השר כחלון: אם יהיה צורך, הממשלה תגדיל את התקציבים לחדשנות בתעשייה

מאת אבישג אשר       פורסם: 28.6.2018
"אמרו לי מפעלים חכמים, אמרתי אני בא, כי אני מאמין בזה,  פשוט זה העתיד," כך אמר שר האוצר משה כחלון בכנס המפעל החכם וייצור מתקדם בקיסריה. בדברי תמיכה נלהבים בהכנסת חדשנות בתעשייה המסורתית נתן כחלון רוח גבית למאמצי התעשיינים להתקדם אל המפעל החכם.

כחלון אמר: "מי שלא יהיה בחדשנות לא יהיה. אוי ואבוי לתעשייה שאינה משולבת עם הייטק. אוי ואבוי לתעשיה המסורתית, שבסוף תצטרך לעבוד עם אנשים עם פיריון נמוך. ההייטק והחדשנות מביאים את הפיריון,  והפיריון מעמיד אתכם מתחרים בצורה שווה מול כל חברה בעולם. אתה יכול לקחת את הסוס הכי טוב בעולם אבל כשיש מכונית זה לא יעזור לך הרבה. אז אנחנו צריכים להיות במכוניות וגם במכוניות הבאות".
כחלון אמר כי הממשלה היקצתה כספים לחברות ממשלתיות להשקיע בסטארטאפים מאות מיליוני שקלים, וכעת תורה של התעשייה הפרטית לעשות את זה. "התפקיד שלנו הוא לעזור ולסייע," אמר כחלון ופירט את תקציבי תוכנית "נטו לתעשיה" שהיקפה 1.15 מיליארד שקל: "נתנו 365 מיליון להכשרת עובדים וזה לא מספיק. ההשקעה במו״פ ובחדשנות טכנולוגית היא עוד 675 מיליון, והפחתת הנטל הרגולטורי מקבלת 110 מיליון וזה כלום. הרגולציה והבירוקרטיה היא אבן ריחיים על המשק הישראלי ופה אני אומר ביושר: לא תמיד אנחנו מצליחים, אבל אנחנו מנסים לדחוף כל הזמן".

כחלון הבהיר כי אם יהיה צורך, הממשלה תגדיל את התקציבים: "אמרנו כל הזמן – כשייגמר, תגיעו אלינו ניתן עוד כסף. זה דבר חשוב חדשנות, מודרניזציה,  ולכן אנחנו שם. האחריות שלנו זה לתמוך
ולתת את הפלטפורמות וצריך לעשות את זה יותר. אני מודיע לכם שאנחנו שם. תמצאו בנו פרטנרים ובעלי ברית הכי טובים לקיים חדשנות להפחיצת רגולציה ולהפחית מיסים".

כחלון הוסיף כי אתגר נוסף שהוא שם לעצמו זה החזרה לארץ של מפעלים: "הם עזבו כי לא היינו מספיק מודרניים והלכו למדינות אחרות. עם עבודה נכונה נדע להחזיר אותן, עם הרובוטיקה וכל האמצעים הטכנולוגיים החדשים". הוא אמר כי תמיכה נוספת בחדשנות ניתנת בעת חתימה על הסכמי שכר: "אנחנו משלמים טיפה יותר, אבל מחייבים את החברה להכניס טכנולוגיה. אנחנו מבינים שהחצי אחוז הוא לא המשמעותי כרגע, מה שמשמעותי זה עתיד החברה. כל חברה שעושים איתה הסכם שכר – אני אומר: תכניסו טכנולוגיה. ועדי עובדים חושבים שהטכנולוגיה מחליפה אנשים אבל זה לא נכון. טכנולוגיה בצורה נכונה לא מחליפה אנשים, היא מצמיחה ולא באה במקום".
פרופ' מרים ארז (שניה מימין) וצוות מרכז הידע לחדשנות בטכניון                                      צילום: מרכז הידע לחדשנות
שר האוצר משה כחלון בכנס מפעל חכם וייצור מתקדם