התאחדות התעשיינים ו-KPMG סומך חייקין משיקות אקסלרטור לייצור מתקדם בתעשייה

מאת אבישג אשר       פורסם: 8.12.2018
המהפכה התעשייתית הרביעית, או במינוח הבינלאומי Industry 4.0, מתארת את השינוי שעוברת התעשייה באימוץ טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות לצורך אוטומציה, קישוריות והעברת מידע בתהליך הייצור. בבסיס הייצור המתקדם עומדות החיבוריות ויכולת התקשורת בין רכיבי המפעל, טכנולוגיות המאפשרות יכולות גבוהות של ניתוח ואנליזה של מידע, חיישנים מתקדמים בעלי יכולות חשיבה וניתוח, מערכות הגנה וסייבר, והכל על מנת לאפשר ייצור מתקדם ויעיל מבוסס קבלת החלטות ניהוליות מדויקות יותר, המותאמת לדרישות המשתנות של השוק.
 
אקסלרטור i4"" בהובלת התאחדות התעשיינים ו-KPMG סומך חייקין נועד להכניס חברות ייצור  
ישראליות לתהליך מהיר של הטמעת טכנולוגיות מתקדמות מבוססות תעשייה 4.0. במהלך האקסלרציה תותאם תכנית העבודה לכל מפעל בהתאם למטרות והיעדים שיוגדרו על ידי המפעל.
בשלב הראשון ישתתפו באקסלרטור 10-15 חברות והוא ימשך חצי שנה, תקופה בה ייחשפו החברות למתודולוגיות ייצור מתקדם ולטכנולוגיות שקיימות כיום בשוק, וכן יקבלו תכניות לביצוע והטמעת הפתרונות לאורך שרשרת הייצור. החברות המשתתפות ילוו על ידי יועצים בכירים של KPMG, בעלי ניסיון מקומי וגלובלי בפרוייקטי ייצור מתקדם.

במסגרת האקסלרטור יהנו החברות המשתתפות מתהליך MRI (אבחון עסקי), במסגרתו יבצעו צוות מומחים משולב של  KPMG וההתאחדות סיורים באתר החברה, יבחנו את פסי הייצור ואת התהליכים המתממשקים, ויקיימו שיחות עם גורמי מפתח כפי שזוהו על ידי הנהלת החברה. במסגרת ה-MRI  ייעשה שימוש במתודולוגיות ייחודיות שפיתחה KPMG, המבוססות על ניסיון בפרויקטים גלובאליים בתחום תעשייה 4.0. לאחר עיבוד הנתונים, תקבל החברה מיפוי של המצב הקיים בחברה בעולמות השונים של תעשייה 4.0, לצד הצפת האתגרים וההזדמנויות הרלוונטיים להטמעת ייצור מתקדם בחברה.

בשלב הבא יתבצע סיכום ביניים מול הנהלת החברה היצרנית, במהלכו יתוקפו ממצאי המיפוי, יעובדו כל האתגרים וההזדמנויות שהועלו ע"י צוות היועצים, ומשם יוגדרו אזורים בהם החברה מבקשת להתמקד. לאחר מכן יוצגו לכל חברה מגוון טכנולוגיות הקיימות כיום בשוק, ורלוונטיות לאזורי ההתמקדות שהוסכמו. טכנולוגיות אלו עשויות להיות בתחומי הרובוטיקה, בינה מלאכותית, מחשוב ענן, סייבר ,Internet of Things ועוד.
לאחר עיבוד כלל ההמלצות, האתגרים והסיכונים, בחלק המסכם של התכנית, יציג צוות היועצים בפני החברה תכנית פעולה ראשונית כולל מסגרות זמנים ועלויות לביצוע פרויקט הטעמת הייצור המתקדם. בשלב זה יתקיים עם ראשי החברה דיון מונחה במסגרת יוצגו חלופות להטמעה, תוך הצגת מפת הסיכונים וההזדמנויות לביצוע. לאחר אישור תכנית הפעולה בחברה, לחברות הזכאיות והרלוונטיות תיבנה תכנית להגשת בקשה למימון מרשות ההשקעות או רשות החדשנות לטובת קבלת מימון לפרויקט.

תוכנית האקסלרטור i4 מיועדת למנכ"לים ולסמנכ"לי תפעול בחברות יצרניות בישראל, הרוצות להאיץ תהליך שינוי בתחום התעשייה המתקדמת. הקריטריונים להגשת המועמדות הם שמדובר בחברה יצרנית בעלת יותר מ-20 עובדים או מחזור פעילות של 25 מיליון שקל ומעלה. בוגרי האקסלרטור יזכו גם להנחה של 10% במחיר תהליך ההטמעה אם יבוצע על ידי יועצי KPMG.