נציגיהם של 47 חברות תעשייה וטכנולוגיה, מכוני מחקר ואקדמיה מהאיחוד האירופי ומישראל התכנסו בארץ לרגל ייסוד MADEin4, קונסורציום אירופאי חדש שנועד לקדם את מהפכת תעשייה 4.0 בתעשיית המוליכים למחצה ותעשיית רכב. לשילוב ההדוק בין שתי התעשיות הללו בקונסורציום ייחודי יש ערך רב לאור העובדה ששתי התעשיות מתבססות בתהליכי הייצור על למידת מכונה ובינה מלאכותית.
 
הקמת הקונסורציום נמשכה יותר משנה, ואת הכנס הראשון של הקונסרציום אירחה חברת אפלייד מטיריאלס, העוסקת בפיתוח וייצור של ציוד מתקדם לבקרת תהליך ייצור שבבים ומשמשת כרכזת הקונסורציום.
 
בין הנושאים שנדונו במפגש הראשון של הקונסורציום: חיזוי תשואה במפעלי שבבים באמצעות למידת מכונה; שיפור פריון בתחום ייצור הרכב באמצעות מודל סימולציה; שיפור התפוקה של חיישנים שונים וכלי מדידה שהם מרכיבים הכרחיים בייצור שבבים ובתעשיית הרכב.

הקונסורציום האירופי החדש לקידום תעשייה 4.0 התכנס בישראל

מאת יחיאל ינאי    פורסם: 18.5.2019
על הפרק: שילוב תעשיות המוליכים למחצה והרכב בקונסורציום אחד וייחודי תוך התבססות על למידת מכונה ובינה מלאכותית בתהליכי הייצור
משתתפי הקונסורציום. משמאל לימין: אלעד מנטוביץ (מלנוקס), יירון הייכלן (IMEC), רון נפתלי (אפלייד מטיריאלס ישראל), דלפין לה קונפף (ST France), פרנק דה יונג (Thermo  Fisher).        צילומים: דרור סיתהכל  
הקונסורציום MADEin4 מונה 47 חברות תעשייה וטכנולוגיה, מכוני מחקר ואקדמיה מהאיחוד האירופי, בין היתר מאוסטריה, איטליה, בלגיה, גרמניה, הולנד, הונגריה, צרפת, רומניה, שוודיה, וישראל. מטרת ההתארגנות המשותפת היא להדגים את יכולות תעשייה 4.0 לשיפור הייצור באמצעות פיתוח מתודולוגיות שונות המשלבות ניתוח מידע, יכולות למידת מכונה, בינה מלאכותית אינטרנט של הדברים ועוד. הקונסורציום נועד גם לפתח כלים מתקדמים ויכולות בתחומי המטרולוגיה לתעשיית השבבים וכן לתעשיית הרכב.
 
הקונסורציום שהוקם השנה הוא אחד הפרויקטים הגדולים באיחוד האירופאי והיקף פעילותו נאמד בכ- 130 מיליון אירו. האיחוד האירופי מספק מימון ישיר בהיקף של כ- 25%-30% ושיעור דומה מגיע מהמדינות המשתתפות (בארץ באמצעות רשות החדשנות). היתרה תמומן על ידי החברות המשתתפות בתוכנית.
 
לדברי נציג האיחוד האירופי שנכח בכנס, הפרויקט מכסה תחום רחב מאוד בעל השפעה רבה על כלכלת האיחוד האירופי, והמודל של הקונסורציום יכול לשמש דוגמה לפרויקטים עתידיים של האיחוד האירופי. 
 
במשך יומיים התכנסו מנהלי טכנולוגיות מהארגונים השונים למפגשים של תיאום המחקרים ושיתוף המידע, סקירת חידושים בתחומים השונים, סקירה של נציגי רשות החדשנות הישראלית ועוד. יום חדשנות מיוחד למשתתפים נערך בחסות אפלייד מטיריאלס, נובה, ברוקר, קיי.אל.איי, ננומושן ו- IDIC (המרכז הישראלי-הולנדי לחדשנות הפועל בשגרירות הולנד להרחבת שיתופי פעולה טכנולוגיים בין הולנד לבין ישראל).
 
"ישראל היא מוקד של יצירת שיתוף פעולה בינלאומי רחב שנועד להניע קדימה חברות וארגונים בכל רחבי אירופה", אמר הטכנולוג הראשי של אפלייד מטיריאלס ישראל, רון נפתלי. "ישראל יכולה וצריכה לתרום לא רק בחדשנות שהיא מייצרת בעצמה, אלא גם בזו שהיא מובילה ודוחפת באמצעות חיבורים בין חברות, מכוני מחקר, חשיבה משותפת והפריה הדדית. אנו בטוחים שמעבר לבשורה המקצועית לקידום מהפכת תעשייה 4.0, קונסורציום MADEin4 החדש הוא בעל חשיבות לשמירת יכולת ההובלה הטכנולוגית של ישראל בעולם. בנוסף לכך, הקונסורציום יקדם יצירת קשרים לשיתופי פעולה מחקריים ועסקיים בעתיד".
 
בין המשתתפים בכנס היו נציגי חברות של של אפ.אי.איי. אלקטרון אופטיקס מהולנד, פיאט קרייזלר מאיטליה, מנטור גרפיקס מצרפת, תרמו-פישר מהולנד, אס.טי.אם. מצרפת ומאיטליה, ועוד. נציגי גופי מחקר ואקדמיה יגיעו מטי.אנ.או, המכון ההולנדי למחקר יישומי, המכון המטרולוגי הפדרלי הגרמני, אוניברסיטת דלפט מהולנד, אוניברסיטת איינדהובן מהולנד, איימק מבלגיה, ועוד. בקונסורציום חברות גם חברות קטנות ובינוניות וגם חברות בינלאומיות הפועלות בישראל ובהן מלאנוקס, טאואר-ג'אז, קיי.אל.איי., נובה, ננומושן וברוקר.