-PAD לתת לקובוט  ולעגלה תקופת חסד להסתגלות. להתחיל במשימות פשוטות ורוטיניות, משימות בעלות פוטנציאל לפגיעה בביטחון העובד או משימות המצריכות זמן רב. התחלה הדרגתית שכזו תקנה לעובדים ביטחון בטכנולוגיה ואימוץ של צורת העבודה החדשה. לאחר מכן יהיו אלה עובדי הייצור עצמם שייזמו את שילוב הציוד במשימות מורכבות נוספות.
הטמעת הקובוט בקו הייצור
 
עוד לפני משבר הקורונה, היווה המחסור בכוח אדם מגבלה של ממש בתעשייה. נראה שהעתיד טומן בחובו אתגרים משמעותיים שיש להיערך אליהם מראש. פתרון מבטיח לאתגרי התקופה הוא חיזוק השימוש באוטומציה והקטנת התלות בכוח האדם. הסמינר התמקד בפתרונות אוטומציה חדשים של חברת Universal Robots  מדנמרק הנחשבת כפורצת דרך בפיתוח וייצור קובוטים (רובוטים שיתופיים) לתעשייה.
 
הקובוטים מסוגלים לבצע עבודות רפטטיביות ומסוכנות, תוך שהם משפרים את איכות המוצרים ומעלים בצורה משמעותית את התפוקה. קובוטים אלו למעשה מציעים את אותם היתרונות שסיפקו הרובוטים המסורתיים – רק בצורה נוחה, יעילה ובטוחה למשתמש. תכונתם הבולטת ביותר היא יכולתם לעבוד לצד בני אדם, ללא מחיצות, גדרות או כלים משוריינים אשר מוסיפים עלויות נכבדות. קובוטים אלו לא תופסים שטח רצפה רחב, ובמרבית המקרים ניתן להטמיע אותם על פס הייצור בצורה קלה ופשוטה, כמחצית מהזמן מהטמעת רובוט מסורתי, דבר אשת מפחית באופן משמעותי את עלויות ההתקנה.
 
הטמעת הקובוט בקו הייצור פשוטה ומהירה והתקנתו אורכת דקות בודדות. תכנות הרובוט, המהווה לרוב מגבלה של ממש במערכות אוטומציה, אינטואיטיבי ופשוט ללמידה. מערכת למידה דיגיטלית וקורסים ווובינרים מסייעים להכשרה הרצויה. קורס בסיסי בן 90 דקות ו מספיק בהחלט כדי לעבוד בצורה עצמאית עם הקובוט.

הקובוט עצמו, מתקדם ככול שיהיה, אינו פועל לבדו. לשם ביצוע הפעולות השונות מצריך הקובוט אביזר קצה מתאים המורכב בקצה הזרוע שלו. קהילה שלמה של חברות מפתחות אביזרי קצה משלימים לקובוט וכך מקנות לו למעשה את יכולותיו המגוונות. קהילה זו מפתחת ומייצרת גריפרים, אביזרי שיוף, מקדחות, חיישנים, מסועים, צירים, מעליות, מצלמות, מערכות VISION ועוד. כל המוצרים המשלימים מתממשקים בקלות לקובוט וניתנים להפעלה דרך אותה מערכת בקרה.
 
לאחרונה השיקה UR את הדור הרביעי של הקובוטים, המהווה שדרוג של המוצר במספר פרמטרים - דיוק, חזרתיות התנועה, גמישות הצירים וקלות התחזוקה.
צילום: סו-פאד
צילום: סו-פאד